Sonos Move, сè што може да прашате звучник

Тоа е еден од најчесто повторуваните коментари кога зборуваме за квалитетен звучник, со AirPlay и со виртуелен асистент, без разлика дали се нарекува HomePod, Sonos One или кој било друг модел на пазарот: „Но, тој не е пренослив, ниту има Bluetooth ". Постојат многу корисници кои Тие сакаат целосен звучник што може да се носи било каде без да се жртвува највисок квалитет.

Сонос конечно ни нуди одговор и го прави тоа исто така големо. Новиот Sonos Move ги обединува сите карактеристики на звучниците Sonos, со супериорен квалитет на звукот и исто така можност за носење на кое било место благодарение на нејзината интегрирана батерија. Ако на ова додадеме Bluetooth и компатибилност со Alexa и Google Assistant, можете ли да побарате повеќе?

Дизајн и спецификации

Новиот Sonos Move многу нè потсетува на Sonos One, но реалноста е дека кога ќе ги поставиме едни покрај други ќе ги сфатиме очигледните разлики помеѓу нив двајцата. Тоа е голем (240x160x126mm) и тежок звучник (3kg), така терминот „пренослив“ повеќе се однесува на можноста да се користи безжично отколку да се транспортира кај нас. Идејата на овој Sonos Move е да го имаме во дневната соба и да го однесеме во градината, кујната или базенот, а не да го закачуваме на ранецот и да го носиме со нас на екскурзии.

Sonos претпоставен според континуиран дизајн, сличен на оној на Sonos One, но позаоблен, и со таа метална решетка на целата предна и страна, оставајќи ги физичките копчиња (напојување, врска и Bluetooth / WiFi прекинувач) и USB-C конекција за грбот, како и рачка за носење која совршено се интегрира во самата структура на звучникот. На врвот ги имаме класичните копчиња на допир Sonos за контрола на репродукцијата и јачината на звукот, како и микрофони со долг дострел за да ги слушаме барањата што ги испраќаме до Alexa или „Помошникот на Google“.

Полнењето на батеријата се врши преку основата за полнење, со форма на прстен, многу минималистички и многу удобен за употреба, нешто важно со звучник со оваа тежина. Не е потребно да се обиколи пресметувајќи ја положбата на звучникот до милиметарот, што лесно се вклопува во основата. Ако сакате, можеме да ја користиме и USB-C конекцијата за да ја наполниме, иако овој полнач не е вклучен во кутијата, но може да ни се најде кога ќе одиме на пат и не сакаме да ја носиме официјалната база со нас Батеријата нуди опсег до 10 часа, што е доволно дури и за повеќето забави.

Како што е вообичаено со Sonos, информациите во врска со внатрешните спецификации се прилично концизни, а знаеме само дека има два звучници, едниот за високи, а другиот за средна класа и бас, со два засилувачи од класа Д. Иако подоцна ќе зборуваме за квалитетот на звукот, можам да напредувам дека е навистина неверојатно.. Има матрица од 6 микрофони со долг дострел, кои многу добро ве слушаат дури и со музика што свири на голема јачина на звук (многу подобро од Sonos One). Важен детал: отпорен на вода и прашина (IP56), па дури и на паѓање, важен за производ наменет за движење.

Sonos One
Поврзана статија:
Преглед на звучници Sonos One, паметен и со AirPlay 2

Конфигурација и работа

Веќе разговаравме во повеќе наврати за апликацијата Sonos за iOS, лесна за употреба, интуитивна и ви овозможува да ги здружувате сметките на Apple Music, Spotify и Amazon Music така што во една апликација да ги имате сите музички услуги што сте ги договориле. На видеото можете да го видите процесот на конфигурација на овој Sonos Move, многу режиран од самата апликација. Нешто што е подобрено во споредба со другите модели на брендот е автоматскиот TruePlay. Овој Sonos Move автоматски го прилагодува звукот во околината кога открива дека се преместил, за разлика од другите модели за кои беше потребен рачен процес. Во звучникот дизајниран да ја поместува оваа автоматска конфигурација беше апсолутно неопходен и Сонос успеа со ова подобрување.

