Како да преземате видеа од Твитер на iPhone

Преземете видеа на Твитер

WhatsApps стана една од платформите кои трошат најмногу простор на кој било уред, поради големиот број на видеа и фотографии кои се споделуваат секој ден, особено во групи пријатели, соработници...

Иако Twitter обично не е важен извор на овие видеа, на оваа платформа можеме да најдеме и повеќе од интересни содржини за споделување. Кога ја споделувате таа содржина, лепењето на врската е најбрзо. Но, ако сакаме да го зачуваме на нашиот уред, најдобрата опција е да го преземеме.

Ако сакате да знаете како да преземате видеа од Твитер на iPhone во оваа статија ви прикажуваме целосен водич за најдобрите опции достапни за мобилниот екосистем на Apple.

Со кратенки

Уште еднаш, благодарение на апликацијата Shortcuts, не треба да инсталираме апликација од трета страна на нашиот уред за извршување на одредена функција, се додека со неа управуваат iOS 13 или понови верзии.

Кратенки (врска со AppStore)
Кратенкислободен

Со апликацијата Кратенки, исто така можеме намалете ја резолуцијата на фотографиите на iPhone, извлечете аудио од видео, претворете ги фотографиите во PDF...

Со кратенката TVDL (Twitter Video Downloader), достапна на оваа линк можеме преземете кое било видео од Твитер.

Најдоброто нешто за оваа кратенка (има и други достапни) е тоа што ни овозможува изберете квалитет на видео, со цел да се намали големината на датотеката или да се одржи највисок можен квалитет на видеото.

Покрај тоа, тоа е софтвер со отворен код, па секој корисник можете да ја проверите неговата работа.

до преземете видеа на Твитер со оваа кратенка, ние мора да ги следиме чекорите што ви ги покажувам подолу:

преземете видеа од Твитер за iPhone

 • Првото нешто што мора да направиме е да одиме во твит каде се наоѓа видеото што сакаме да го преземеме.
 • Следно, кликнете на копче за споделување и изберете ја TVDL кратенка
 • Првиот пат кога го водиме, ќе побара од нас дозвола за да се поврзете на tvdl-api.saif.dev. Кликнете на Секогаш дозволувај за да ве спречат да не побарате повторно во иднина.

преземете видеа од Твитер за iPhone

 • Следно, апликацијата ќе не покани да изберете квалитет на видео. Колку е повисок квалитетот, толку повеќе простор ќе зафаќа на нашиот уред.
 • Следно, повторно ќе побара од нас дозвола да се поврзе на веб-локацијата со која ќе се преземе видеото video.twimg.com. Кликнете на Дозволи.

Ако претходно сме користеле кратенка која ни барала дозвола за пристап до апликацијата Фотографии, оваа нова кратенка, нема да го бара повторно.

Оваа кратенка работи и преку официјалната апликација Твитер и на Твитер. апликации од трети страни.

Twitterrific

Покрај официјалната апликација Твитер за iOS, и на App Store можеме да најдеме апликации од трети страни кои исто така ни овозможуваат пристап до Twitter, со што се ослободуваме од големиот број реклами што ги прикажува платформата.

Twitterrrific е една од овие апликации. Оваа апликација, ни овозможува да преземаме видеа од Твитер директно без прибегнување кон апликации од трети страни, кратенки на тастатура, веб-страници...

преземете твитер видеа со twitterrific

За да преземете а Видео на Twitter на iPhone или iPad со Twitterrific, ние мора да ги извршиме чекорите што ќе ви ги покажам подолу:

 • Најпрво се упативме кон твитнете каде се наоѓа видеото.
 • Следно, ние кликнуваме на видеото така што започнете со репродукција.
 • Откако ќе започне репродукцијата, притиснете и задржете го видеото додека не се појави менито за споделување на iOS.
 • Конечно, преминуваме на опцијата Зачувајте видео.

Видеото ќе се преземе автоматски и ќе се складира во апликацијата Фотографии на нашиот уред.

