RHA MA750i, премиум слушалки за вашиот iPhone

RHA MA750i

Аудиото е нешто со што сме многу горди ние, корисниците на iOS, Ајфоните се одлични музички плеери а во исто време тие ни нудат многу комунални услуги за да научиме како да го произведуваме и уредуваме директно од уредот.

Но, нашиот iOS уред може да се бара повеќе, проблемот е што аудио излезите што доаѓаат стандардно (звучник и EarPods) не се најдобри (бидете внимателни, тоа не значи дека не се добри, дека се и многу) , затоа денес ви донесувам анализа на премиум слушалките MA750i, од РХА, направена за оние кои бараат нешто повеќе.

RHA MA750i се слушалки дизајниран исклучиво за уредите на Apple, тоа е она што го декларира буквата „i“ што ја наоѓаме на крајот од името, и се претвора во далечински управувач и микрофон што ги интегрира овој модел, далечински управувач и микрофон целосно компатибилен со iOS и OS X.

MA750i се слушалки со премиум влез, така да се каже, тие имаат многу добар квалитет на звук, многу убав дизајн и неверојатни завршувања, и покрај тоа што тие не се најдобри од RHA и тоа се гледа и по цената, тие не се слушалки за секого, туку тие се наменети за оние кои бараат нешто супериорен во однос на EarPods кои се вклучени стандардно.

RHA MA750i

Во оваа анализа ќе се занимаваме со прашања како што се дизајнот, издржливоста, квалитетот на звукот и вредноста за парите, исто така, малку ќе објаснам што е посебно за овие слушалки и зошто тие се едни од најдобрите (ако не и најдобрите) опции што ги ќе најде. во тој опсег на цени.

Дизајн

RHA MA750i

Дизајнот на овие слушалки е многу елегантен, имаме некои слушалки за уши изработени со висококвалитетни и делумно рачно изработени материјали, сите добро заштитени да траат што е можно подолго и со рефлексии и детали што ја прават оваа марка лесно препознатлива.

Избраниот метод на прицврстување во овој случај поминува низ кабел што е затегнат зад увото и кој паѓа пред заминувањето слушалката добро се прилепи на нашето уво, без гравитацијата да си го направи своето, бидејќи при скок или удар ќе го земе кабелот и ќе го прими за уво, оставајќи ги слушалките неподвижни во нашата аудитивна пина.

Како тоа да не е доволно, во кутијата вие вклучуваат вештачка кожа за да можете да ги транспортирате заедно со чинијата со различни капачиња и клип што може да ги закачите за да ги закачите на облеката.

Несомнено за вкусови на бои и оваа комбинација на приклучок за уши плус поддршка над ушите можеби не е соодветна за секого, има свои предности и недостатоци, но тоа е нешто што ако се навикнеме ќе бидеме задоволни.

Издржливост

RHA MA750i

Доминантен материјал во овој производ е 303F нерѓосувачки челик, и спојниците и самиот кабел се изработени од не'рѓосувачки челик, отпорен материјал кој ќе му обезбеди многу долг корисен век на производот, затоа што знаете, слушалките порано или подоцна завршуваат да се расипуваат, сепак овие материјали плус 3 години гаранција РХА игра многу во наша корист.

Theици се состои од челик без кислород, односно помеѓу челичниот кабел и пластиката што го покрива кабелот нема кислород, спречувајќи меурчиња или движења на кислород да се мешаат во нашето искуство со слушање.

За да завршите, кабелот е издржлив како и остатокот од материјалите, можете да го затегнете колку што сакате и нема да трепери, но тоа не е сè, 3-милиметарскиот приклучок е изработен од не'рѓосувачки челик и ПОЗЛАТЕНО за да се обезбеди подобра спроводливост, сето ова во спој од не'рѓосувачки челик (повторно) потпишан од RHA и со делови со микрозаби за да не ни биде тешко да се справиме и покрај тоа што имаме влажни или испотени раце, а има уште повеќе, на почетокот на кабелот има извор што го штити зглобот спречувајќи го да се одвои или страда оштетување (еден од деловите што претрпува најголема штета) и во приклучокот за приклучок има мал црн тврд пластичен продолжувач (може да се види на сликата) што му овозможува да се вклопи дури и ако користиме дебели навлаки, што може да го попречи внесувањето на џекот ако не беше за тоа продолжување.

Квалитет на звук

RHA MA750i

Ова е местото каде што сите сакавте да одите, нели? Па, нема да бидете разочарани, не е сè фасадно, овие слушалки имаат рачно изработен менувач (модел 560.1) што обезбедува точно, избалансирано звучно искуство со голема длабочина на звук, нешто што сигурно ќе им отвори нов свет на оние кои никогаш не пробале врвни слушалки, овозможувајќи ви да ги слушате и разликувате деталите од вашите омилени песни што никогаш не сте ги чуле пред порано.

