Xiaomi Mi Scale до тест, дали вреди?

Скала на Xiaomi Mi

Светот на Интернет на нештата цвета. Благодарение на WiFi или Bluetooth конективноста, многу објекти од секојдневието кои немаа малку или немаа никаква врска со светот на технологијата, се развиваат и ни нудат нови начини за квантификација и анализа на податоците.

До релативно неодамна, вагата беше предмет што многумина од нас го имаа во бањата и кој едвај даваше информации над нашата тежина, сепак, производите како Xiaomi Mi Scale одат понатаму и тие ни нудат многу повеќе по навистина конкурентна цена. Ни се допаѓаат „Паметни работи“, но исто така ни се допаѓаат и за џебот. Ајде да видиме дали Xiaomi Mi Scale е во согласност или не

Xiaomi Mi Scale, отклучување

Скала на Xiaomi Mi

Нема многу смисла да се зборува за отклучување на вага, но ако сте свесни за светот на технологијата, ќе знаете дека Xiaomi обично инспирирајте се од производите на Apple. Брендот Купертино нема производи од овој сектор, но откако ја видов амбалажата, не можам да не се насмеам и имам чувство дека гледам скала дизајнирана од Apple.

Производот е првото нешто што ќе го видите веднаш штом ќе ја отворите строгата картонска кутија и доаѓа беспрекорно наредени Со про transparentирна заштитна пластика, во најчист стил на iPhone, iPad или дури MacBook.

Со веќе размерната скала, облиците и завршувањето потсетуваат на линиите на Apple. Чист дизајн, многу пријатен за око и со едноставно „Мое“ лого кое се издвојува на неговото калена стаклена површина. Xiaomi Mi Scale е убава, многу убава.

Скала на Xiaomi Mi

Ако се свртиме и погледнеме на дното, ќе видиме а прекинувач што ги менува единиците Од кг до фунти, не знам каква е позицијата секој, па време е да ротирате додека не ја пронајдете вистинската. Производот не е на англиски јазик, барем единицата што ја имам во моите раце.

Конечно, забележете дека оваа скала користи вкупно четири батерии АА. Механизмот за отворање на капакот може да биде подобро дизајниран, но тој е во согласност, нема да ги менуваме ниту батериите секој месец.

Што имате од вас паметни скалата Ми?

xiaomi ми одговара

Во овој момент од статијата, можеби нема да ви биде јасно што правиме зборувајќи за вага. Тајната е во тоа што Xiaomi Mi Scale има Bluetooth, на таков начин што благодарение на апликацијата на компанијата, можеме да ја користиме оваа функција за да водиме сметка за нашата тежина со текот на времето.

Скалата исто така може да се користи како семејство, препознавајќи го секој член автоматски штом ги ставите двете нозе на нејзината површина. Во тој момент, белиот екран со осветлување ќе се појави од никаде и ќе ја означи тежината за нас.

Ако имаме активен iPhone со Bluetooth и отворена апликација Mi Fit, скалата ќе ги синхронизира зачуваните податоци со нашиот профил корисник, за да можеме графички да ја видиме еволуцијата на нашата тежина, индексот на телесна маса и ако сме слаби, просечни или со прекумерна тежина.

Скала на Xiaomi Mi

Оние кои редовно се грижат за себе или треба да држат диети, ќе видат многу предности во оваа одлика, избегнувајќи да водат рачна контрола на сите записи. Се разбира, исто така знам се синхронизира со апликацијата Здравје вклучени во најновите верзии на iOS.

Да кажам точка за прецизноста на скалата, во мојот случај ги заковав вредностите што ми ги дадов претходната скала. Прочитав случаи на луѓе кои имале проблеми или дека секој пат кога ќе се измерат се појавува различна фигура, но тоа не е случај во мојот случај. Сум со неа скоро еден месец и таа е совршена.

Цена на скалата Xiaomi Mi

Скала на Xiaomi Mi

Сигурно сте ја достигнале оваа точка, скалата ве убедува но вие сте подложни, сте виделе други слични производи во онлајн продавниците за повеќе од 100 евра во многу случаи. Не грижете се, Xiaomi чини на многу места помеѓу 15 и 20 евра, особено ако го донесете увезен.

