Преглед на Apple AirPods, звук и магија во еднакви делови

Првите Bluetooth слушалки со бренд „Епл“ сега се достапни. По неколку одложувања, AirPods сега може да се нарачаат во Apple Store преку Интернет и во физички продавници. Посветеноста на Apple кон безжичната врска е веќе повеќе од консолидирана и AirPods се одраз на тоа. Производ што комбинира технологија, дизајн и, за прв пат по некое време, ја враќа магијата на Apple. „Само работи“ (Само функционира) го враќа целото свое значење во новите слушалки кои нема да бидат толку сложени или важни како iPhone или Apple Watch, но кои оставаат впечаток уште од првиот момент.

Минималистички до крајност

Apple сакаше да направи едноставен производ максимално и успеа во тоа. Зачудувачки е што нема лого на слушалките, или на неговото куќиште за полнач. Само малиот текст на задната страна „Дизајниран од Apple во Калифорнија“ нè потсетува дека сме во производ на компанијата за јаболка. Целиот комплет е направен од класичен бел поликарбонат на Епл, материјал што се чини дека е пренесен во додатоците сега кога алуминиумот ги поплавува своите полици, но кој јас лично го сакам.

Големината е смешно мала, имајќи ја предвид огромната количина на технологија што ја вклучува овој додаток. Малку поголем и подебел од 42-милиметарскиот Apple Watch и помал од случајот со претходните EarPods, кутијата со AirPods внатре може да се носи во кој било џеб, без разлика колку се тесни панталоните. И идејата е дека овие AirPods се секогаш со нас за да можеме да ги користиме секојдневно, во кое било време, или со нашиот iPhone, iPad, Mac или Apple Watch.

Повеќе од доволно автономија

Тоа е една од главните слабости на безжичните слушалки. Колку пати сте ги подигнале слушалките Bluetooth за да одите на трчање или прошетка и да ги пронајдете испразнети? Ова никогаш не треба да ви се случи со AirPods, бидејќи куќиштето што ги чува е неговата основа за полнење, со доволно батерија за целосно полнење до 5 пати.. До 5 часа автономија со едно полнење и повеќе од 24 часа со користење на полнење зачувано во куќиштето на полначот гарантира дека можете да ги користите AirPods колку што сакате додека не се вратите дома. И, ако останете без батерија додека слушате музика, со само 15 минути полнење во случајот ќе имате уште 3 часа автономија благодарение на брзото полнење што тие го вградуваат.

Конекторот на полначот за куќиште е од типот Lightning, како би можело да биде поинаку, а кутијата вклучува кабел USB до Lightning со кој можеме да ги наполниме батериите на нашите AirPods, iPhone и iPad. Apple се спротивстави на имплементирање на USB-C во овој нов додаток, нешто логично ако сметаме дека на производот за кој главно е наменет му недостасува таа врскар Haveе мора да го чекаме iPhone 2017? вклучува USB-C за да го видите и во AirPods.

Постојат различни начини да се провери преостанатата батерија на нашите AirPods и на самиот полнач за куќиште. Само со отворање на малото поле AirPods со iPhone во близина, ќе видиме прозорец во кој се појавуваат различните полнења на секој елемент, а исто така можеме да го провериме од Центарот за известувања ако користиме додаток за батеријата, каде што батеријата на уредот веќе се појавува. Apple Watch и iPhone. Ако го користиме на Mac, преостанатото полнење исто така ќе се појави со едноставно притискање на иконата за контрола на јачината на звукот на горната лента.

Автоматско поставување

Магијата на овие слушалки започнува од првиот момент кога ќе ја отворите полето што ги содржи. Вашиот iPhone ќе открие дека се наоѓаат во близина и Со едноставно притискање на копче на вашиот екран, AirPods ќе бидат поврзани не само со телефонот на Apple, туку и ќе бидат подготвени за работа на кој било уред споделете ја истата сметка на iCloud. Нема да треба да го повторувате процесот со вашиот iPad, Mac или кој било друг уред на Apple, бидејќи тој ќе биде подготвен. Дали реков некој уред? Лажно, бидејќи необјасниво Apple TV во моментот не ја споделува оваа автоматска конфигурација, нешто необјасниво и што се надеваме дека ќе се реши со едноставно ажурирање на софтверот.

Apple TV во моментов ја трпи истата судбина како и секој друг уред што не е од Apple: компатибилен, но без магија. Можете да ги поврзете AirPods со кој било уред компатибилен со слушалки со Bluetooth, без разлика дали е Android или кој било друг систем. За да ја поврзете, мора да го притиснете копчето на задниот дел од полето и да ја повторите вообичаената постапка со какви било слушалки од овој тип.

