еве одблесокот, безжична ламба за HomeKit

Ева, брендот порано познат како елгато, има голем број на уреди компатибилни со HomeKit во својот каталог, сепак зачудува тоа што меѓу нив нема паметни сијалици, еден од најбараните производи од корисниците. Добро Денес анализираме нешто што е близу до тоа, а тоа е дека тој штотуку пушти во употреба преносна ламба, „eve flare“.

Тоа е сферична светилка која покрај да биде компатибилен со HomeKit и да може да ја менува бојата, тој е пренослив благодарение на неговата интегрирана батерија, и има отпорност на прашина и вода за да ги користи на отворено. Дали сакате да дознаете повеќе? Па, покрај видеото со заглавие, ја имаме и анализата подолу.

Дизајн и спецификации

Светилката за одблесокот во пресрет е сферична, иако нејзината основа е малку срамнета за да се вклопи во основата за полнење. Има димензии од 25 см во дијаметар, и осветленост од 90 лумени. Неговата потрошувачка на енергија е многу мала, иако зависи од интензитетот со којшто сме вклучени, но станува А ++ уред со најниска потрошувачка. И најзабележителното нешто за ламбата и што прави разлика: вградена траење на батеријата до 6 часа и IP65 сертификат што овозможува да се користи како светилка на отворено.

 

И основата за полнење, која работи со индукција, и самата основа на ламбата се заштитени со мали гумени нозе за да се избегне гребење на која било површина каде што ќе ја поставите. За ламбата да се полни, само треба да ја поставите на нејзината основа, и тоа го прави во која било позиција, што во голема мера го олеснува неговото поставување. На основата на светилката наоѓаме рачни контроли за напојување и боја, но нема да можеме да ја контролираме осветленоста. Покрај тоа, рачката за преклопување овозможува да се носи без ризик да падне.

Конфигурација и управување

Како и секој уред на HomeKit, процесот на поставување е крајно едноставен и само треба да ја отворите апликацијата Home и да го скенирате HomeKit-кодот што се појавува на основата на ламбата или на картичката што е вклучена во полето. Поврзувањето на ламбата е Bluetooth LE, т.е. ако сакате да пристапите до него од далечина, мора да имате Apple TV, iPad или HomePod конфигуриран како центар за додатоци HomeKit и во рамките на светилката. Во мојот случај, ќе има околу 11 метри во права линија од Apple TV до ламбата, со wallsидови помеѓу нив, и немам проблеми со поврзувањето.

Со апликацијата Home можеме да ја контролираме од нашиот iPhone, iPad, Mac и Apple Watch и со Siri од кој било уред што има виртуелен асистент на Apple, вклучително и HomePod. Или од екранот на нашиот уред или Преку нашиот глас, можеме да ги контролираме вклучувањето и исклучувањето, осветленоста и бојата на ламбата. Се разбира, можеме да создадеме автоматизација и правила за да ги програмираме вклучувањето и исклучувањето преку утврдени распореди или преку интеракција со други уреди, како што се сензори за движење или нашата локација.

Како кога го анализиравме сензорот за просторијата во пресрет (линк), Мислам дека треба да се потенцира апликацијата за производителот Ева, која може да ја преземете бесплатно од App Store (линк) и тоа нуди поцелосен интерфејс од Casa. Со можност за создавање на повеќе предефинирани бои и интерфејс кој ви овозможува подобро да ја контролирате осветленоста и температурата на светлото за палењеКога сакам да направам нешто што не можам да го сторам преку Сири на мојот HomePod, јас директно ја користам апликацијата Ева наместо Home.

Пријатна амбиентална светлина

Ева ламбата не е дизајнирана да осветлува просторија како да е конвенционална ламба, бидејќи нејзината моќ не го достигнува тоа. Тоа е пријатна помошна ламба која нуди идеално амбиентално светло за гледајте телевизија, вечерајте во градината, читајте во спалната соба или како ламба за детската соба. Ова е употребата што ќе и ја давам поголемиот дел од времето, бидејќи со интензитет од 1% и можност за програмирање вклучено и исклучено, идеално е да им помогнете на децата да заспијат.

Мислење на уредникот

Со интегрирана батерија што овозможува нејзина преносливост и автономија до 6 часа, покрај IP65 сертификатот за да може да се користи на отворено, оваа светилка за палење е идеална за оние на кои им треба помошно осветлување, или фиксно место на куќата или да ја однесете таму каде што ви е најпотребно. Ако на ова додадеме сè што ни нуди HomeKit, како што се автоматизација, интеракција со други компатибилни додатоци или говорна контрола, резултатот е високо препорачан производ кој има цена слично на другите слични „непаметни“ ламби. Неговата цена на Амазон е 99,95 € (линк).

еве одблесокот
 • Оценка на уредникот
 • 4.5 ratingвезден рејтинг
99,95
 • 80%

 • Дизајн
  Уредник: 100%
 • Ракување
  Уредник: 90%
 • Завршува
  Уредник: 90%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 90%

Добрите

 • Минималистички и модерен дизајн
 • Автономија од 6 часа
 • Отпорност на вода и прашина IP65
 • Ниска потрошувачка
 • Компатибилен со HomeKit

Contras

 • Bluetooth конекција

Галерија со слики


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.