Dash од Браги, многу повеќе од безжични слушалки

Војната за „вистински“ безжични слушалки штотуку започна и има еден предизвикувач кој е на бојното поле веќе подолго време, но сега добива многу поголемо внимание за одлуката на „Епл“ да стори без theек слушалки и лансирање на AirPods. Dash се вистински безжични слушалки, како AirPods, без никаков вид кабел што ги поврзува, но За разлика од AirPods, тие ја надминуваат едноставната задача да слушаат музика, бидејќи тие се монитор за физичка активност што ви овозможува да ги контролирате пулсот и поминатото растојание без да носат квантитативна нараквица или нешто слично. Овие се најнапредните слушалки во моментот, а ние можевме да ги тестираме за да процениме дали го испорачуваат она што го ветија.

Дизајн и ергономија

За разлика од AirPods, цртичката има прилично дискретен дизајн и ушите се ставаат во секое уво со едвај истакнување. Кога одите по нив на улица, повеќето нема да согледаат дека носите нешто во ушите, што за многумина е важно. Иако нивната големина може да изгледа голема, тие едвај излегуваат од ушите и не треба да имате ни најмал страв дека може да паднат на земја., бидејќи тие се совршено фиксирани и дури и ако вежбате вежби тие воопшто не се движат. Јас бев во можност да го проверам со трчање, па дури и принудување на некои гестови за да видам дали тие завршија на земја, но ниту милиметар не беше оддалечен. Секако, многу е важно да ја користите вистинската подлога за вас, а за тоа вклучува четири големини кои ќе се прилагодат на секое уво.

Тие се ставаат многу лесно, со само две движења се совршено вградени во вашето уво и се навистина удобни, без на крај да ви создадат непријатност дури и ако ги носите неколку часа. Во ниту еден момент нема чувство дека се тешки или непријатни. Слушалките се комплетирани со торбичка за носење, која исто така делува како основа за полнење и надворешна батерија за да ги наполни, додека не ги користите.. Големината на транспортната кутија е малку поголема од кутија цигари и може да се носи во кој било џеб, без страв дека ќе ги оштети, бидејќи капакот е метален, давајќи му цврстина на комплетот и заштитувајќи го од можни удари.

Автономија до 3 часа

Во овој вид додатоци, автономијата е нејзин главен хендикеп, и ако на ова додадеме дека станува збор за уред со сензори за движење и отчукувања на срцето, резултатот можеше да биде катастрофален. Цртичката трае околу три часа со целосно полнење, што може да изгледа многу малку, но ако сметаме дека неговиот случај дозволува до 5 целосни полнења, овој проблем се минимизира освен ако не сте многу интензивен корисник кој користи слушалки од овој тип за повеќе од 3 часа директно. Не успеав лично да проверам дали бројките што ги ветува „Цртичка“ се точно исполнети, но Да, можам да потврдам дека слушалките траат повеќе од два часа по ред и дека не можам да се грижам за полнење на куќиштето на полначот за една недела.

Слушалките не ја покажуваат својата батерија во горната лента на екранот на вашиот iPhone, нешто што го прават другите слушалки со Bluetooth, но, тоа не е ниту сериозен проблем затоа што можете да ја видите преостанатата батерија како ги користи LED диодите што ги вградуваат. Кога ги тресете слушалките, тие се вклучуваат, а нејзината боја зависи од нивото на полнење:

 • Сино: целосно полнење
 • Зелена: полнење над 50%
 • Портокал: средно оптоварување
 • Црвено: наполнете го истекот

Куќиштето на полначот има и ЛЕД, кое исто така се пали токму кога ќе ги поставите слушалките внатре, што укажува на полнењето што го имате. Кога ЛЕР е зелена, не грижете се дека сè уште има доволно полнења, но ако ЛЕР-от започне да се појавува црвена, поврзете ја на USB-то на вашиот компјутер со кабелот што го вградува за да го наполни повторно и на тој начин да продолжите да уживате вашиот The Dash без страв дека ќе ја потрошите батеријата. Навистина е пријатно да ги извадиме слушалките од нивната кутија знаејќи дека се полни со полнење и дека можеме да ги користиме без проблеми, и тоа го кажува некој што користел Bluetooth слушалки со години и бил во многу прилики без да може да слуша музика затоа што се преземени.

Поставувањето на слушалките на полначот е едноставно и нема страв дека поради движењето додека одиме тие ќе се движат и ќе престанат правилно да се полнат, бидејќи се совршено вградени благодарение на магнет што ги поправа во правилна позиција. За да ставите улов, кажете дека конекторот се користи во microUSB, така што ќе треба да земеме специфичен кабел за нашите патувања во прилог на молња за iPhone.