Квалитет на звук добро, но не и одлично

Тоа е несомнено една од најконтроверзните точки на овие слушалки. Во право се оние што тврдат дека за таа цена (179 €) има слушалки со повисок квалитет на звукот од AirPods, и ако ова е одликата што ја барате во слушалките, тогаш тоа не е вашата цел. Но, станува збор за слушалки кои комбинираат технологија и звук во навистина мала големина, со завидна автономија. потпирајќи се на куќиштето за полнач. Ако ги споиме сите елементи, нема да најдеме сличен производ на пазарот со таа цена, и дека кога зборуваме за компанија која секогаш е поврзана со скапи производи како што е „Епл“, тоа е најмалку изненадувачки.

Но, не греши, зборуваме за слушалки со добар квалитет на звукот. Многу пати беше кажано дека квалитетот е ист со оној на Lightning EarPods, што е категорично лажно. AirPods звучат подобро од EarPods, нивната жична варијанта. Забележливо е особено во басот, а тоа покажува со тоа што можете да слушнете нијанси на музиката што со EarPods не ги перцепирате со иста јасност. Во споредба со другите безжични слушалки што ги имам, квалитетот е супериорен, вклучувајќи ги слушалките Plantronics BackBeat и The Dash од Браги.

Активното откажување на бучавата управувано од чипот W1 работи доста добро, и иако слушалките не го запечатуваат ушниот канал, слушањето музика во бучни средини не претставува никаков проблем, без да мора да ја кревате јачината на звукот и со тоа да се грижите за здравјето на нашите уши. Друг забележителен аспект е функцијата за слободни раце, со добар микрофон кој добро го снима вашиот разговор дури и ако е далеку од нашата уста, дури и во бучни средини.

Повеќе магија: префрлете ги уредите со еден клик

Магијата на AirPods не е ограничена на нејзината конфигурација, што е крајно нешто што го правите само еднаш, но ќе го забележувате секој ден кога ги користите со различни уреди. Промената од еден на друг уред е едноставна, едноставна како отворањето на аудио опциите на предметниот уред и изборот на AirPods. Заборавете на досадната задача да го деактивирате Bluetooth-от на уредот за да може да се поврзува како другиот, да мора повторно да ја конфигурирате врската ... Ништо од тоа не е потребно бидејќи промената е брза и скоро транспарентна за корисникот. Особено се забележува кај Apple Watch, со кој нема да биде потребно да се изберат AirPods, бидејќи штом ќе бидат поврзани на iPhone, тие ќе се поврзат и со Apple Watch.

Физички контроли? Сири ти е пријател

Ова е една од точките што Apple треба да ги подобри: контролите. Во моментов можеме да избереме само помеѓу Сири или опциите за игра / пауза со двојно допирање на AirPods. Штета што сензорите на овие слушалки не се користат повеќе за да можат да ја зголемуваат и намалуваат јачината на звукот или да ја поминат песната без да мора да прибегнуваат кон Сири. Можете да направите сè благодарение на виртуелниот асистент на Apple, но постојат ситуации во кои разговорот со вашиот виртуелен асистент не е можност, или е многу чудно. И, ако немате интернет-врска, заборавете на можноста да ги користите тие контроли на Siri.

Откако некое време користев слушалки како The Dash, навистина ми недостасуваат оние контроли на допир или гестови на глава. Во овој момент ние сè уште не сме многу запознаени со Сири во најосновните задачи, и иако можеби е нешто вообичаено да се оди по улица и да се слушнат луѓе кои разговараат со Сири или Кортана некое време, во моментот е чудно. Прстите преминаа дека Apple го поправа ова со едноставно ажурирање на софтверот, бидејќи потенцијалот е тука.

Магија и технологија по разумна цена

Apple AirPods означува раѓање на нов производ со голем потенцијал и кој во својата прва верзија има одлични квалитети, како што се неговата автономија, неговата лесна конфигурација и ракување, неговиот добар квалитет на звукот и неговиот компактен дизајн. Со сето ова, цената од 179 € се чини повеќе од соодветна за производ од ваков тип, особено кога гледаме повисоки цени на конкуренцијата со производи, во повеќето случаи, пониски поволности. AirPods несомнено од сега ќе го означуваат патот напред за многу производители, тоа е првиот чекор кон целосно отсуство на кабли во нашите уреди.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

16 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   зероколспан dijo

  Ви недостасуваа деталите за микрофонот што е страшно ... Јас ги користев за повици и ме слушнаа доста лошо, откажувањето на бучавата е многу добро, но микрофонот не е ... Не знам дали ова со ажурирањето може да го реши Епл, се надевам дека е така, затоа што целото добро што го има е засенето од неговиот микрофон

  1.    Луис Падилја dijo

   Не ми се чини толку лошо. Јас го користев како слободен раце и оние што ми се јавија не се жалеа на квалитетот. Пред некој ден го снимив подкастот со AirPods (8 × 15 подкасти на Актуалидад iPhone на нашиот канал на YouTube) и за слушалките не беа лоши.