Благодарение на нивниот квалитет и аудио искуството на одговорната англиска компанија RHA, овие слушалки MA750i имаат сертификација Hi-Res Audio доделена од Јапонското аудио друштво, кое ги акредитира бидејќи ги исполнуваат или надминуваат аудио стандардите со висок квалитет.

RHA MA750i

Дури и да е така, звукот е нешто што понекогаш може да стане личен, затоа овој производ зависи и од личноста, можеби нема да можете да го разликувате квалитетот на овие од оној на EarPods или ако имате многу фино уво, да, тоа да го разликувате или дури и да ви изгледа недоволно, и покрај тоа и како што споменав претходно, тој е производ за влез во светот на висококвалитетен звук, додавајќи го рачно изработениот трансдуцер со системот за приклучоци и 6 различни типови приклучоци што ги вклучува (за сите вкусови, од 3 различни материјали и различни големини) ќе добиете многу добро искуство и тоа многу сигурно нема да те пуштат да се вратиш.

Заклучок

Добрите

 • Сертификат за аудио репродукција со Hi-Res
 • Издржливи, врвни материјали
 • Длабочина на звук
 • 3 години гаранција
 • Ненадминат квалитет кај другите производи со иста цена
 • Делумно рачно изработени
 • Елегантен и модерен дизајн

Contras

 • Ако вашиот стил на музика е хип хоп, тоа не се вашите слушалки
 • Не секој сака слушалки за уши
 • Тие се на границата на цената што би ја платила за слушалките
 • Некои можеби го сметаат кабелот премногу долг, па дури и здрав

Мислење на уредникот

RHA MA750i
 • Оценка на уредникот
 • 4 ratingвезден рејтинг
89 a 99
 • 80%

 • RHA MA750i
 • Преглед на:
 • Објавено на:
 • Последна измена:
 • Дизајн
  Уредник: 100%
 • Издржливост
  Уредник: 100%
 • Завршува
  Уредник: 100%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 99%
 • Квалитет на звук
  Уредник: 95%

Лично, не сум бил во можност да се вратам откако ги користев, откако ќе се навикнам на нив, на нивните звучна изолација (благодарение на чепчињата за уши, бидејќи не вклучува активно поништување на бучавата), неговиот јасен, чист и длабок квалитет на звук и неговиот систем за стегање, не успеав да ги погледнам EarPods како што тоа го правев порано, и е доста подвиг. Бидејќи EarPods беа многу голем скок од претходните нормални слушалки на Apple и тие имаат многу добар квалитет на звук, сепак кога одите на наменски производи, не можете да се натпреварувате, EarPods како стандард се многу добри, но тие навистина прават не достигнувајте повеќе таму.

RHA MA750i

За цената на овие слушалки (99 €) тие се опција да се земе предвид, и го велам тоа затоа што има поскапи слушалки кои не го достигнуваат комбинираниот квалитет што го нудат овие. И, јас не трошам толку многу пари на слушалки, важно е да се спомене, освен ако навистина не барате подобро искуство, тие се важен трошок за едноставни слушалки, но што да изберете, ако ги направите трошоците, без сомнение ќе бидат твојата најдобра опција се движат во опсег на цени помеѓу 80 и 120 евра.

Од друга страна, ако сте Корисници на АндроидСекогаш можете да го набавите RHA MA750, истиот модел без далечински управувач и микрофон за цена од 89 €, истите карактеристики заштедуваат лиценца за MFi и тој далечински управувач и микрофон.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

29 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Хозе Карлос Рам Сан dijo

  99 евра?
  Ми се чини неверојатно
  Што се плутониум?
  Да видиме господа
  Што е да слушате музика, а не да лекувате болести.

  1.    Хуан Колила dijo

   Тие се ефтини, верувајте ми, проверете ги овие ако не: http://www.amazon.es/Sennheiser-IE-80-Auriculares–ear/dp/B005N8W27I/ref=sr_1_3?s=electronics-accessories&ie=UTF8&qid=1437249420&sr=1-3

   И Apple Earpods вредат 30 € n што не е малку ...

  2.    Алфонсо Звен Круспе dijo

   дури и музиката има квалитет

  3.    Хозе Карлос Рам Сан dijo

   Се согласувам
   Но, ми се чини навредливо

  4.    Слика на зачувување на Хозе Антонио Кампос dijo

   Тоа е цената што треба да се плати за квалитетни слушалки. Друга работа е што вие не го знаете или не ве интересира тој аудио квалитет

  5.    Onnонатан Гарсија dijo

   Не и дека не сте ги виделе оние што продаваат за iPhone во продавницата за јаболка, а се од брендот beats за 200 долари хахаха

  6.    Хенри Кастиloо dijo

   Но, отчукувањата се големи случаи, ова се само слушалки (мали слушалки)

  7.    Хорхе Луис Тонте dijo

   Вие не би платиле за добар звук во вашите уши или сакате да ја слушате вашата сообразност ... неколку совети ... побарајте си пријател.

