Преглед на паметен часовник Ulefone GW01: Паметен часовник без расеаност по пристапна цена

Улефон Паметен часовник GW01

Кога размислуваме за набавка на паметен часовник, треба да се запрашаме: „Зошто сакам паметен часовник и што очекувам да направи?“ Кога Пебл го лансираше својот, она што тој го стори беше лансирање часовник кој, меѓу другото, не известуваше што се случува на нашиот паметен телефон, покажувајќи ни ги известувањата што ги добивме. Подоцна беа лансирани и други, како што е Apple Watch, но неговата цена не е најатрактивна во светот и можеби не сакаме нашиот часовник да направи толку многу. Ако сакаме поевтин часовник што малку нè потсетува на она што го направи првата генерација на Pebble, една опција е онаа Улефон Паметен часовник GW01.

Она што треба да бидеме јасно од самиот почеток е дека Улефон не е Apple или Samsung, но ниту се преправа. Неговата намера за лансирање на паметниот часовник Улефон е да ни понуди а паметен часовник со многу опции без да трошиме што нè прашуваат другите брендови што се вклучени во нивните Android Wear или watchOS часовници. Имајќи го ова јасно, мислам дека вашиот предлог е доста интересен и тогаш ќе ви ги кажам причините.

Содржина на кутија

Кутија Ulefone GW01

Како што можете да видите на сликите, кутијата доаѓа со малку, но е нешто од најнормалното во часовникот. Го имаме следново.

 • Улефон Паметен часовник GW01.
 • Основа за полнење, која вклучува USB / microUSB кабел.
 • Документација.

Содржина на кутијата Ulefone GW01

Спецификации

 • Чип: МТК2502
 • Conectividad: Bluetooth 4.0
 • RAM меморија: 64 MB
 • ROM: 128 MB
 • Водоотпорен: Да, она што е речено „да се прска“, затоа не се препорачува да пливате со него, иако ништо не можеше да се случи.
 • Екран: IPS, 1.3 ″ со резолуција 240 x 240; Тактилни.
 • Batería: 310 mAh
 • Автономија: 5 дена во мирување.
 • Куќиште од не'рѓосувачки челик.
 • Сафир кристал (или тоа е она што стои на задниот дел од часовникот, како што можете да видите на фотографијата).
 • Големина: 4.5 х 4.5 х 1.33 см.
 • тежина: 54гр.

Назад на паметниот часовник Улефон

Дизајн

Паметниот часовник Улефон има „нормален“ дизајн. Кога ќе го извадите од кутијата, изгледа добро, многу добро, сè мора да се каже, но на пазарот има многу кружни паметни часовници, како што е Samsung Gear S2, кој изгледа многу како што ќе разговараме подоцна, тоа , кога ќе ставиме еден до друг, тоа покажува дека има повнимателен дизајн. Куќиштето е изработено од нерѓосувачки челик, што се подразбира дека ќе биде поотпорен од Apple Watch Sport, а на задната страна пишува „Сафир Кристал“, па ако е точно, куќиштето и стаклото ќе бидат на ниво на часовникот модел на часовник од јаболка.

Од друга страна, имаме кожен ремен што изгледа прилично добро, но на крајот ќе пукне и ќе треба да користиме кој било друг. Добрата работа кај неексклузивниот дизајн е што можеме да најдеме резервни делови насекаде, и кога сакаме да го смениме ременот на паметниот часовник Улефон, ќе треба да купиме само една од оние што имаат пролет слична на следната:

Гледајте извори на ленти

Додуша, иако можностите се бесконечни, ремените што го користат претходниот тип на пружина не се прават да се менуваат секој ден.

софтвер

Најважното нешто кај паметниот часовник, покрај батеријата, е неговиот софтвер. Паметниот часовник Ulefone не користи watchOS, се разбира, ниту Tizen OS или Android Wear, но тој користи свој софтвер што не е означено никаде. Мора да мислите дека нивниот оперативен систем е како оној што го користат телефоните пред да се појави Symbian: секој од нив имаше свои и правеше повеќе или помалку во зависност од тоа што го ставија од самиот почеток. Се разбира, како што ќе видите подолу, има сè.

апликации

Иако ги ставив сите во список, од следниве апликации има некои што повеќе личат на прилагодувања на нешто особено. Се чини важно да се спомене тоа апликациите не можат да се преместуваат и подредуваат како што сакаме.

