Анализа на новиот случај на паметни батерии за iPhone 11 Pro Max

Apple ја лансираше новата паметна батерија за iPhone 11, 11 Pro и Pro Max, зголемувајќи ја автономијата на уредите за 50% додека го штити вашиот уред. Но, оваа година тој додаде и изненадување: копче посветено на камерата на iPhone со која имате брз пристап до оваа функција, фотографирање или снимање видеа веднаш без да мора да отклучувате и да кликнете на иконата за камерата. Ние ви ги покажуваме сите детали.

Поголема автономија, поголеми придобивки

Ова е прва година во која се чини дека мислењето на корисниците е едногласно: батеријата на новиот iPhone конечно го задоволува мнозинството, особено онаа на iPhone 11 Pro Max. После долгогодишно посакување батерии со поголема автономија, Apple ја постигна оваа 2019 година совршена рамнотежа помеѓу ефикасноста, моќноста и капацитетот на батеријата конечно да ни подари iPhone кој трае еден ден без најмал проблем со нормална употреба. Ако на ова го додадеме брзото полнење и дека во случајот на iPhone 11 Pro е вклучен брзиот полнач, се чини дека засекогаш можеме да заборавиме на надворешните батерии.

Сепак, колку повеќе имате, толку повеќе сакате, а сега кога батериите се потрајни, ќе користиме повеќе игри, ќе снимаме повеќе 4K видеа, ќе слушаме повеќе музика и ќе сурфаме повеќе со помош на мобилната врска, и ќе видиме повеќе серии и филмови на нашиот iPhone. Овие ограничувања што си ги наметнавме, завршија, така што батеријата ќе стигне до нас во текот на ноќта, а тоа значи дека ќе се вратат деновите кога батеријата ќе биде фер. За тие денови, надворешната батерија ќе биде неопходна, а удобноста што ја нуди куќиштето на батеријата ве тера да се в inубите откако ќе ја користите.

Ист дизајн, повеќе карактеристики

Новата паметна батерија за iPhone 11, 11 Pro и 11 Pro Max има ист дизајн како и батериите од претходните години, освен очигледниот простор за леќата со двојна / тројна камера. Боите се разликуваат донекаде, а сега ги имаме на располагање во бела, црна и розова боја, но продолжуваме со истиот силиконски материјал, исто како и во класичните куќишта на „Епл“, со таа разлика што и во овој случај на батерии е заштитен долниот дел , не како класичните силиконски. Силиконот е многу мек, има одличен допир и многу добар зафат и ќе заштити од капки, како во нормалните случаи. Материјалите одлично го издржуваат текот на времето и белата боја, која ја имам од минатата година на мојот iPhone XS Max, е совршено одржувана, дури и без да добие синкав тон на фармерки., така што во овој случај претпоставувам дека ќе се одржи исто толку добро.

Случајот го крие приклучокот „Молња“, но ви нуди уште еден приклучок „Молња“ со точно истите карактеристики како и оригиналот. Може да слушате музика со вашите молњави слушалки, можете да користите брзо полнење, да поврзете компатибилно надворешно складирање. Тоа е она што најмногу ми се допаѓа во врска со овој случај, нема што да мора да носам друг кабел, без микро-USB или USB-C, еден кабел за мојот iPhone и за мојот случај. Секако дека е компатибилно со безжично полнење, па доколку вообичаено користиме основа за полнење од овој тип, можеме да продолжиме да ја користиме без никаков проблем со овој случај.

Батеријата има капацитет од 1.430 mAh, што е зголемување во однос на минатата година за XS Max, кој имаше 1.369 mAh. Ова се претвора во 50% поголема автономија за нашиот iPhone 11 Pro Max. Куќата за паметни батерии работи на начин што многумина не го сакаат, но мене лично не ми е гајле: прво батеријата во куќиштето истекува, а потоа и iPhone. Нема копчиња за активирање или за исклучување, откако ќе ја ставите куќиштето на iPhone-от, ќе започне да се полни додека кутијата не истече, а потоа ја влече сопствената батерија. Полнењето се прави обратно: прво iPhone се полни, а потоа и случајот, освен ако не користите полнач способен за полнење на двата уреди истовремено.

Исто така, немаме LED диоди за да можеме да го видиме преостанатото полнење, тоа мора да го сториме на екранот на нашиот iPhone. Можеме да го видиме на екранот на додатоците, веднаш до батеријата на нашиот Apple Watch или на AirPods кога се поврзани. Alsoе ја видиме и преостанатата батерија на куќиштето и на нашиот iPhone секогаш кога ќе ја ставиме на полнење, со помош на мал информативен додаток кој исчезнува неколку секунди подоцна и кој повеќе не го гледате, нешто што Apple треба да го промени.

Исто така оваа година имаме и дополнително: копче за пристап до камерата без да треба да го допирате екранот или да го отклучите уредот. Копчето е совршено лоцирано на страната на куќиштето, на совршено место за индексот на нашата десна рака да се справи со тоа, како и секој конвенционален активирач на фотоапаратот. Држете за неколку секунди и камерата на вашиот iPhone ќе се отвори, без да го отклучите терминалот. Притиснете повторно за да фотографирате, долго притиснете за да снимите. Идеално е за брзо фотографирање, кој има мали деца знае колку е тоа важно. Се разбира, тоа не е неверојатна карактеристика, но е додаток што се цени, и дека кога ќе се навикнете да го користите, сигурно ќе го пропуштите кога го немате.

Мислење на уредникот

Куќиштето за батерии на Apple е најскапиот што може да го најдете на пазарот, но исто така е и најдобар. Можеби не ви се допаѓа дизајнот на истиот, но ниту еден друг случај нема подобар дизајн, јас дури и не можам да мислам на подобар начин да го направам тоа. Но, материјалите, завршувањето и интеграцијата со системот се неспоредливи. Додавањето на оваа година да има директен пристап до камерата е интересен додаток што дава плус. Секако, покрај парите што треба да ги платите за нив, плаќате и со поголема тежина (а iPhone 11 Pro Max не е лесен), и со поголема дебелина. Ако за вас тој дополнителен капацитет од 50% е важен, негативните поени нема да ви бидат важни, напротив, ќе ги цените позитивните. Доколку сакате да го набавите по поевтина цена од продавницата на Apple преку Интернет, Амазон сега ја има за 129 евра (линк)

Кутија за паметни батерии
 • Оценка на уредникот
 • 4.5 ratingвезден рејтинг
129
 • 80%

 • Дизајн
  Уредник: 70%
 • Функционалност
  Уредник: 90%
 • Завршува
  Уредник: 90%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 80%

Добрите

 • 50% поголема автономија
 • Копче за камера
 • Материјали и завршни работи
 • 100% функционален приклучок за молња

Contras

 • Поголема дебелина и тежина

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.