  8.    Хорхе Луис Тонте dijo

   Вие не би платиле за добар звук во вашите уши или сакате да ја слушате вашата сообразност ... неколку совети ... побарајте си пријател.

  9.    Хорхе Луис Тонте dijo

   Вие не би платиле за добар звук во вашите уши или сакате да ја слушате вашата сообразност ... неколку совети ... побарајте си пријател.

  10.    Хорхе Луис Тонте dijo

   Вие не би платиле за добар звук во вашите уши или сакате да ја слушате вашата сообразност ... неколку совети ... побарајте си пријател.

  11.    Хозе Карлос Рам Сан dijo

   Јајајаја
   Вие воопшто не ме познавате и дали ми давате совет?
   Овие работи се кинески, колку и да ти пречат и само велам дека една работа што вреди да се направи 0,99 € е шега (за што е јасно) дека наплаќаат 100 € за некои смешни слушалки, мора да си многу глупаво да се зашемети од цената.
   Би сакал да направам тест со луѓе кои се професионални во ова (врзани очи) без да ја видат марката, за да видат дали се гурмански како што претпоставуваат.
   Патем, јас сум во светот на електронската музика веќе 30 години, знам за што зборувам и можам да ве уверам дека има производи со разумна цена што се на ниво на овие брендови, тие-тие -се само-брендови
   И немам што друго да кажам.
   Аааааадиос

  12.    Хозе Карлос Рам Сан dijo

   Јајајаја
   Вие воопшто не ме познавате и дали ми давате совет?
   Овие работи се кинески, колку и да ти пречат и само велам дека една работа што вреди да се направи 0,99 € е шега (за што е јасно) дека наплаќаат 100 € за некои смешни слушалки, мора да си многу глупаво да се зашемети од цената.
   Би сакал да направам тест со луѓе кои се професионални во ова (врзани очи) без да ја видат марката, за да видат дали се гурмански како што претпоставуваат.
   Патем, јас сум во светот на електронската музика веќе 30 години, знам за што зборувам и можам да ве уверам дека има производи со разумна цена што се на ниво на овие брендови, тие-тие -се само-брендови
   И немам што друго да кажам.
   Аааааадиос

  13.    Хозе Карлос Рам Сан dijo

   Јајајаја
   Вие воопшто не ме познавате и дали ми давате совет?
   Овие работи се кинески, колку и да ти пречат и само велам дека една работа што вреди да се направи 0,99 € е шега (за што е јасно) дека наплаќаат 100 € за некои смешни слушалки, мора да си многу глупаво да се зашемети од цената.
   Би сакал да направам тест со луѓе кои се професионални во ова (врзани очи) без да ја видат марката, за да видат дали се гурмански како што претпоставуваат.
   Патем, јас сум во светот на електронската музика веќе 30 години, знам за што зборувам и можам да ве уверам дека има производи со разумна цена што се на ниво на овие брендови, тие-тие -се само-брендови
   И немам што друго да кажам.
   Аааааадиос

  14.    Хозе Карлос Рам Сан dijo

   Јајајаја
   Вие воопшто не ме познавате и дали ми давате совет?
   Овие работи се кинески, колку и да ти пречат и само велам дека една работа што вреди да се направи 0,99 € е шега (за што е јасно) дека наплаќаат 100 € за некои смешни слушалки, мора да си многу глупаво да се зашемети од цената.
   Би сакал да направам тест со луѓе кои се професионални во ова (врзани очи) без да ја видат марката, за да видат дали се гурмански како што претпоставуваат.
   Патем, јас сум во светот на електронската музика веќе 30 години, знам за што зборувам и можам да ве уверам дека има производи со разумна цена што се на ниво на овие брендови, тие-тие -се само-брендови
   И немам што друго да кажам.
   Аааааадиос

  15.    Хозе Карлос Рам Сан dijo

   Јајајаја
   Вие воопшто не ме познавате и дали ми давате совет?
   Овие работи се кинески, колку и да ти пречат и само велам дека една работа што вреди да се направи 0,99 € е шега (за што е јасно) дека наплаќаат 100 € за некои смешни слушалки, мора да си многу глупаво да се зашемети од цената.
   Би сакал да направам тест со луѓе кои се професионални во ова (врзани очи) без да ја видат марката, за да видат дали се гурмански како што претпоставуваат.
   Патем, јас сум во светот на електронската музика веќе 30 години, знам за што зборувам и можам да ве уверам дека има производи со разумна цена што се на ниво на овие брендови, тие-тие -се само-брендови
   И немам што друго да кажам.
   Аааааадиос

