Прашања од прегревање и софтвер, можни причини за заостанување на основната воздушна моќ

Базата AirPower беше воведена пред повеќе од една година, така беше веднаш на презентацијата на iPhone X и на Appel Watch Series 3, и ја придружуваше неговата објава со „достапно во 2018 година“ што го остави отворањето на овој производ цела година, но за кое повеќето од нас мислевме дека ќе се случи во првиот квартал на истиот.

Сепак, времето помина и малку или ништо не е познато за оваа основа за полнење што ветуваше дека ќе може безжично да наполни до три уреди истовремено, без да ги поставува на одредени места. Тантелата беше нејзино целосно отсуство во главниот момент на изминатиот ден 12, а веќе многумина мислат дека е напуштена. Кои се проблемите? Дали вашето лансирање оди напред? Ние ќе ви кажам за тоа подолу.

Многу се зборуваше за можните причини за доцнењето на лансирањето на базата AirPower, од такви апсурдни работи како што се проблеми со искривување на Apple Watch на неговото дно (како инженерите на Apple да си го цицаат палецот) па се до целосно напуштање на проектот од страна на компанијата. Сони Диксон се чини дека добиле ексклузивни информации од прва рака и ни кажува кои се вистинските проблеми што Apple се обидува да го поправи.

Прегревање

Се чини дека тоа е главната причина и она што создава повеќе проблеми за да се продолжи со проектот. Основата генерира премногу топлина, и ова предизвикува полнење на уредите да влијае како што се зголемува температурата, со ризик дека може да влијае на батеријата на уредите бидејќи топлината е главниот непријател на овие компоненти. Но, тоа влијае и на внатрешниот чип на базата, дизајниран од Apple и работи со специјална верзија на iOS, и кој ја контролира целата работа на AirPower.

Проблеми со комуникацијата помеѓу уредите

Базата AirPower не е конвенционална основа за полнење, а една од карактеристиките што ја разликува од останатите е тоа iPhone ја покажа состојбата на полнење на другите елементи кои исто така беа во основата, како Apple Watch или AirPods. Оваа комуникација помеѓу различни уреди не работи како што треба.

Мешање

Според внатрешни извори, базата AirPower има помеѓу 21 до 24 калеми за полнење со различна големина позиционирани низ целата база, прошарани едни со други, за да се избегнат „слепи точки“ каде основата не го полни уредот. Ако земеме предвид дека некои основи за полнење можат да се пофалат дека имаат две калеми за полнење, можеме да го реализираме инженерскиот предизвик што го носи ова. Овој посебен аранжман на калемите се чини дека е оној што генерира проблеми со топлината, а исто така и пречки.

Се чини дека инженерите не можат да го најдат решението за овој проблем, освен тоа основата е зголемена или подебела, а „Епл“ сè уште не одлучил дали сака било која од двете одлуки затоа што сака максимално да го почитува дизајнот на основата.

Нема новости од базата на AirPower

Крајниот резултат е дека на веб-страницата на Епл речиси и да нема референца за оваа база на AirPower што ни ја покажаа пред една година, и ова ги тера многумина да се сомневаат дека Apple го откажала проектот. Според оваа информација на која се повикуваме во написот, „Епл“ сè уште не е јасно што ќе правиАко се обидете да ги поправите овие проблеми или да започнете од нула и да создадете различен производ што го наследува името на AirPower. Прашањето е ... дали не бевте свесни за овие прашања кога ги презентиравте?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.