Нанолифово платно, декорација и корисност во еднакви делови

Паметните светла окупираат сè повеќе агли од нашиот дом, дали да осветлуваат просторија, да создаваат опуштена атмосфера додека го читаме или уживаме во омилениот филм, или за чисто декоративни цели. Нанолеф ни нуди систем за осветлување што обединува неколку од овие цели во еден уред, но исто така ни овозможува да ги контролираме нашите HomeKit средини благодарение на панелите на допир.

Ние го анализираме комплетот „Nanoleaf Canvas Starter Starter“, систем составен од девет светлечки панели на допир и сè што е потребно за неговата инсталација, со фиксно, анимирано осветлување, до ритамот на музиката и препознавање на гестовите на допир за контрола на самиот Nanoleaf Canvas и другите уреди на HomeKit.

Комплетен пакет за почетници

„Стартер комплет“ содржи сè што ви треба за да ги инсталирате деветте вклучени светлосни панели. Трансформатор што ќе ве снабдува со енергија (до дваесет панели), лепилата за да го постават на theидот или на која било рамна површина и приклучоците што служат за спојување на различните панели и нивно напојување. За инсталирање на системот нема да ви треба ништо друго, ниту една алатка.

Сите панели се сосема исти, освен еден, што е системски контролер. Лесно се препознава бидејќи вклучува некои контроли на допир на еден од рабовите, како и налепница што ги објаснува тие контроли. Тој специјален панел е оној што го контролира целиот систем на осветлување и е способен да ракува до 500 панели. Бидејќи овој систем може да се прошири со купување на сите дополнителни панели што ги сакате, земајќи ги предвид тие ограничувања: 20 по трансформатор, 500 по контролер.

Многу едноставна инсталација

Кога некој се соочува со еден од овие комплети, тоа обично се прави со одреден страв, но ништо не е подалеку од вистината. Покрај тоа што системот за поставување е многу едноставен благодарение на приклучоците и лепилата, имаме огромна помош од апликацијата Nanoleaf што ја имаме на располагање во App Store бесплатно (линк) Благодарение на употребата на Зголемената реалност, можеме да го создадеме нашиот дизајн на iPhone и да видиме како изгледа со помош на камерата.

Два совети за составување: креирајте повеќе дизајни, не држете се до првиотПогледнете како изгледа во областа каде што ќе го поставите, а потоа одлучете. Кога веќе сте се одлучиле за склопот, прво поставете го контролорот, поврзете го со трансформаторот за да се вклучи, а потоа продолжете со поставување панели, со вклучен систем, за да проверите дали сè е правилно поставено и дали панелите се светли горе, избегнувајќи да морате повторно да поставите еден затоа што не сте го ставиле добро приклучокот.

Алекса, асистент на Google и HomeKit

Ние можеме да ги контролираме светлосните панели на Nanoleaf преку тројцата главни асистенти. Интеграцијата со HomeKit е завршена и е конфигурирана на ист начин како и секое друго паметно светло, по соодветното скенирање на QR-кодот што е вклучен во трансформаторот и во упатството за употреба. Од апликацијата House можеме да ја користиме како и секоја друга светлина што ги менува боите, можеме да ја вклучиме во средини, автоматизација итн. Но, нема да можеме да ја користиме функцијата со повеќе бои, ниту анимациите, ниту функцијата „Ритм“ што ја прави да ја менува бојата во ритамот на музиката.

За сето ова постои апликацијата Nanoleaf, со која можеме да конфигурираме бесконечен број комбинации на бои, или да ставиме една боја, да создадеме анимации или преземете ги сите креации што другите корисници на Nanoleaf ги имаат поставено на апликацијата, и сето ова потполно бесплатно. Има нешто за сите вкусови, од релаксирачки амбиентални светла до диско-анимации. Покрај контролирањето на панелите со апликацијата, тоа можете да го направите преку главниот панел, со копчињата на допир кои ви даваат можност за брз пристап до различните функции.

Нанолеф исто така ги решава на многу креативен начин ограничувањата на апликацијата Home, создавајќи околини за секоја од композициите што ги сакате. На овој начин можете да го контролирате осветлувањето преку апликацијата Home, преку Siri на вашиот iPhone или на вашиот HomePod. Амбиент за секоја комбинација на бои или анимација и решен проблем.

Контроли на допир

Но, без сомнение, нај изненадувачката работа во врска со ова платно на Нанолеф е можноста да се контролира со допирање на секој панел. Можете да управувате со осветленоста со лизгање на раката преку панелите, и можете да го контролирате самиот уред и кој било друг уред што го имате во HomeKit со притискање на секој панел. Секој од панелите во овој систем е копче што може да се конфигурира за контролирање на HomeKit, со три дејства на секој панел: еден допир, два допир и еден долг допир.. Множете ги тие три гестови низ сите панели и ќе видите дека можностите што ги нуди ова Нанолеф платно се огромни. Дали сакате да ја вклучите светлината во дневната соба? Да се ​​исклучат сите светла? Стави романтична атмосфера? Создадете совршено осветлување за читање? Па, сето ова може да го стори ова Нанолеф Платно.

Мислење на уредникот

Нанолеф создаде систем за осветлување што може да премине од елегантен и екстравагантен, од опуштен до стимулативен и од декоративен до практичен во секунда. Разновидноста на Nanoleaf Canvas го прави додаток HomeKit кој засега најмногу ме изненади, бидејќи тоа е многу повеќе од само декоративен елемент за идот. Само да ја имаше оваа функција, нејзината цена од 196 € во Амазон Јас би го направила тоа само скап каприц, но со сите можности што ги нуди, тоа е додаток Тоа ќе ги натера сите во светот на HomeKit да се заубат.

Нанолево платно
 • Оценка на уредникот
 • 5 ratingвезден рејтинг
196
 • 100%

 • Дизајн
  Уредник: 100%
 • Ракување
  Уредник: 90%
 • Завршува
  Уредник: 90%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 80%

Добрите

 • Лесна инсталација и ракување
 • Забавни одлики
 • Декоративен елемент
 • Неограничена можност за проширување
 • Допрете ги функциите за да ги контролирате опкружувањата на HomeKit
 • Компатибилен со HomeKit, Alexa и Google Assistant

Contras

 • Висока цена

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.