Папагал Зик 2.0, безжичните слушалки што другите би сакале да бидат

папагал-зик-2-13

Изборот на добри слушалки не е лесна задача. Постојат илјадници модели, секој со свое изедначување и ретко се случува да купиме некои и да бидеме среќни од самиот почеток. Како одминува времето, доаѓаме до нив, но пред тоа ќе потрошиме многу време во потрага по претходно поставената мерка што одговара на нашите преференции. Тоа е нешто што нема да ти се случи Папагал Зик 2.0. Како и сите, тоа ќе има свое изедначување, но можете да го измените од бесплатно редење што е достапно во App Store. Не пропуштајте го нашиот преглед на овие паметни и разноврсни слушалки од Parrot.

Содржина на кутија

папагал-зик-2-6

Папагалот Зик 2.0 пристигнува во нормална кутија, како и сите други кои се подготвени да изгледаат убаво во продавница или изложба. Го коментирам ова затоа што сум видел и други брендови кои доаѓаат во сопствен случај, нешто што изгледа многу добро и го олеснува транспортот на слушалките. Се разбира, тоа е само помал коментар. Откако ќе се отвори кутијата, го креваме картонот таму каде што се слушалките и наоѓаме:

 • Слушалки за папагал Зик 2.0
 • USB кабел.
 • 3.5мм приклучок кабел.
 • Батерија.
 • Торба за заштита на слушалките.
 • Корисничко упатство.

 

папагал-зик-2-4 папагал-зик-2-5

 

Theицата USB ќе го искористиме за наполнете ја батеријата кога ќе снема и 3.5 мм приклучок е да ги поврзете слушалките со кој било аудио излез, како што е оној на кој било компјутер или паметен телефон.

папагал-зик-2-7

 

Вклучена е батеријата, но има и тоа расклопуваат. Тоа е нешто што го гледам многу позитивно, бидејќи верувам дека сите батерии во светот на крајот ќе престанат да работат и ќе можат да го менуваат лесно како со овие слушалки ќе го олеснат наоѓањето замена и промената во иднина. „Проблемот“, во наводници, е во тоа нема цртеж во упатствата да го облечам, нешто што ми недостигаше. Прво, за да не видите многу од тоа, буквите што ја означуваат положбата на слушалките (L за лево и R за десно) се во бело на алуминиум и прво не сте сигурни што е што, сè додека не видите нив.

Во упатството пишува за подигнување на тапа магнетни на левиот звучник и без цртеж, не знаеме што да правиме. Во реалноста, тоа е многу лесно. Како што можете да видите на следната слика, левата слушалка е целосно расклопена. За да го отстраниме, треба да употребиме малку сила за да ги разделиме магнетите. Тоа е се. И, ако отстранувањето е лесно, ставањето е уште полесно. Само што го оставам вклучен.

 

папагал-зик-2-12

 

Батеријата може да се одржи приближно 8 ч со сè што оди, но може да пристигне во 18 часот ако го активираме режимот на патување. На режим на патување оневозможува панел на допир и Bluetooth, оставајќи го само она што е потребно. За да слушаме музика во овој режим, треба да го сториме тоа со поврзаниот кабел.

 

Дизајн

Дизајнот што нема да го кажам е најдобар во светот. Да се ​​направат добри и убави слушалки е тешко. Она што можам да го кажам е дека се многу поубаво во живо тоа на фотографијата, особено откако малку ќе ги извадиме слушалките за да ги собереме до големината на главата. На сандачето изгледаат непропорционално, но тоа е затоа што се наоѓаат на најниската точка.

Сунѓерите на слушалките и нивниот допир пријатно ме изненадија. На допирот е многу мек, за разлика од другите слушалки кои се тешки од самиот почеток. Големината да се стават ушите може да биде точно, во зависност од големината на ушите на секое од нив. Мислам дека моите не се баш мали и добро ми стојат, затоа мислам дека просторот е точен за повеќето луѓе, бидејќи можам да ги ставам цели (важни за мене).

 

папагал-зик-2-10

 

На дното на десната слушалка ја имаме копче за напојување (црвено светло при полнење и бело кога е вклучено), 3.5 мм порта и USB.

Во однос на боите, тоа е во пет различни бои, кои се бели, сини, црни, жолти, кафеави и портокалови.

Квалитет на звук

Убеден сум дека квалитетот на звукот варира во зависност од тоа кој ја слуша музиката. Постојат корисници кои претпочитаат слушалки со висока верност без практично изедначување, а потоа има и такви како мене, кои уште од мала слушав музика со бас и трепер малку подигнати. Според мое мислење, звукот е многу подобар од другите слушалки Пробав. Иако ми беше кажано дека другите слушалки што ги имам се многу добри, тие можат да бидат за тоа зависи од тоа која музика и со јачината на звукот не е премногу висока. Кога волуменот е малку поголем, тој губи многу од својот квалитет. Ова е нешто што не ми се случило со Parrot Zik 2.0, или ако ми се случило, изгуби помалку квалитет.

Басот на овие слушалки може да се издигне доста високо, без да влијае премногу на звукот, што покажува одредена нивна разноврсност. Пробав слушалки во кои ако премногу го кренеме басот, звукот звучи како да се оштетени слушалките, и тоа е нешто што ретко ќе се случи со овие Папагали.

звук-папагал

Систем за поништување на бучавата

Нешто многу интересно е системот за поништување на бучавата. Покрај две точки на нормално откажување, тука е режим на улица (уличен режим), што е поставка за поништување на звук што, во теорија, ни овозможува да знаеме што звучи околу нас. Според она што го тестирав, системот е скоро совршен.

