Преглед на новиот челичен камче. Најдобриот паметен часовник сега е поелегантен.

Камче-челик-12

Најпосле пристигна мојот Pebble Steel, новиот паметен пад Pebble со истите функционалности како и претходната верзија, но со „премиум“ финиш, со подобри материјали и дизајн кој повеќе личи на конвенционален часовник. Pebble постигна паметен часовник со многу понапредни функции откако ја лансираше новата верзија Pebble 2.0 за iOS и Android и тоа исто така сега дава впечаток дека е вистински часовник, со квалитетен скок што се забележува од моментот кога ќе го отворите пакетот што штотуку си го примил дома. Доколку сакате да ги видите сите фотографии и детали од новиот Pebble Steel, прочитајте понатаму.

Камче-челик-02

Евтината картонска кутија во која влезе оригиналниот камче е сменета во подобро дизајнирана и поцврста кутија, повеќе типична за часовникот од висока класа. Внатре ќе го најдеме нашиот челичен камче, кој е достапен во две завршувања: челик и црно. Се определив за првата опција и покрај фактот дека повеќе ми се допаѓа црната боја, бидејќи имав сериозни сомневања за тоа како црната ќе издржи со текот на времето, триењето и ударите. Морам да кажам дека ми се допаѓа челичната завршница. Не е премногу сјаен или премногу мат.

Камче-челик-10

Било кој модел вклучува црно вистинско кожно ременче и челичен ремен, во иста боја како часовникот. Иако не сум fanубител на кожни ремени, часовникот не изгледа лошо со него. Со цел да ги размениме ремените, Пебл ви предлага да одите кај производител на часовници, нешто што ќе треба да го сторам откако ќе го испробам и тоа без успех. Двата ремени се со стандардна големина, иако имам впечаток дека жени со многу мали зглобови може да имаат проблеми. За жал, овој нов Pebble Steel не прифаќа стандардни ремени, за разлика од оригиналниот Pebble. Срамота да бидам искрен, и негативна точка за која се надеваме дека наскоро ќе се реши преку договори со други производители на ремени.

Камче-челик-05

Завршувањето на часовникот е многу добро, навистина од моментот кога го имате во ваши раце забележувате дека оние со камчиња многу го подобрија овој аспект. Покомпактен дизајн од оригиналниот камче, со челична кутија и стакло «Горила стакло» што е подобро отпорно на гребнатини, слаба точка на оригиналниот камче. Екранот е сè уште со иста големина како и претходниот, но бидејќи има помалку рамка околу себе, се чини дека е помал, исто така е и надвор од центарот, бидејќи на дното имаме мала етикета со марката на паметниот часовник , нешто што првата верзија. Она што го забележувате е дека има помалку простор помеѓу стаклото и екранот, нешто што според мене прави да изгледа подобро. Копчињата се многу подобро завршени отколку во претходниот модел. Покрај тоа што е направен од челик, допирот е многу подобар и кога ќе го притиснете се чувствува повеќе „во склад“ отколку пластичните копчиња на оригиналниот камче.

Камче-челик-04

Тие исто така го подобрија изгледот на приклучокот за полнење, што оди нешто понезабележано отколку во оригиналниот модел. Металните приклучоци повеќе не се златни, туку челични, и заедно со фактот дека е помал, го прави подобро интегриран во целокупниот дизајн на часовникот. Но, ова има уште една негативна точка: не е компатибилна со кабелот за полнење на претходниот камче. Полесно ми е да го ставам полначот отколку во првиот модел, но сепак има проблем што со најмало движење се исклучува. Јас сè уште сметам дека е неопходен приклучок за полнење на овие уреди.

Камче-челик-01

Новина на челик од камче е ЛЕР со три бои на предната страна што се пали кога го полните часовникот и наскоро ќе им биде достапен на развивачите на апликации. Во моментот служи само за означување на полнењето на уредот, менувајќи се во зелено кога ќе заврши. Би било убаво да трепнете кога батеријата е слаба или да знаете дека има известувања што чекаат. Beе биде прашање на чекање за идните надградби на софтверот.

Камче-челик-08

Pebble Steel е потопен до 5 атмосфери, така што нема проблем со вода. И покрај ова, Јас не го гледам како погоден за спорт како претходниот модел. Трчав и пливав со мојот претходен Pebble без проблеми, но овој модел нема да се користи за оваа намена, иако нема препорака против тоа.