Некои шпански продавници го продаваат, но ја дуплираат цената, нешто што го прави да изгуби дел од својата привлечност.

Скала на Xiaomi Mi
 • Оценка на уредникот
 • 4.5 ratingвезден рејтинг
15,50
 • 80%

 • Дизајн
  Уредник: 90%
 • Издржливост
  Уредник: 90%
 • Завршува
  Уредник: 90%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 100%

Добрите

 • Завршува и дизајн
 • Bluetooth конекција
 • цена

Contras

 • Политика за ажурирање на апликацијата Mi Fit

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

13 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   голем судија dijo

  Скалата е многу добра, но на таа страница тие ставаат 28 евра трошоци за испорака, оставајќи ја работата на 44 и нешто евра.

  Салу2.

 2.   Чуви dijo

  Во мала зделка го имате x 15,43 € без трошоци за испорака

 3.   Чуви dijo

  извинете, тие наплатуваат 28 €, друг пат сум нарачал во мала зделка тоа беше без трошоци за испорака.

 4.   @alicante_alex dijo

  Кога и да сум бил во Тинидал, тие сакаа да ми наплатат трошоци за испорака на скалата и на крајот вкупната цена останува на околу 60-70 евра.

 5.   Начо dijo

  Во случаите што ги споменувате, тогаш можеби е подобро да погледнете алтернатива. Вистината е дека трошоците за испорака беа бесплатни, очигледно не можев да поднесам да ги искористам. Погледнете на Интернет дека понекогаш има купони за попусти или слично.

  Како и да е, во написот коментирам дека некои продавници во Шпанија го продаваат за 30-40 евра, па го заштедувате чекањето и 15-20 дена што треба да се пристигнат.

  Честитки!

 6.   Афекс dijo

  Верувам дека се вклучувате и ја одбравте пратката од Шпанија (од 2 до 3 дена) што има дополнителни трошоци за пратката. Ако изберете да испратите од Кина, нема трошоци за испорака.

 7.   Афекс dijo

  Добро, јас не реков ништо, веќе ги гледам трошоците за испорака од Кина, за жалење.

 8.   Роберто dijo

  Едно прашање: Не дава ли евиденција за процентот на маснотии, вода, коскена маса, итн? Оние трендовски работи сега со совршена исхрана.
  Поздрав и благодарност за прегледот на овој производ

  1.    Начо dijo

   Здраво Роберто, овие податоци не се дадени. Да, точно е дека на крајот станува збор за витаминизирана скала по ниска цена, но за да можете да уживате во тие функции што ги споменувате, треба да потрошите повеќе пари. Идна Mi Scale 2 може да ја вклучува, но засега е ограничена на снимање тежина (и BMI што ја пресметува врз основа на тежината со нашата висина).

   Честитки!

 9.   Икер dijo

  Некое место што се продава ефтино?

 10.   Fer dijo

  Достигнува ниво на глупост и зависност од апсурдни машини, што е засрамено: тие веќе не знаат што да измислат. Навистина, она што се најавува се исполнува: машините го уништуваат човекот.

 11.   Карлос dijo

  Очигледно, проблемот со испораката е што е бесплатен кога производот е помал од 2 кг. Еве, не знам зошто во спецификациите за испорака во описот на производот пишува „Хонгконг пошта воздушна пошта преку поголема тежина“, што значи дека треба да платите. Постојат луѓе кои во коментарите прашуваат за ова бидејќи нето-тежината е 1,9 кг.

  Разгледував и други веб-страници и во сите што ги најдов наплаќаат многу високи трошоци за испорака. Очигледно тежината е 2,72 кг.

  Не знам како го доби Начо без трошоци за испорака.

  Поздрав и ако некој најде, нека знае

 12.   Начо dijo

  Здраво Карлос, вистината е дека не сум јасен ниту од гледањето на твоите коментари. Ја видов скалата, ја додадов во количката и ја платив PayPal. Јасно е дека ако ми ги ставеа тие трошоци за испорака, немаше да ги земам, но кога излезе толку ефтино, не ни помислував на тоа. Можеби имаше одреден вид специфична понуда на пратки и јас не сфатив.

  Вагата тежи своја, мислам дека 2Kg лесно поминува помеѓу сопствената кутија и додадената амбалажа што тие ја ставаат.

  Честитки!