Се чини важно да се спомене тоа преземете ја апликацијата за iPhone Папагал Зик 2.0 или во спротивно ќе ни недостасуваат половина слушалки. Од друга страна, кога ги зачувуваме нашите мемории, слушалките ќе ни понудат интелигентно меморирање што се нарекува дефинитивно за нас. Во мојот случај, да се биде некој што слуша толку разновидност на хеви металМалку е тешко, но не и невозможно, и всушност се приближува.

Контроли

Папагалот Зик 2.0 ни дозволува контролирајте одредени работи на нашиот iPhone. Очигледно првото нешто што можеме контролата е музика. На десната слушалка, однадвор, каде што сето тоа е мазно и без никакви ознаки, има табла за допир. Можеме да го сториме следново:

 • Пушти / запре музика.
 • Зголемување / намалување на јачината на звукот.
 • Следете напред / назад.
 • Земете повици.
 • Повикајте ја Сири.

 

контроли-папагал

 

El панелот за допир е многу чувствителен, така што на почетокот ќе сакаме многу пати ненамерно да ја запреме музиката, но мислам дека нема да биде поразлично од првиот пат кога ќе допреме паметен телефон. Поентата е, ние не ја контролираме силата сè додека не се навикнеме. Откако ќе се освестиме на тоа, нема да сакаме да пробаме ништо друго. Дури ќе веруваме дека треба да употребиме повеќе сила отколку на почетокот.

Апликација Папагал Зик 2.0

Апликацијата е она што ќе нè натера да мислиме дека користиме различни. Со него, по регистрирањето, можеме да контролираме како сакаме да звучи нашата музика. Можеме да го сториме следново:

 

папагал-зик-апликација

 

 • Погледнете колку батерија ви останале слушалките.
 • Конфигурирајте го откажувањето на бучавата. Со лизгање на прстот ќе се промениме помеѓу различните конфигурации. Ако ја исклучиме музиката, системот ќе слуша надворешен звук за да се обиде да ја откаже нејзината фреквенција.
 • Поставете ја ревербата.
 • Израмнете со лизгање помеѓу различни опции.
 • Рамно израмнете.

 

апликација за папагал

 

 • Именувајте ги слушалките.
 • Активирајте го или деактивирајте го детекторот за движење, што ќе ја запре музиката / ќе го активира телефонот (за да го воспостави нормалниот повик) ако ги исклучиме.
 • Активирајте ја или деактивирајте ја опцијата за автоматско поврзување со последниот уред кога ќе го вклучиме.

 

апликација за папагал

 

 • Поставете време по кое музиката ќе престане.
 • Активирајте го гласовното предупредување за да ни кажете кој ни се јавува (мора да го преземете гласот и потребно е долго време да се инсталира).
 • Нешто не многу важно, но можете да ја промените бојата на интерфејсот на апликацијата.

 

апликација за папагал

Заклучок

Папагалот Зик 2.0 е доказ дека не треба да се занесуваме од мода. Постојат и други поубави слушалки за да одат по улица, но кој знае тие се далеку од овие папагали според квалитетот и опциите. Можноста за контрола на секоја од опциите од нашиот паметен телефон е многу пријатна, па дури и повеќе, кога конфигурираме поставки за одредени групи, песни или албуми. Неговата цена, нешто повеќе од 300 евра на Амазон и 349 евра на нејзината официјална веб-страница, не може да се каже дека е ниска цена, но ако ја споредиме со други брендови кои нудат помалку по повисока цена, не може да се каже дека е претерано. Ме тепаа од моментот кога почнав да ја совладувам апликацијата.

Мислење на уредникот

Папагал Зик 2.0
 • Оценка на уредникот
 • 4.5 ratingвезден рејтинг
349
 • 80%

 • Папагал Зик 2.0
 • Преглед на:
 • Објавено на:
 • Последна измена:
 • Дизајн
  Уредник: 78%
 • Издржливост
  Уредник: 87%
 • Завршува
  Уредник: 93%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 85%
 • звук
  Уредник: 93%

Добрите

 • Тие не се мачат по неколкучасовна употреба
 • Батеријата може лесно да се замени
 • Добар звук во кој било стил на музика
 • Широк спектар на опции за звук во мобилната апликација

Contras

 • Изгубете одлики без апликацијата
 • Не вклучува адаптер за електрична струја
 • Дизајн кој не може да се подобри

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

4 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Хуан Колила dijo

  Многу добар преглед на Пабло, и покрај ова, би му дал повеќе оценки во дизајнот, иако тоа е нешто повеќе лично

  1.    Пабло Апарисио dijo

   Во дизајнот е дека сум биполарен. Го сакам оној со отчукувања, но ги имав и тие се вратија за помалку од 24 часа затоа што откажувањето на бучавата си го однесе своето (звучеше како скршено). Со овие го немав тој проблем, но јас сум условен од тој дизајн, кој ми го „украде“ срцето.

   Но, бидете внимателни, ако еден од минусите е дизајнот, а другите две се дека нема адаптер за напојување и дека е потребна апликација. За мене, минусите се повеќе точки што можат да се подобрат, а апликацијата воопшто не е минус. Дали е тоа со апликацијата опциите се множат со 1.000.000.

   1.    Хуан Колила dijo

    хахаха никогаш не сум имал отчукувања па не можам да го коментирам тоа

 2.   Едер сода dijo

  Тие можат да се полнат со секаков вид на полнач како што се iphone или samsung