  16.    Хозе Карлос Рам Сан dijo

   Јајајаја
   Вие воопшто не ме познавате и дали ми давате совет?
   Овие работи се кинески, колку и да ти пречат и само велам дека една работа што вреди да се направи 0,99 € е шега (за што е јасно) дека наплаќаат 100 € за некои смешни слушалки, мора да си многу глупаво да се зашемети од цената.
   Би сакал да направам тест со луѓе кои се професионални во ова (врзани очи) без да ја видат марката, за да видат дали се гурмански како што претпоставуваат.
   Патем, јас сум во светот на електронската музика веќе 30 години, знам за што зборувам и можам да ве уверам дека има производи со разумна цена што се на ниво на овие брендови, тие-тие -се само-брендови
   И немам што друго да кажам.
   Аааааадиос

   1.    Хуан Колила dijo

    Thenе знаете тогаш драг пријател, брендот RHA не живее од својата слава, бидејќи има малку, туку живее од своите потрошувачи, кои можат да потврдат колку се задоволни со своите производи, добрата поддршка што ја даваат и други.

    Од друга страна, јас сум свесен дека во однос на материјалите, овие слушалки не вредат 100 €, но никој нема да ви продаде производ по цена на чинење, мора да додадете истражување и развој, бројот на вработени зад себе, занаетчискиот процес за она што се случува, бидејќи правењето на менувачот рачно е ризик, но ако се покаже добро, резултатот е уникатен и квалитетен производ, маркетинг, маргина на профит, итн итн ... Без сомнение тие вредат

 2.   Хуан Луис Перез Дониз dijo

  Клип Xiaomi 3. овие се продаваат 5 пати поскапи за пакувањето

 3.   Чело П.Рејс dijo

  Слушалките со овие „чепчиња за уши“ се најлошиот и најпродаваниот изум.

 4.   Аитор Фернандез Сандрос dijo

  Квалитетот плаќа

 5.   OsосСе Луис Сантос dijo

  Дали мислите дека има и премиум USB кабел? Или треба да продолжам да купувам

 6.   Освалд Рендон CH dijo

  Тие се неверојатно татко колку чинат

 7.   Александар dijo

  Apple треба да го преиспита израмнувачот во iOS ...
  Остава многу да се посакува.

 8.   без волтер dijo

  Мене ме зачудува што се изложува производ и не се дадени спецификациите за квалитетот на звукот на производот. За оние кои се заинтересирани, таму одат:
  Одговор на фреквенцијата: 16 до 22,000 XNUMX Hz
  Импеданса: 16 оми
  Други карактеристики: Вграден аудио микрофон, Внатрешна контрола на јачината на звукот, Изолација на звук, Стерео
  Форма на фактор: Внатрешен
  Должина на кабел: 1,35 м
  Возачи: Рачно изработен 560.1 Динамичен возач
  Тежина: 1.27 мл. / 36 гр.
  Цена во продавница за јаболка: 99,90 €

  Тука ставам неколку слушалки на Philips, кои иако немаат контрола на одговор на повик или контрола на јачината на звукот, тие ги надминуваат во квалитетот на звукот:
  Philips SHQ3200, RRP во Амазон: 28 € и ако пребарувате преку Интернет, можете да ги најдете за 22 €.
  Карактеристики: Дијафрагма: миларна купола
  - Тип: Динамичен
  - Подвижна калем: CCAW
  - Акустичен систем: Затворен
  - Одговор на фреквенцијата: 15 - 22 Hz
  - Импеданса: 16 Ом
  - Максимална влезна моќност: 20 mW
  - Чувствителност: 102 dB
  - Дијаметар на звучникот: 9 mm.
  Како што рече некој, <>.

  1.    Хуан Колила dijo

   Точно, ги додавам токму сега

 9.   Феран dijo

  За мојот вкус, овие типови слушалки се многу непријатни, никогаш не сум можел да ги носам. Цената ми се чини многу добра, иако без активно откажување на бучавата ... Голема грешка!

  Јас го користам Parrot Zik 2.0 веќе еден месец и тоа е најдоброто што го имам со години. Очигледно тие се друг вид потешки слушалки, но фактот дека имате Bluetooth и слобода на движење што ви ги дава е одличен!

  1.    Хуан Колила dijo

   Паркот Зик 2.0 игра во друга лига, има вредност од 350 евра и има висока технологија, што рече, двата модели не можат да се споредат, тие се наменети за различна публика, би можел да го испробам Папагалот Зик 2.0 во Гаџет Актуалидад: http://www.actualidadgadget.com/review-de-los-sublimes-parrot-zik-2-0/ И да, тие се неверојатни, направивте добра набавка

 10.   Калеб акоста dijo

  Погледнете Абисаи Вега