 • подесувања. Логично, од тука ќе конфигурираме многу од опциите на часовникот.
 • Дводимензионален код. Не, ова не е читач на QR. Овој код ќе мора да го прочитаме со iPhone, но не и да го спариме или што било друго, ако не не однесе на веб-страница за да ја преземеме апликацијата што ќе ни овозможи да го синхронизираме часовникот со iPhone.
 • Далечински известувач. Што е најважно: што ќе ни покажат известувањата. Лошата страна, иако е разбирлива, е тоа не можеме да им одговориме од часовникот. Тоа е само предупредување, кое може да биде акустично, вибрационо или и двете, да можете да изберете прво да вибрирате, а потоа да звучите или да го направите сето тоа истовремено.
 • Bluetooth. Од тука ќе ги контролираме врските.
 • Дневник на повици. Овој запис е собран од iPhone.
 • Именик. Тој исто така го зема од iPhone.
 • Пораки. Ова не работи на iOS, барем во мојот случај.
 • Обележувач. Во случај да сакаме да повикаме телефон што не е на нашата агенда.
 • Стоперица.
 • Калкулатор.
 • Календар.
 • Алармот.
 • Тема. За промена на темата на позадината. Постојат 3 достапни.
 • Звучен рекордер.
 • Далечинско снимање. Ова е интересна опција за која првично мислевте дека не работи. Ако го ставиме iPhone на растојание, можеме да го натераме да сними фотографија со внесување на оваа апликација и потоа да допрете на „iOS“. Ако имаме телефон со Android, ќе мора да го допреме текстот што вели „Андроид“.
 • Музика БТ. Да слушаме музика од нашиот iPhone на часовникот.
 • Пребарај го мојот уред. Слично на „Пронајди го мојот iPhone“, но работи само оддалечено околу 10 метри. Ако го фрлиме нашиот iPhone на софа, на пример, можеме да го натераме да ringвони од часовникот и обратно.
 • ЕКГ. EKG е како монитор за отчукување на срцето, но секогаш е вклучен. Тоа покажува линија и не знам што да мислам, но за мене тоа е еден вид симулација како некоја друга што исто така ќе ја објасниме подоцна.
 • UV. Да се ​​измерат УВА зраците. Не ме прашувајте како го прави тоа и дали е потребно, но колку и да ставите светлина, ако не е од сонцето, тоа ќе покаже дека има мало ултравиолетово зрачење. Ако го ставиме на сонце, тоа веќе означува повеќе.
 • BTT. Да се ​​измери температурата на телото.
 • Потсетник за седење. Ако нашиот живот е седентарен, можеме да конфигурираме еден вид аларм што ќе се огласи секој X пат за да нè потсети да се движиме малку.
 • Монитор за спиење.
 • Пулсометар. Уште една од важните точки на овој часовник, но и за добро и за лошо. Може да се следи еднаш или постојано. Во опцијата за континуирано мерење, можеме да помислиме дека ќе работи додека работиме спорт, но не, штета е, но не. Ако го задржиме континуирано и се движиме, мерењето воопшто не е точно. Се разбира, ако го сториме тоа еднаш и со мирна рака, мора да признаеме дека е доста точен, нешто што го потврдив со уред за мерење на напнатоста.
 • Педометар. Бројач на чекори.
 • Siri. Да разговарам со Сири и да барам што било од часовникот.
 • Здравствен индекс. Ова е уште една од оние апликации што ми се чини како симулација или игра. Треба да се измери вашата биомаса и да ви каже колку сте здрави, но не пред да ви обезбедиме некои податоци како што се висината и тежината.
 • Види. Ние веќе знаеме дека паметен часовник е часовник; од тука ќе ги внесеме вашите опции.
 • Вибрации. Копче што го прави да вибрира континуирано, веројатно обидувајќи се да имитира опција за масажа што ја има Gear S2 на Samsung.
 • Движење. Од тука ќе конфигурираме неколку опции, како што е вклучување на часовникот кога ќе го свртите зглобот за да го погледнете или замолчите, меѓу другото.
 • Стил на главното мени. Од тука можеме да конфигурираме ако сакаме да ги видиме апликациите 4 на 4 или во кружно мени, како Gear S2 повторно. Иако 4-те апликации се подобри, јас го поставив кружниот режим затоа што гледам повеќе апликации.
 • Управувач со датотеки.
 • Заштеда на енергија.
 • Бајду Барај. Не работи на шпански јазик.
 • Иако не се појавува како апликација, можеме да правиме и да одговараме на повици од часовникот.