Конфигурација и работа

Слушалките се поврзуваат како и сите безжични слушалки, поврзувајќи ги од менито Поставки на вашиот iPhone. Ставете ја десната слушалка на увото, допрете ја површината на допир неколку секунди и кога вашиот iPhone ќе го покаже тоа во менито за поставки за Bluetooth, изберете го да се спари. Сега можете да ги користите како конвенционални слушалки. Како и да е за да ги користите како квантификатор за физичка активност, ќе треба да се направи друга врска, овој пат користејќи ја левата слушалка и специфичната апликација Bragi. Патем, гласните инструкции што ви ги даваат слушалките може да се конфигурираат со апликацијата за Mac и Windows на шпански јазик, нешто што е многу добредојдено.

Ова е она што ги сумира целата работа и управување со цртичката: десната слушалка е онаа што е задолжена за музиката, левата за физичката активност. Познавањето на овие две простории, останатото е повеќе од „вовлечено“, иако на почетокот може да изгледа комплицирано:

 • Десна слушалка:
  • Еден допир за да започнете / паузирате репродукција
  • Две допири за напредување на песната,
  • Три да се вратат назад.
  • Држете неколку секунди за да ги спарите слушалките со вашиот уред.
  • Повлечете напред или назад за да ја зголемите или намалите јачината на звукот
 • Лева слушалка:
  • Допрете и задржете за да се поврзете со апликацијата и да ја следите физичката активност
  • Допрете за да започнете физичка активност
  • Повлечете напред за да ја започнете функцијата «Транспарентност» (ќе објаснам подоцна)
  • Повлечете напред за да ја започнете функцијата на шофершајбната (подоцна)

Покрај овие гестови, можеме да ги користиме и движењата на главата за да можеме да прифаќаме повици, да афирмираме со главата или да ги отфрлиме, без да ја тресеме главата. Ако користиме внатрешен плеер (The Dash ни овозможува да складираме до 4 GB музика) со истите овие гестови, можеме да ја одбиеме песната што почнува да се репродуцира и да преминеме на следната. По последното ажурирање, ние исто така можеме да направиме друг гест за да се повикаме на Сири: удрете го десниот образ, близу увото, и можете да зборувате директно со Сири за да ја пуштите вашата омилена музичка листа.

Квалитет и опсег на звук

Ако сакате да ги добиете слушалките со најдобар квалитет на звукот за 300 €, Dash не е сигурно ваш избор. Но, ова не значи дека квалитетот на аудиото е лош, далеку од тоа. Јас ги споредив директно со Lightning EarPods и мојот iPhone 7 Plus, и вистината е дека не гледам забележителни разлики во однос на квалитетот. Звукот е добар, а исто така и со доволно моќност. Првите корисници се пожалија дека јачината на звукот е премала, но со ажурирањата ова е поправено и сега можете да го надминете безбедносниот лимит што цртичката воспоставува, иако ве предупредува. Во врска со неговата употреба како слободен раце, ако го сторите тоа во тивки средини, нема да имате проблеми другиот соговорник да ве чуе добро, но во бучни средини, разговорите понекогаш стануваат тешки за одржување.

Друг проблем со овие слушалки што ги натера да имаат негативни оценки при нивното лансирање беше нестабилноста на врската со Bluetooth. Ова исто така се подобри со ажурирањата и врската е стабилна, иако опсегот е прилично ограничен, помалку од другите слушалки со Bluetooth што ги користев. Сè додека вашиот iPhone оди со вас, во задниот џеб на панталоните, во ранецот или во чантата, нема да имате проблеми, но не користете го за движење низ куќата без носење на iPhone затоа што нема да го добиете. Се разбира, на места каде што многу луѓе се акумулираат со многу електронски уреди, врската станува постабилна.

Пред тоа зборував за две функции и сега е време да ги објаснам. Цртичка прилично добро се изолира однадвор, благодарение на фактот дека влошките совршено се прилагодуваат на ушниот канал, но ова може да биде проблем кога спортувате на улица, на пример. За да избегнете проблем, можете да ја активирате опцијата Транспарентност, лизгајќи го левиот слушалка од назад кон напред, а микрофонот на слушалките ќе биде одговорен за пренесување на звукот преку слушалката до вашето уво. за да не бидете изолирани однадвор. Оваа функција е моментално на половина пат и иако го подобрува приемот на надворешен звук, дава чувство дека сепак треба да се подобри. Опцијата за ветробранско стакло што се активира со повторување на претходниот гест спречува ветерот да прави бучава и да се пренесува со активираната функција за транспарентност.

