Преглед на акционата камера Insta360 One, цела студија во ваши раце

 

Снимањето на нашите искуства додека патувате или додека спортувате станува скоро суштинско ако сакаме да бидеме во тек, па затоа спортските фотоапарати се толку модерни. Кога одлучувате која да ја купите, квалитетот на сликата, стабилизаторот и софтверот треба да бидат основни точки за разгледување., и ова е местото каде што камерата Insta360 One има неколку ривали.

Камера што снима 4K UHD видео, кое е во состојба да снима сè околу него (360º), со можност за правење фотографии од 24Mpx и тоа може да се користи со нашиот iPhone преку неговата интегрирана врска со молња. Ова се главните карактеристики на овој модел што можевме да ги тестираме и чиј софтвер за iPhone е навистина неверојатен. Ние го тестиравме и ви ги кажуваме нашите впечатоци со слики и видео подолу.

Дизајн и спецификации

Тоа е навистина мала камера за придобивките што ни ги нуди. Неговиот дизајн „пилула“ го прави многу поразличен од останатите акциони камери што сме навикнале да ги користиме, но за кој е совршен земете го поврзан на нашиот iPhone или самостојно да го користите со помош на селфи стап или статив. Единственото нешто што се издвојува од неговиот дизајн се двете спротивставени леќи кои овозможуваат снимање видео од 360º.

Конектор за молња што може да се повлече, конекцијата microUSB за полнење на батеријата, конецот за статив или стап и слотот microSD за складирање на видеото се елементите што можеме да ги видиме на површината на фотоапаратот, освен натписите на брендот. Мат црната боја е идеална да остане беспрекорна и без отпечатоци, иако предниот и задниот дел се црно сјајни што не ги остава прстите обележани.

Компатибилен е со iPhone SE и понов, како и со iPad Air 2 наваму. Снимете видео со квалитет 3840 × 1920 на 30fps (4K), 2560 × 1280 на 60fps и 2048 512 на 120fps и фотографии со резолуција од 24Mpx. Вклучува картичка од microSD од 8 GB, но е компатибилна со картички до 128 GB за да можете да ги зачувате сите видеа што можете да ги снимите за едно лето. Се разбира, неговата батерија не е премногу издржлива, нуди снимање до 70 минути, што во моите тестови повеќе или помалку е исполнето сè додека не го користите за уредување видеа. Се разбира, тоа вклучува стабилизација на сликата со 6 оски (Flowstate) со сензационални резултати.

Употреба и примена

Камерата е дизајнирана да се користи заедно со iPhone или iPad, поради што има приклучок Lightning кој може да се повлече. Ова ви овозможува да прегледувате што се снима, но исто така ви овозможува подоцна да ги уредувате тие видеа и да им го дадете финишот што го сакаме. Кога снимаме во 360º, можеме да го испратиме видеото како на компатибилна услуга, така што корисникот може да ја ротира камерата според нивниот вкус, или можеме да создадеме конвенционално видео што ротира и му верува на леќата во различни точки по своја волја.

Уредувањето на видеото е многу интуитивно и брзо, тоа е нешто што навистина изненадува и со малку вежбање и за кратко време може да добиете навистина спектакуларни видеа, сето тоа направено на вашиот iPhone или iPad, без потреба од каков било компјутер или комплицирани програми. Секој може да го уреди видеото и да го сподели на социјалните мрежи или лесно да го зачува на својот уред.

Можете да додадете следење на одредена точка и да направите сликата да се врти непречено за да го задржите леќата секогаш центрирана или да ја направите да се врти од една до друга точка, создавајќи многу мазни движења што изгледаат многу добро во видеата. Еднаш нема да се грижите за тоа на што се фокусирате со оваа камера, бидејќи подоцна можете да изберете што сакате да се појавувате на сцената, а што не. Интегрираната стабилизација со 6 оски постигнува спектакуларни сцени во движење и ја прави идеална за оние кои се занимаваат со најекстремни спортови, се додека додатоците што мора да се купат одделно се користат за да се заштити од вода, прашина и удари.

Мислење на уредникот

Камерата Insta360 One е одлична опција за оние кои сакаат спортска камера со одличен квалитет на слика, но не се задоволни од она што го нудат традиционалните модели. постигнување спектакуларни резултати. Има низа додатоци идеални за оние кои практикуваат екстремни спортови, но се продава одделно. По цена Не е најдостапната камера на пазарот, но нејзините перформанси се одлични. Можете да го најдете на Амазон за околу 350 € во овој линк.

Insta360One
 • Оценка на уредникот
 • 4.5 ratingвезден рејтинг
350
 • 80%

 • Insta360One
 • Преглед на:
 • Објавено на:
 • Последна измена:
 • Дизајн
  Уредник: 90%
 • Ракување
  Уредник: 90%
 • Предности
  Уредник: 90%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 80%

Добрите

 • Видео со 4K UHD 360º
 • Фотографии 24Mpx
 • Одлична апликација за уредување на iPhone
 • Лесно управување со камерата и апликацијата

Contras

 • Висока цена

Добрите

 • Видео со 4K UHD 360º
 • Фотографии 24Mpx
 • Одлична апликација за уредување на iPhone
 • Лесно управување со камерата и апликацијата

Contras

 • Висока цена

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.