iXpand Flash Drive, USB-молња за вашиот iPhone никогаш да не остане без простор

iXpand флеш диск 2016 година беше година во која Apple конечно одлучи да понуди 32 GB како влезен модел на iPhone 7. До iPhone 6s, моделот за влез беше 16 GB, доволно меморија за многу корисници, но оскудна за оние кои сакаме да ставаме музика, снимајте видеа со 4K резолуција или тешки игри. И тоа е дека Apple бара 110 евра за iPhone со поголем капацитет, но ние исто така можеме да потрошиме половина и да купиме pendrive компатибилен со iPhone како iXpand флеш диск од СанДиск.

Што е флеш-уредот iXpand? Отпрвин тоа е pendrive USB 3.0 како и секој друг, или така би било ако не беше она што го има на другиот крај: а приклучок за молња компатибилен со iPhone 5 или понов, iPad 4 или понов, и iPod Touch 5-та генерација или понова. Покрај тоа, можеме да ја преземеме iXpand Drive, апликацијата од каде што можеме да репродуцираме скоро секаков вид датотека.

iXpand Flash Drive додава простор до 128 GB на вашиот iPhone

iXpand флеш диск

Кога правиме преглед, една од точките што обично ги вклучуваме во неа е содржината на полето. Во случај на USB меморија, што можеме да кажеме? Нема кабли или други компоненти што треба да се споменат. Неколкуте инструкции што можеби ќе ни требаат се наоѓаат во задниот дел од пакетот во која доаѓа USB меморијата. Потребниот софтвер за да го користите на компјутер, доколку е потребно (не сум го направил на iMac) е вклучен во USB-то.

Кога ќе го поврземе со компјутер, внатре веќе имаме неколку папки да ни помогне да управуваме со нашите датотеки, иако можеме да ги избришеме или да ги создадеме оние што нè интересираат. Со други зборови, откако ќе се поврземе со компјутер, имаме USB pendrive како и секој друг, но со гаранцијата на SanDisk.

Дизајн

iXpand флеш диск

Морам да признаам дека не сум голем fanубител на дизајнот на iXpand Flash Drive, но морам да ги квалификувам своите зборови. Јас не сум fanубител на ставање нешто на мојот iPhone затоа што ми се допаѓа неговиот дизајн, така што не ми се допаѓа идејата да ставам нешто на дното, без разлика колку е мало. Со ова објаснето, дизајнот на iXpand Flash Drive е дизајниран така што може да се користи со сите видови на навлаки, без оглед на нејзината големина или дебелина.

Во делот на молња има шупливо, така што конекторот е заштитен постојано. Од друга страна, кривата / рачката што ја има може да се искористи за да се стави пендривот на кој било клучен прстен, се додека се користи додаток како мал ланец. На овој начин секогаш можеме да го носиме iXpand Flash Drive со нас без потреба да го носиме на нашиот скапоцен iPhone. А за оние што се прашувате, металниот дел НЕ го допира задниот дел на iPhone.

iXpand флеш диск

Проблеми? Виновно јаболко

Тука зборуваме за истиот што го имаат слушалките ако сакаме да го полниме iPhone 7 истовремено. Како што сите знаете, iPhone 7 и iPhone 7 Plus немаат порта за слушалки, што значи дека нема да можеме да слушаме музика зачувана на овој pendrive освен ако не користиме слушалки со Bluetooth.

Во реалноста, ќе наидеме и на други проблеми, но сите се виновни за Apple. На пример, нема да можеме да го користиме iXpand Flash Drive за инсталирање апликации, но ова е нормално во компанијата за јаболка и сè повеќе и во други компании.

Апликација за IXpand Drive за iOS

iXpand диск

IXpand Flash Drive работи со своја бесплатна апликација: iXpand Drive. Всушност, тоа е многу моќна апликација со која можеме да гледаме практично секаков вид документ. И Доколку има такви што не можат да се отворат, тоа ќе ни овозможи да избереме во која апликација сакаме да го направиме тоа. На пример, ако имаме видео што апликацијата не може да ја репродуцира, можеме да го отвориме користејќи го VLC плеерот за сите терени.

iXpand диск

iXpand диск

Неговата работа е многу едноставна. Треба само да го поврземе нашиот iXpand Flash Drive со уред со Lightning порта, да го отвориме iXpand Drive, да почекаме да се вчита ако додадеме нови документи и потоа да ја побараме датотеката што сакаме да ја отвориме, нешто што можеме да го направиме со потчукнување на "Преглед на датотеки". Ако допреме „Копирај датотеки“, можеме да ги копираме од УСБ-уредот на iPhone или обратно. iXpand Drive исто така ни овозможува да извршиме a автоматска резервна копија на нашите фотографии и видеа, што ќе ни се најде особено кога сакаме да го вратиме iPhone и да ги вратиме фотографиите како што ги имавме пред да ги вратиме.

Заклучок

Нема многу опции кога бараме опција за проширување на меморијата на iPhone или iPad. Забораваме на SD-картичките затоа што немаат простор наменет за тоа, но можеме да ја користиме Lightning портата. Објаснето го ова, сигурно има и други марки на други брендови, но никој од нив нема да го понуди тоа гаранција понудена од SanDisk, а уште помалку за Не се пронајдени производи. Покрај тоа, апликацијата iXpand Drive ќе ни ги олесни работите.

Мислење на уредникот

iXpand Flash Drive 32 GB
 • Оценка на уредникот
 • 4.5 ratingвезден рејтинг
54,70
 • 80%

 • iXpand Flash Drive 32 GB
 • Преглед на:
 • Објавено на:
 • Последна измена:
 • Дизајн
  Уредник: 80%
 • Издржливост
  Уредник: 92%
 • Завршува
  Уредник: 93%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 87%

Добрите

 • Додадете многу меморија на уредот iOS
 • Автоматска резервна копија на ролна
 • Апликација за отворање на скоро секаков вид документ

Contras

 • Малку голема
 • Работи само од сопствената апликација
 • Не може да се користи за инсталирање апликации

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.