Преглед на Amplifi Teleport, вашиот VPN насекаде

VPN се повеќе познати по предностите што ни ги нудат. Поголема приватност при прелистување, можност за „измама“ на прелистувачи и услуги со поставување на прилагодени локации или можност за заобиколување на ограничувањата и прокси бидејќи податоците за прелистување се шифрирани се само некои од овие предности.

Недостатоците ја вклучуваат бавноста на бесплатните VPN, и дека ако сакаме поголема брзина ќе мора да плаќаме месечни надоместоци додека ја користите услугата. Со Amplifi Teleport ќе ги искористиме сите предности на VPN без овие недостатоци, бидејќи ќе треба да го набавиме само овој мал уред и да започнеме да го користиме каде и да сме. Ние го пробавме и ќе ви кажеме сè подолу.

Amplifi Teleport, вклучете и играјте

Овој мал Amplifi Teleport има големина на надворешна батерија за нашиот iPhone, приближно. Можеме да го купиме индивидуално, но бидејќи работи само со рутерот Ubiquiti Amplifi HD, тие ни нудат и пакет Тоа ги вклучува Телепорт и рутерот за да можеме да заштедиме неколку евра ако сè уште немаме ништо од марката. Доколку сакате, можете да ја видите анализата што ја направивме во рутерот Amplifi HD овој линк, една од најдобрите опции што ги имаме сега на пазарот, ако сакаме да користиме мрежа МОНШ за нашата куќа.

Како и да е, фактот дека тој е специјално дизајниран да работи со овој модел на рутер е дека тие се уреди кои се совршено разбрани веднаш надвор од кутијата. Во најчист стил на Apple, започнувањето на користење на Teleport откако ќе го конфигурираме рутерот Amplifi HD е едноставно како приклучување и малку повеќе. Без напредно знаење или слично, поставувањето на вашата мрежа VPN е достапно за секого. Inе ви треба само адаптер за предметниот приклучок, бидејќи оној што доаѓа со овој Телепорт е американскиот приклучок.

Поврзано е со вашата домашна мрежа од каде било

Што прави овој „Амплифи телепорт“? Може да се сумира со тоа што ќе бидете поврзани со вашата домашна мрежа каде и да сте. Е можете да уживате во сите ваши услуги и сите функции што ги користите дома: споделени хард дискови, компјутери на вашата мрежа, паметни уреди… Дали сакате да пристапите до вашиот каталог на Нетфликс од земја каде што не е достапен? Нема проблеми, бидејќи сè ќе покаже дека сте поврзани со вашиот дом, дури и ако сте далеку илјадници километри.

Општо, кога мислите на VPN, она што го сакате е да го направите спротивното, симулирајте врски во други земји за да имате пристап до услугите што ги немате во вашето место на живеење. Амплифи Телепорт е токму спротивното, но има многу смисла. Да пристапите до вашите споделени мрежни хард дискови од каде било? Или во одредена папка на вашиот училнички компјутер? Контролирајте уред што нема далечински пристап од надвор од вашата мрежа? Сето ова и многу повеќе е она што можете да го направите со овој мал уред.

Како тоа функционира?

Овој Amplifi Teleport работи со поврзување на мрежата за која станува збор, создадете ваша WiFi мрежа и поврзете ги вашите уреди со мрежата на Teleport. На овој начин нема да морате да ја меморирате лозинката на сите уреди што ги правите на патување, бидејќи мрежата на Телепорт е секогаш иста. Многу едноставен интерфејс ќе ви овозможи да се поврзете со која било достапна мрежа, 2,4 и 5GHz или директно преку етернет благодарение на врската што вклучува Телепорт. Откако ќе му дадете пристап до мрежата што сте ја одбрале, вашите уреди автоматски ќе имаат пристап до Интернет поврзан на мрежата Телепорт. Ништо подобро од гледање на видео заглавието за да ја проверите операцијата во живо и од вашиот мобилен уред и од компјутер.

Amplifi Teleport ќе воспостави директна врска со вашиот домашен рутер, на кој претходно сте го поврзале и преку целосно шифрирана врска што гарантира максимална безбедност, за практични цели можеме да кажеме дека ќе биде како да сте биле поврзани со домот рутер Без ограничувања во геолокација, без полномошници, нема ништо. И, можете да поврзете неколку уреди истовремено, нешто многу интересно затоа што во некои мрежи се полнат по поврзан уред.

Како што можете да видите, тој е идеален уред за поврзување со јавни мрежи или кога сте на одмор надвор од дома. И не грижете се за пристап до вашата банкарска сметка поврзана со хотелската мрежа, бидејќи како што истакнавме претходно, шифрирањето на податоците го прави вашето прелистување исто така безбедно како да пристапувате од дома.

Ограничувања

За сето ова време, наидов на само два проблеми што го тестирав на овој Телепорт, а тоа е што не можете рачно да го наведете името на мрежата на која сакате да се поврзе, затоа не можете да се поврзете со мрежи што имаат скриен SSID. Вие исто така не можете рачно да ги конфигурирате IP или DNS, проблем ако мрежата за која станува збор нема вклучено DHCP. Ова се две многу специфични ограничувања што ќе бидат незгодни само во многу специфични случаи, но кои му ги соопштив на производителот, кој ми рече дека ќе им го пренесат на своите инженери во случај да има начин да го решат.

Имаме и друго ограничување што ќе произлезе од вашата домашна интернет-врска. Вашата брзина на прелистување ќе се утврди од брзината на преземање на мрежата на која сте поврзани и од брзината на поставување на вашата домашна мрежа. Оној со најмала вредност ќе биде оној што ја означува вашата брзина на прелистување. Со се повеќе распространета оптички влакна и брзина на поставување кои во многу случаи се веќе 100 или 300 MB, проблем може да претставува само брзината на поврзување на мрежата на која сте се поврзале.

Мислење на уредникот

Amplifi Teleport е многу практично, достапно и лесно за употреба решение за оние кои бараат предности да можат да се поврзат со домашната мрежа од каде било. Многу лесен и со многу мала големина, можете да се поврзете со која било јавна или приватна мрежа со гаранција дека вашата приватност е сигурна исто како да барате од домашната мрежа. Прескокнувањето на ограничувањата за геолошка локација или можноста за пристап до уредите поврзани со вашата домашна мрежа е во дофат на секого се додека има приклучок. Оваа „Амплифи телепорт“ беше лансирана како успешна кампања на „Кинкстартер“ и сега е достапна за продажба во САД. Производителот ни го потврди тоа за неколку месеци ќе биде достапен за продажба во Европа и во физички продавници и преку Интернет, и ние ќе ве известиме навремено. Она што не го знаеме е нејзината крајна цена во Шпанија, но во САД има цена од 96,49 долари и 208 долари ако сакаме комплетен комплет со рутерот.

Амплифи Телепорт
 • Оценка на уредникот
 • 4.5 ratingвезден рејтинг
 • 80%

 • Амплифи Телепорт
 • Преглед на:
 • Објавено на:
 • Последна измена:
 • Дизајн
 • Издржливост
 • Завршува
 • Квалитет на цената

Добрите

 • Многу едноставно поставување на „приклучок и играње“
 • Мала големина и светлина
 • Без месечни такси
 • Можност за можност за поврзување на неколку уреди истовремено
 • Компатибилен со мрежи од 2,4 и 5GHz
 • Шифрирана врска што ја гарантира вашата приватност

Contras

 • Компатибилен само со рутерот Amplifi HD
 • Не е компатибилен со скриени мрежи и / или без DHCP

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   франктастичен dijo

  многу интересно!

  поздрав!