Нимбус од SteelSeries. Преглед на контролорот MFi понуден од Apple веднаш до Apple TV 4

челици-нимбус

Кога купуваме Епл ТВ во онлајн продавницата, гледаме дека тие ни нудат неколку додатоци кои би одговарале добро со нашата нова сет-топ кутија. Меѓу нив е и далечинскиот управувач MFi Steelseries Нимбус, Далечински управувач компатибилен со iPhone, iPad, Mac и Apple TV 4. Со оваа понуда се чини дека Apple ни кажува дека иднината на видео игрите е уред што ќе го имаме во нашата дневна соба и тој уред може да биде Apple TV на Четврта генерација. Како може да биде поинаку, во „Актуалидад Ајфон“ ставивме канџи на еден од овие контролери што, мора да се каже, ни остави многу добар вкус во устата. Тука ги имате нашите преглед.

Со кои уреди е компатибилен Steelseries Nimbus?

Нимбус е компатибилен со:

 • Епл ТВ 4.
 • iPhone 5 или понов.
 • iPad Pro.
 • IPad 4-та генерација или подоцна.
 • iPad mini 2 или подоцна.
 • iPod touch 4-та генерација или подоцна.

Содржина на кутија

челици-нимбус

 

 • Контролер на нимбус MFi SteelSeries.
 • Водич за брз почеток.

НЕ вклучува кабел за молња потребен за полнење на контролорот кога батеријата ќе истече.

Дизајн

Додуша, дизајнот е малку чуден, вели некој што го користел PlayStation Dualshock со децении. Она што е највпечатливо е две странични потпори, но тоа е нешто што, штом го земеме, ни се најде. Дуалшок има многу мала поддршка таму и, ако имаме малку голема рака, тоа „лета“ без поддршка поголемиот дел од времето. Што се однесува до копчињата, тие го имаат истото како и кај сите контроли на конзолата денес:

 • Насочен пресек. Погледнете еден, прегледајте ги сите. Оној на Нимбус едноставно се чувствува малку поинаку, ниту подобро ниту полошо. Се работи за навикнување, иако не е дека се користи многу во повеќето современи игри.
 • Четири копчиња за акција (A, B, Y и X). Тие се поблиску заедно отколку во другите команди, нешто што за многумина ќе биде добро, но мислам дека е грешка. Мислам дека станува збор и за навикнување, но оние со малку големи прсти сигурно ќе го притиснат копчето што не сакаме да го притискаме повеќе од еднаш.
 • L1, L2, R1 и R2. Во случај на „2“, имаме постепено активирање. Ми изгледаат пријатно, но сè уште не сум можел да ги користам во ниту една игра. Е мора да почекаме и да го пробаме во Стрелец.
 • Аналогни стапчиња. Го имаат горниот дел навнатре, што може да ни се најде, така што прстите не ни се лизгаат. Лошото е што тие се точни во тие празнини и она што ќе го освоиме од една страна можеме да го изгубиме од друга. Ако направиме мал (многу малку) притисок, се чини дека тој добро се држи.
 • Копче за мени, копче за напојување и копче Bluetooth (во случај да е потребно да се спари).

 

нимбус1

Материјали

Нимбусот е изграден од добри материјали; Тоа не е контролер за играчки. Тој е команден господин. Единственото нешто што не ме убедува сосема е осветленоста на некои делови. Но, еј, не мора да гледаме на контролорот, ако не на екранот. Копчињата, пред сè L и R, ми се чинат многу подобри отколку оние на другите контроли и мислам исто како и аналогните, иако ми изгледаат малку мали.

Сензации

Командата воопшто дава повеќе чувство на квалитет отколку официјалните контролори на PlayStation, но ова може да биде субјективно чувство. Од моментот кога ќе го земеме, ние сме пријатно изненадени во таа смисла, иако тогаш има работи што можат да направат да се чувствуваме чудно. Зборувам за главните копчиња, пресекот и аналогните копчиња, нешто што мислам дека е нормално секогаш кога ќе го смениме копчето. Ако само го земеме и ги ставиме рацете во позиција да играме, забележуваме дека тоа е а робустен копче Вреди колку и секој друг познат контролер на конзолата, иако квалитетот се плаќа.

Чувствителност на копче

Нимбусот, како што реков претходно, е команден господар. Тоа вклучува чувствителност на копчињата. Пробав да играм класични конзоли (емулирани на Mac) и Geometry Wars 3, на пример, и аналогните работат прилично чувствително. Проблемот што го гледам е дека тие се малку тешки, па ако сакаме да направиме постепено движење ќе мора да се навикнеме на командата. За сè друго, совршено.

нимбус2

Автономија

Steelseries ветува дека Нимбус ќе има автономија повеќе од 40 часа (ќе видиме). Тоа е приближно три пати повеќе од опсегот на Dualshock 4, што ќе се каже наскоро. Можевме да поминеме скоро два дена по ред играјќи без да наплаќаме Нимбус. За полнење, тоа е направено со кабел за молња, кој не доаѓа во полето, но можеме да го користиме оној на кој било iPhone 5 или понов или iPad 4 или понов.

Апликација Нимбус за iOS

Постои апликација во App Store што го придружува нашиот Нимбус. Апликацијата ни помага да го ажурираме фирмверот Нимбус, како упатство и да знаеме какви игри се достапни во Apple Store кои поддржуваат контроли на MFi, што е многу добро, се разбира.

Апликацијата повеќе не е достапна во App Store

цена

Можеме да купиме SteelSeries Nimbus од продавница на Apple (тука мрежата) за цена на 59,95 €. Горе-долу е цената за која можеме да купиме и други познати контролери на конзолата, но мислам дека е малку висока да се користи на iOS и Mac уреди.Не одрекувам дека во иднина ќе има повеќе достапни игри и неговата цена ќе биде фер, Но, сега ми се чини малку скапа.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Гери dijo

  Sorryал ми е што ќе ти кажам дека немаш идеја за што зборуваш. Престанете да го споредувате овој контролер со Playstation кога станува збор за чиста копија на Xbox one, што патем е најдобриот контролер за играње.

 2.   Луис V dijo

  Дизајнот ќе биде чуден за авторот, кој никогаш нема да земе еден од X360 или XOne, затоа што има плагијат во дизајнот.