Камче-2

Јас нема да навлегувам во детали за работата на камчето, бидејќи е потполно исто како и претходниот. Пристигнување на верзијата Камче 2.0 iOS и Android ги умножија можностите што ги нуди овој паметен часовник и иако има уште многу да се подобри, широката заедница на развивачи зад Pebble појаснува дека тие подобрувања доаѓаат наскоро.

Заклучок

Новиот челичен камче го постигнува она што го планирал Пебл: најдобриот паметен часовник во моментот во конвенционален часовник што можете да носите без привлекување на ничие внимание. Часовник со квалитетна завршница што е далеку супериорен во однос на оригиналниот камче, со многу поотпорно стакло од кое никогаш нема да се заморите. На ова мора да ги додадеме сите функции на оригиналниот камче, плус трибојната ЛЕР која засега останува индикатор за полнење, но која во иднина ќе служи повеќе.

Во надолна линија, овој нов модел има многу повисока цена (229 УСД) до оригиналниот камче (150 УСД), а исто така ќе мора да почекате околу два месеци за да го добиете на вашата домашна адреса. Ако живеете надвор од САД, бесплатната достава ќе трае уште неколку недели, освен ако не сакате да платите 25 УСД за да ја добиете 3-5 дена по испораката. Исто така, бидејќи немате среќа на царина, можеби ќе треба да платите дополнителни 80 евра за тоа како данок и царински такси. Друга негативна точка што според мене можеше да се избегне е не може да се користат стандардни ремени, нешто што претходниот модел навистина го дозволи.

И покрај цената и неговите негативни аспекти, доколку некој бара паметен часовник и не сака да чека на крајот на годината, кога се чини дека паметните часовници ќе врнат насекаде, најдобра опција без сомнение е Камчето. Оригиналниот модел или Pebble Steel веќе зависи од вкусот на секој од нив. Го чувам второто.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

10 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   JL dijo

  Здраво. За жал, се чини дека имаше некои проблеми со металните ремени, и сега тие одлучија да го повикаат оној што дошол кај тебе „ОГРАНИЧЕНО ИЗДАВАЕ“ (со двата ремени) и продолжија да продаваат (за околу 20 долари помалку ) Челикот само со кожен ремен.

  Сокривајќи ги производствените и / или квалитетните проблеми на металните ленти, Pebble Co. уште еднаш ја маскира реалноста по своја волја (да се потсетиме на недискриминираната кампања за цензура што се случи во јануари на reddit).

  Исто така, мора да го запомните последното ажурирање на вашата апликација за iOS. Пристигна со грешка што спречи да се отвори, и тие го обвинија Apple и неговиот процес на сертифицирање, кога навистина мора да имале некој дел од грешката, бидејќи мораа да го изменат кодот за да го обесат повторно.

  Можеби се чини дека не, но јас сум среќен корисник на два оригинални камчиња и задоволен сум од услугата што ми ја пружаат, но не можам да се справам со лагите и модификациите на реалноста што оваа компанија ги извршува секогаш кога ќе се соочи со проблем. Ми пречи што се однесуваат кон нас како будали.

  Честитка.

  1.    Луис Падилја dijo

   Не знаев што зборуваш за металниот ремен. Ако е така, срамота и погрешен чекор преземени од Пебл. Во врска со апликацијата, тоа навистина беше непростливо промашување.

 2.   Ј Антонио dijo

  Па, воопшто не ми се допаѓаат овие уреди!

 3.   ДенонХед dijo

  Многу убаво, дали можете да објавите фотографии од 2-те модели за да ги цените разликите? Благодарам

  1.    Луис Падилја dijo

   Веќе го немам мојот стар камче во сопственост. Ова е врската до статијата што ја направив за него. https://www.actualidadiphone.com/2013/05/10/review-del-smart-watch-pebble-merecio-la-pena-esperar/

 4.   Едгар dijo

  За прашањето на стандардни ремени, во kickstarter има адаптер за да може да се користи било какво ремче со камче.

  1.    Луис Падилја dijo

   Takeе го разгледам тој адаптер.

 5.   Франциско dijo

  Вао, јас не сум единствениот што се случува! Исто така, морав да чекам 2 долги месеци за да пристигне моето камче, но конечно пристигна и јас сум многу задоволен од тоа. Штета што моравте да чекате толку долго, а плативте дополнителни 25 УСД бидејќи ако не, ќе мора да почекате уште еден месец. Поздрав!

 6.   Ибра dijo

  Како се вика часовникот што го користите Луис? оној со голем број

 7.   Луис Падилја dijo

  Се вика Кроукс, тоа е еден од моите омилени.