Twitterrific е достапен за вас преземете бесплатно и вклучува реклами. Можеме да ги отстраниме рекламите со плаќање годишна претплата или со купување на апликацијата доживотно.

Twitterrific: Твитувајте го вашиот пат (врска со AppStore)
Twitterrific: Твитувајте го вашиот патслободен

Америго

Една од најдобрите апликации достапни на iOS за преземете видеа од која било платформа Тоа е Америго. Со оваа апликација, исто така можеме да извлечеме аудио од видеа, да конвертираме аудио датотеки во други формати, да пристапиме до платформите за складирање облак...

Ако веќе сте корисник на оваа фантастична апликација, тогаш ќе ви ги покажам чекорите што треба да ги следите преземете видеа на Твитер:

преземете видеа на Твитер

 • Прво на сите, ние мора копирајте врска со твит каде се наоѓа видеото што сакаме да го преземеме.
 • Следно, ја отвораме апликацијата, пристапуваме до прелистувачот и Ја залепуваме адресата во лентата за адреси.
 • Откако ќе се вчита твитот и ќе почнеме да го репродуцираме видеото, апликацијата ќе не покани да го преземеме видеото.

Апликацијата ни овозможува изберете видео резолуција помеѓу различни опции. Го избираме оној што го сакаме и тоа е тоа.

преземете видеа на Твитер

За разлика од другите апликации, Amerigo ги складира сите преземени видеа во апликацијата, не во рамките на Фотографии. За да пристапиме до видеото и да го споделиме, мора да кликнеме на иконата за глобус (долниот лев агол).

За да го споделиме, мораме долго притискање на предметното видео додека не се прикаже менито со опции.

Управувач со датотеки Amerigo (врска со AppStore)
Управувач со датотеки Америгослободен
Amerigo - Управувач со датотеки (врска за AppStore)
Америго - Управувач со датотеки21,99 евра

Платената верзија Тоа е многу скапо, сепак, не само што ни овозможува да преземаме видеа од која било платформа, туку ни овозможува и:

 • Пристапете до Dropbox, Google Drive, OneDrive и iCloud платформи за складирање облак за далечинско складирање датотеки
 • Пребарувајте меѓу сите содржини во апликацијата и во платформите за складирање облак.
 • Компресија (во zip формат) и декомпресија (во zip и rar формати) на датотеки.
 • Уредувач на PDF датотеки за додавање прибелешки и потписи.
 • Поддршка за сите датотеки на Microsoft Office.
 • Заштитете ги папките со PIN.

TW Зачувај

TW Зачувај

TW Save е потполно бесплатна апликација (вклучува рекламирање и купување од 1,99 евра за да се ослободиме од неа) со која можеме преземете видеа од Твитер.

Како Америго, сите видеа се зачувани во апликацијата, од кои можеме да ги споделиме во други апликации или да ги испратиме во апликацијата Фотографии.

TW Save (врска на AppStore)
TW Зачувајслободен

twdown.net

Ако не ви се допаѓа ниту едно од овие решенија, друга интересна опција е да користите една од различните веб-страници што ги имаме на располагање за преземете видеа од Твитер.

преземете видеа на Твитер

За да ја користиме оваа платформа, само треба залепете ја врската со твитот што претходно сме го копирале во полето за текст Внесете видео врска и кликнете на Преземи.

Потоа различни резолуции дека оваа платформа ни нуди да го преземеме видеото. За да го одбереме она што најмногу не интересира, десно од решението кликнете на копчето Преземи.

Конечно, видеото ќе почне да се прикажува во резолуцијата што ја избравме. За да го преземете, овој пат да, притиснете и задржете на видеото додека не се прикаже копчето Зачувајте видео.

Да се ​​земе предвид

Сите методи што ви ги прикажуваме во оваа статија се валидни за преземање видеа вклучени во твитови. Ако твитот линк до видео од друга платформа, единствената апликација што ќе можете да ја користите од оваа листа е Amerigo.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.