Преглед на Sonos Play: 5, speakerверски звучник за вашиот дом

 

Кога станува збор за домашни звучници, повеќе простории и квалитет на звук над сè, Sonos е бренд кој секогаш се истакнува. Со својата широка палета на производи има опции за сите џебови и големини на просториите, и имавме можност да го тестираме еден од нивните најдобри звучници, целосно обновен, Sonos Play: 5.

Робустен, со одлична моќност и неоспорен квалитет на звукот, е во дискреција на повеќето експерти од референцата во својата категорија. Со скоро ажурирање што ќе го направи компатибилен со AirPlay 2, овој Sonos исто така ќе стане алтернатива на HomePod да се има предвид. Ние го тестиравме и го споредивме со HomePod и ќе ви кажеме подолу.

Дизајн и спецификации

Sonos е Sonos, и може да се идентификува од далечина, без да мора да ја разгледувате неговата марка. Дизајнот на оваа претстава: 5 е апсолутно континуиран со трендот на марката, а како што можете да видите на сликата, ќе видите само огромна предна решетка со правоаголна структура со заоблени агли, во овој случај бела (исто така има на црно). Од моментот кога ќе ја отворите полето за звучници, знаете дека сте пред квалитетен производ, и кога го имате овој тежок уред во ваши раце, го потврдувате.

Минималистичка и импозантна, оваа претстава: 5 може да го окупира секој агол од вашата куќа, иако сакате да биде привилегирано место каде што секој што ќе влезе ќе може да го види тоа. Само мало лого на горниот преден дел каде што се наоѓаат и контролите на допир скрши ја површината на звучникот. На дното ќе најдете некои мали нозе за заштита на површината, истите оние што ќе ги најдете на една од страните, бидејќи оваа игра: 5 може да се користи и хоризонтално и вертикално.

Ако зборуваме за внатрешни спецификации, првото нешто е дека тоа е звучник за WiFi, без Bluetooth. Истиот „дефект“ што многумина му го припишуваат на HomePod ја има оваа Play: 5, но дали е тоа што звучник од овој тип да слуша музика преку Bluetooth е грев, извинете, но јас мислам така. Еден 3,5 милиметарски аудио влез и етернет врска на задната страна завршете ги можните врски за овој звучник. Се разбира, тоа е жичен звучник, без вградена батерија, како HomePod.

Три звучници со средна низа и три високи тонови се оние што ни го нудат звукот во целиот свој квалитет, со шест засилувачи од класа Д и дизајн што го прави звукот да тече во сите правци: лево, десно и центар. Тоа е најмоќниот звучник во семејството Сонос И иако ќе зборуваме за квалитетот на звукот подоцна, можеме да предвидиме дека моќта и квалитетот се над сите сомнежи, и да, над HomePod.

Конфигурација и управување

Конфигурацијата на уредот е многу едноставна, иако за ова ќе биде од суштинско значење да ја преземете апликацијата Sonos што ја имате на располагање и во App Store и во Google Play. Со притискање на задното копче на звучникот ќе започне процесот на спарување со вашиот уред и од таму само треба да ги следите чекорите што се наведени во апликацијата на вашиот паметен телефон.

Еден од чекорите што ќе треба да ги извршите за да ја завршите конфигурацијата од iOS уред се нарекува TruePlay. Тоа е процес што снима звуци од сите агли на собата за да го прилагоди аудиото на говорникот, така што ќе се слуша на најдобар можен начин низ собата. П.За да го направите ова, мора да се движите низ собата движејќи го вашиот iPhone (или iPad) така што неговиот микрофон ги доловува звуците што ги емитува звучникот. Едвај е една минута, но тоа е чуден процес. Не сум се обидел да ја слушам Play: 5 без оваа конфигурација, па не знам дали е нешто што се забележува во пракса.

И преминуваме на она што е употребата на апликацијата Sonos. Станува збор за апликација која вклучува мноштво стриминг музички услуги, вклучувајќи ги Spotify и Apple Music, како и TuneIn Radio, што ќе ви овозможи да ги слушате вашите омилени радио станици преку Интернет. За корисниците на Apple Music, тоа е единствениот начин да слушаат музика на Sonos, бидејќи нема AirPlay (во моментот). Апликацијата е едноставна за употреба, иако има некои недостатоци во дизајнот, како што се навлаки што не се вчитуваат. Не е најдобро дизајнирана апликација, но да ја користите како плеер не е лошо. Се разбира, нема да морате да правите ништо во апликацијата, бидејќи ќе ги однесе сите ваши списоци, албуми и песни директно од Apple Music.

Ако сте корисник на Spotify, работите се менуваат, бидејќи можете да ја користите апликацијата Sonos, но и самата апликација Spotify, од која можете да изберете на кој звучник Sonos сакате да го испраќате звукот. На овој начин Во моментов е поудобно да го користите Spotify со вашиот Sonos отколку со Apple Music, иако ова ќе се промени кога ќе пристигне ажурирањето што го обезбедува со AirPlay 2., затоа што можете директно да го изберете звучникот од Apple Music и дури да го користите Siri за да го контролирате.

Контролер на Sonos S1 (врска со AppStore)
Контролер на Sonos S1слободен

Квалитет на звук

Квалитетот на звукот е едноставно спектакуларен. Моќта на оваа претстава: 5 е огромна и како звучат издигнувањата, средните и ниските нивоа дури и при голема јачина на звук, тоа е апсолутно задоволство, каков и да е музиката што ја слушате. Ако започнеме да бараме проблем, тоа би било токму неговата моќ, бидејќи станува збор за звучник кој сака да слуша голема количина на звук, можеби премногу висок ако има повеќе луѓе дома или имате соседи.

Неизбежно е да се спореди Sonos Play: 5 со HomePod, иако не треба затоа што тие не се натпреваруваат во иста категорија по цена или големина. Играњето: 5 ги победува HomePod квалитетно и моќно, што не е ни чудо што ја гледаме големината на двата звучници. Да навистина, при ниски тонови (и ова е дискутабилно мислење, знам) претпочитам HomePod, што ми се чини дека нуди подетален звук од Play: 5. Но, штом ја кренеме границата, победникот е јасен, многу јасен.

Мислење на уредникот

Многумина сметаат дека Sonos Play: 5 е најдобриот звучник во својата класа и тоа е по свои заслуги. Дизајн кој секој го сака, одличен квалитет на звук и застрашувачка моќност во врвен звучник што ќе го воодушеви секој што е подготвен да плати за тоа. Единственото нешто што може да се подобри е нејзината примена, со премногу едноставен дизајн, но тоа, па дури и виртуелниот асистент на Apple, Siri. Со цена од околу 530 евра на Амазон (линк) нема да најдете подобар звучник во овој опсег на цени.

Sonos Play: 5
 • Оценка на уредникот
 • 4.5 ratingвезден рејтинг
530
 • 80%

 • Sonos Play: 5
 • Преглед на:
 • Објавено на:
 • Последна измена:
 • Дизајн
  Уредник: 90%
 • Квалитет на звук
  Уредник: 90%
 • Апликација
  Уредник: 70%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 90%

Добрите

 • Одличен дизајн и завршни работи
 • Премиум квалитет на звукот
 • Апликација што интегрира различни услуги
 • Модуларност
 • P_ronto компатибилен со AirPlay 2

Contras

 • Неподобна апликација

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.