Следење на физичката активност

Цртичка има акцелерометар, жироскоп и сензор за отчукување на срцето, сензори кои преку апликацијата Браги ви овозможуваат да ја следите вашата физичка активност и Бидејќи е исто така компатибилна со апликацијата iOS Health, податоците ќе бидат префрлени на вашиот iPhone. Цртичката има три програми за следење:

 • Трчање: растојание, калории, отчукувања на срцето, чекори, времетраење.
 • Велосипед: ритам на срцето, времетраење и ритам
 • Пливање: срцев ритам, здив, времетраење и растојание

Сензорот за отчукување на срцето е прилично затегнат, а податоците не се разликуваат премногу од оние добиени со Apple Watch, како и поминато растојание. Добиените податоци може да бидат недоволни за оние кои сакаат да имаат исцрпна контрола на нивната физичка активност, но за аматерот, тоа е повеќе од доволно и нема да имате потреба да носите пулс на квантизатор или Apple Watch.

Заклучок

Се потврдувам во она што веќе го посочив претходно: тие не се слушалките со најдобар квалитет на звукот што можат да ви ги понудат за таа цена, но откако објаснив сè што нудат, мислам дека не грешам ако го кажам тоа Тие се најнапредните слушалки што можете да ги купите во моментов, барем во тој опсег на цени. Да се ​​биде целосно свесен дека аудио квалитетот е добар, но не и одличен, и дека тие имаат свои ограничувања во однос на опсегот на нивната Bluetooth-врска, остатокот од одликите ги разликува од сите други слушалки на пазарот, дури и од очекуваните AirPods.

Нејзината автономија од 3 часа, заедно со полначот за полнење што вклучува, контролата со движења на допир и движења на главата, леснотијата со која тие се поврзуваат и исклучуваат од вашиот iPhone само со поставување и вадење од увото и опциите за следење на физичката активностОва се карактеристики што ги прават единствени и достојни за таа „премиум“ цена што мора да ја платите за веќе да го имате она што скоро сите ќе го понудат за некое време. Можете да ги купите во Амазон за 299 €.

Мислење на уредникот

Цртичка од Браги
 • Оценка на уредникот
 • 4.5 ratingвезден рејтинг
299 €
 • 80%

 • Дизајн
  Уредник: 100%
 • Предности
  Уредник: 90%
 • Квалитет на звук
  Уредник: 70%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 70%

Добрите и лошите страни

Добрите

 • Удобно и лесно
 • Добри завршни работи и материјали
 • Тие не паѓаат со физичка активност
 • Отпорност на вода и пот
 • контрола на срцевиот ритам, растојанието, времетраењето на активноста итн.
 • Контрола со гестови и движења на допир
 • Куќиште за полнач што им дава голема автономија
 • Дискретен и удобен за транспорт
 • 4 GB внатрешна меморија за да слушате музика офлајн

Contras

 • Висока цена
 • Ограничен опсег на поврзување
 • Микрофон за слободни раце со краток дострел

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

5 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Рен dijo

  Овие слушалки ми изгледаа многу интересни за време на нивната препродажба со оглед на нивните карактеристики (дури и повеќе од оние на Apple), за жал, тие не се испраќаат во мојата земја ...

 2.   Едуардо Мартинез dijo

  Одличен преглед, само едно прашање кога ќе напишете што: „Сè додека вашиот iPhone оди со вас, во задниот џеб, ранец или чанта, нема да имате проблеми“. Навистина нема да има проблем? Бидејќи тоа е единствената точка зошто тој не ги купил тие слушалки бидејќи многумина се жалат на нивната поврзаност, јас лично не би имал ништо против да ги имам мојот iPhone и слушалки цело време со мене, благодарам и поздрав од заливот Тампа Флорида

  1.    Луис Падилја dijo

   Тоа беше нешто за што се жалеа при лансирањето, но со верзијата 2.2 тие го решија тој проблем во голема мера. Немав проблеми ако мојот iPhone беше со мене, освен на места со многу луѓе и многу мешање на уредите, каде имаше мали парчиња.

 3.   Артуро Морено dijo

  Еј.
  Можете да ми кажете како да направам за да вчитам музика на слушалките и да не користам Bluetooth.

  Ви благодариме.

  1.    Луис Падилја dijo

   Преку апликацијата iOS