Да се ​​биде компатибилен со виртуелни асистенти, како што е Amazon Alexa, ни овозможува да ја контролираме репродукцијата со нашиот глас, дури и знаејќи го времето, состаноците во календарот и најновите новости само со прашањето на асистентот. Бидејќи Spotify и Apple Music, дури и самата Amazon Music се компатибилни, можеме да ги побараме нашите списоци за репродукција до звучникот, или нивните препораки без да мора да го земеме нашиот iPhone или да го допреме звучникот

Компатибилноста со AirPlay 2 значи дека можеме да ја контролираме преку Siri, но бидејќи немаме Siri во самиот звучник, тоа ќе мора да го сториме со нашиот iPhone, iPad или Mac. Можеме да уживаме и во MultiRoom и да го правиме AirPlay директно од нашите уреди, и можеме да ги групираме звучниците само со нивно поставување во иста просторија, за да можеме да уживаме во многу повеќе обвивен звук во комбинација со друг Sonos или нашиот HomePod.

Што ако одиме на место каде што нема WiFi? Оттогаш нема проблем со притискање на копчето одзади, ќе се активира Bluetooth-врската. Квалитетот на звукот нема да биде ист како преку WiFi, а исто така ќе ги изгубиме и виртуелните асистенти, бидејќи за работа им е потребна интернет-врска, но барем ќе имаме водоотпорен звучник со lyверски звук и моќ.

Квалитет на звук

Овој Sonos Move споделува некои карактеристики со Sonos One, но само гледајќи ја неговата големина и може да се погоди дека неговиот звук ќе се подобри во споредба со малиот Sonos. Јас би го поставил точно во средина помеѓу Sonos One и Sonos Play: 5. Звукот е многу помоќен, со помоќен бас, и секако, без изобличување при голема јачина на звук. Распоредот на звучниците во Sonos Move го прави „омни-насочен“ нешто што не е случај со Sonos One, кои се предни, и затоа Sonos Move исполнува просторија подобро од онаа.

Што ако го споредиме со HomePod? Па, не можев да ви кажам кој од двајцата има подобар звук, иако да кој е помоќен: Sonos Движете се без двоумење. Apple HomePod има многу добар, многу богат звук на кој не му требаат многу големи волумени за уживање. Овој Sonos Move ги споделува овие карактеристики, но кога сакаме да го „тргнеме“ тоа без сомнение го победува HomePod.

И ако го користиме со батеријата, таа не губи ни трошка од горенаведеното, што е едноставно сензационално. Да навистина, ако користиме Bluetooth го губиме звукот TruePlay, и тоа прави при користење на оваа врска да се забележи пад на квалитетот, не важен, но значителен. Како и да е, со 10 часа автономија, кој ќе користи Bluetooth?

Мислење на уредникот

Ако некогаш сте размислувале за тоа колку би било одлично да можете да го носите вашиот HomePod во градината, базенот или кујната или колку би било пријатно да го користите вашиот Sonos One во бањата додека се подготвувате, тогаш вашите желби штотуку се исполнети. Sonos заврши одлична работа со нивниот Sonos Move, квалитетен, пренослив звучник со одлична автономија, кој исто така ги одржува сите одлики на Sonos. Се разбира, тоа го прави со висока цена што треба да ја платите: 399 € во продавници како Амазон (линк) Но, се разбира, нема друг звучник што може да го стори истото.

Соноси се движат
 • Оценка на уредникот
 • 4.5 ratingвезден рејтинг
399
 • 80%

 • Дизајн
  Уредник: 90%
 • квалитет
  Уредник: 90%
 • Potencia
  Уредник: 90%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 70%

Добрите

 • Супериорен квалитет на звукот
 • Добар бас и голема моќ
 • Преносливост и можност за Bluetooth
 • Компатибилен со Amazon Alexa и Google Assistant
 • 10 часа автономија
 • Батерија што може да се замени

Contras

 • Голем и тежок
 • Висока цена

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.