 2.   Mauro dijo

  Здраво, добра белешка! Прашање: што се случува со управувањето со батеријата ако користите само една? Многу пати е потребно да имате само еден во увото, а другиот да го оставите слободен. Тогаш, кога повторно ги користите и двата, оној што најмногу го користевте истекнува од батеријата порано? И оној што го оставивте зачуван во кутијата, се наплаќа исто, дури и ако придружникот се користи? Ви благодариме за одговорот. Поздрав

  1.    Луис Падилја dijo

   Секојпат кога ќе ги ставите слушалките во нивната кутија, тие се полнат. Ако сте користеле само еден, само тој ќе се наплати. Во таа смисла тие се независни, па дури и iPhone ви ја покажува батеријата на секој од нив

 3.   Одали dijo

  Луис, не знам дали со тоа доцнење претрпеа дали успеаја да го решат прашањето дека ќе изгубите еден или двата ерподи. Дали Apple има интегрирано некој вид на слушен сигнал за да ги лоцира во случај на загуба?

  1.    Луис Падилја dijo

   Не, едноставно престануваш да слушаш музика ако некој падне. Сè што направи Епл е да ви каже колку ќе ве чини лабава слушалка: 69 УСД. Чекаме да ја ажурирате цената во евра на шпанската веб-страница

 4.   Пинксо dijo

  Па, ако ништо не се случи, моето ќе пристигне утре, но сè уште се сомневам дали ќе можам да ги користам, потребно е да ја носам полето за полнење секогаш на врвот. Утре ќе оставам сомнежи ...

  1.    Луис Падилја dijo

   Воопшто не, откако ќе се воспостави врската, не би ви требал, само за да ги наполните.

 5.   Маркос Куеста (@marcueza) dijo

  Пуф искрено гледам дека е лепливо, го гледам дури и чудно бидејќи се чини дека носиш огромна обетка. и погоре, чувајте ги во полето што треба да ги вчитате, извинете чекор. Сте се погледнале исправно во огледало за да видите што не е во ред. и згора на тоа, радиофреквенцијата заглавуваше цело време во мозокот. Не знам дека не гледам само недостатоци. заради тоа колку се скапи, колку е лесно да се изгубат и не додаваат ништо ново. старите слушалки веќе не. одите да трчате со нив и ако паднете, го земате на самото место

 6.   Рен dijo

  Поздрав Луис, благодарам за забелешката. На кое максимално растојание од уредот AirPods работат правилно?

  1.    Луис Падилја dijo

   Па, тоа зависи многу од препреките што ќе ги најдете, но 50 метри без проблеми освен ако има многу wallsидови помеѓу нив

 7.   Дамиен Мексико dijo

  Тие се одлични! Бев изненаден од квалитетот на звукот што го имаат, бидејќи не зборуваме за оние со лента за глава и подлога, тие звучат многу добро за тоа што се! Микрофонот во повиците оди добро што работи, па дури и на места со многу бучава и луѓе, во прво време изгледате чудно со овие 2 бели стапчиња во ушите, но како и сè, луѓето ќе се навикнат на нив, што е уште повеќе, дури и на мода се гледате како шетате и слушате повремено кикотење и коментари на „охх, тој ги носи слушалките од јаболка

 8.   Дамиен Мексико dijo

  ...... што се однесува до напуштањето на едно, претпочитам подобро да ги имам 2-те места, бидејќи на тој начин добро ги слушате повиците, мислам, тие се премногу скапи за да служат како едноставни раце без раце! Прашање на вкус и како на тоа дали лесно се фрлаат, не, не паѓаат, колку и да скокаш, не, клааааро, не мора и ти да бидеш толку екстремен, што ако некој те фрли или се судриш со некого, веројатно да, но еј, има моменти кога ги губиш и чевлите од пад И што се однесува до далечината, достигнав и до 15 метри без да се случи проблем со врска! Тие се многу добри и многу препорачани! Дури и за расеаните како мене, ние губиме сè! Ги оставате во вашите уши и кутијата за полнење во џеб и тоа е тоа! Прашање е да се навикнеш! Ти кажувам! Тие се толку одлични! Мислам, тие се многу слатки и затоа мора да бидат на висина на задачата!

 9.   Јован dijo

  Воодушевен сум од мојот BEATS SOLO3… занеме !! Гледам и читам дека морам (НЕ МИСЛАМ!) Да бидам единствената.

  1.    Луис Падилја dijo

   Solo3s го карактеризираат истиот W1 чип како AirPods, така што „магијата“ е иста, но тие се во друга категорија. Тие се одлични слушалки исто така со многу добри мислења.

 10.   Рикардо Перила М. dijo

  Би сакал да знам дали тие работат со iPhone 4s. Ви благодарам.