Процес на спарување на паметниот часовник Ulefone GW01 со iPhone

Искрено, ова е нешто што навистина не ми се допаѓа. Не изгледа интуитивно и рамномерно ќе видиме два GW01 во поставките за Bluetooth, Мислам дека едниот за известувања итн., А другиот за да може да разговара со Сири или да одговара на повици од часовникот. Во секој случај, ќе ги објаснам чекорите за спарување на паметниот часовник Ulefone со iPhone:

 1. Иако можеме да ги спариме уредите од делот Bluetooth на iPhone, најдобро е да поминеме низ чекори. Прво ќе одиме во App Store и ќе ја преземеме апликацијата Fundo Wear.
 1. Следно, ја отвораме апликацијата Fundo Wear и допрете на копчето Додади.
 2. Seeе видиме дека се појавуваат уште две икони. Го допираме Bluetooth-от и ги прифаќаме предупредувањата.

Спарете го паметниот часовник Ulefone со iPhone

 1. Сега одиме на паметниот часовник Ulefone и одиме на апликацијата Bluetooth. Во исто време, одиме во делот Bluetooth за iPhone и го допираме GW01.
 2. Appearе се појави прозорец во кој ќе треба да ја допреме «Линк». Како што споменав претходно, ќе имаме 2 „GW01“. Јас не разбирам дека е потребно, но потврдив дека известувањата можат да се примаат без, на пример, можност да се поврземе со Сири, ако не сме поврзани двата пати.

Едно нешто што би сакал да објаснам е дека сè додека го спариме часовникот со iPhone, тогаш Звукот на iPhone ќе се слушне на часовникот додека не излеземе од Контролниот центар и поставиме AirPlay да игра на iPhone. Ова ќе треба да го правиме секој пат кога ќе се одделиме од iPhone и ќе се исклучиме од часовникот.

Контроли

Контролирањето на паметниот часовник Ulefone е многу едноставно и всушност упатствата се многу основни:

 • Со притискање на копчето неколку секунди ќе се вклучи или исклучи часовникот.
 • Ако еднаш го притиснеме копчето, тоа ќе се врати во сферата од каде што сме. Ако сме во апликација и ја притиснеме двапати, првата ќе ја врати во сферата, а втората ќе го исклучи екранот, што не носи до следната точка.
 • Притискање еднаш од сферата, ќе го исклучиме екранот.
 • Со лизгање нагоре, надолу, лево или десно од сферата ќе не однесете на екранот со апликации.
 • Повлекувајќи лево или десно од екранот со апликации, ќе се движиме низ менијата.
 • Со лизгање нагоре или надолу од екранот со апликации, ќе се вратиме во сферата.
 • Ако сме внеле некоја апликација, со лизгање надесно ќе се врати еден екран.
 • Ако ја притиснеме сферата за секунда, можеме да ја смениме. Вкупно има 5.

Заклучок

Искрено, по моментот на поврзување и оној кога требаше да го поврзам двапати, моите впечатоци беа многу позитивниНа Во Ulefone Smart Watch GW01 имаме нормален часовник кој ни нуди многу функции или паметен часовник кој исто така ни овозможува да примаме известувања, па дури и да се повикуваме на Siri. Нема да кажам дека е „добро, убаво и ефтино“, туку ќе кажам дека совршено ја исполнува својата функција (повеќе отколку што очекував). Се разбира, нејзината цена која не е промотивна е 115 евра. Сепак, тоа е речиси четири пати помалку од Apple Watch Sport и половина од Gear S2 на Samsung. Што повеќе да бараме?

Мислење на уредникот

Улефон Паметен часовник GW01
 • Оценка на уредникот
 • 3.5 ratingвезден рејтинг
44,30 a 115,78
 • 60%

 • Дизајн
  Уредник: 68%
 • Издржливост
  Уредник: 85%
 • Завршува
  Уредник: 88%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 82%
 • функции
  Уредник: 78%

Добрите

 • Компатибилен со Siri
 • Остварете и примајте повици
 • Известувања во реално време
 • Повеќе од 30 достапни апликации
 • Челична кутија и кристал од сафир
 • Намалена цена

Contras

 • Треба да го поврзете двапати, нешто малку збунувачко
 • Мониторот за отчукување на срцето не изгледа точен додека се движите
 • Дизајн малку подобро

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

3 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Хорхе dijo

  K88h уште поевтино и го прави истото.

 2.   Laura dijo

  @Pablo Aparicio, јас сум Лаура, сакаме да комуницираме со тебе, може ли да ми испратиш е-пошта? те молам

 3.   Manuel dijo

  128mb каде? Јас го поврзувам со компјутер и она што го препознава како внатрешна меморија е 1mb, ако има што да зачувам неколку корици