Претворете го вашиот iPhone во дрон благодарение на PhoneDrone Ethos

фондрон

Беспилотните летала се во мода, бидејќи Parrot започна со својот сега познат AR.Dron, минувајќи низ DJI со својот најпознат модел, Phantom, на она што денес ви го претставувам, револуционерниот PhoneDrone.

Да ви дадам идеја, подароците од високата класа денес се опремени со сензори како жироскопи, акцелерометри, ГПС, приемници на сигнали, добри фотоапарати и процесори и софтвер што одговараат на сетот, па цените се движат од минимум 600 евра, па дури и над 1.000 евра. Но Што ако можеме да имаме ваква донација за 100 €?

Сите имаме паметен телефон во џеб, било да се тоа подобри или полоши карактеристики (ако сте на оваа веб-страница, најверојатно имате iPhone), а овие паметни телефони доаѓаат со тие сензори, камера, GPS и вградени безжични врски, покрај тоа, тие имаат многу процесори помоќен од кој било направен (во случај на iPhone 6s зборуваме за моќ што може да се спореди со персонален компјутер), резултатот е уред повеќе од соодветен да бидеш новиот мозок на една од овие воздушни уреди.

Тоа е токму идејата што компанијата сакаше да ја искористи x занает, некои професионалци во секторот кои веќе го имаат своето искуство во светот на беспилотните летала по нивниот успех со реномираните X Плус Еден, беспилотно летало способно да брза со брзини без да ја изгуби концентрацијата.

фондрон

PhoneDrone е a „обвивка“ за нашиот паметен телефон (Android или iPhone) кој вклучува матична плоча полна со чипови, сопствен софтвер и батерија. Благодарение на овој сет, ќе можеме да го претставиме нашиот телефон внатре и да уживаме во целосно функционален дрон, бидејќи самиот паметен телефон сигурно чинеше големо богатство, а сега ќе биде задолжен да го искористи целиот свој потенцијал за одржување на летот, да лета од автономно или контролирани од друг уред, Вклучувајќи го и Apple Watch!

Можеш ли да замислиш? Сакаме да се снимаме од воздух, го вметнуваме нашиот паметен телефон во овој случај и нарачуваме да не следи, автоматски нашиот телефон ќе се погрижи да нè следи од воздухот, без да изгуби детали благодарение на системот за огледало што го вклучува овој додаток, така што аголот на фотоапаратот се фокусира на местото каде што сакаме.

фондрон

Заради безбедноста на корисникот (или поточно на нивниот паметен телефон), PhoneDrone користи разни безбедносни системи како што е ограничување на висината или автоматско слетување За да избегнеме дека лансирањето на нашиот паметен телефон во воздухот за летање е последното нешто што го правиме со него, од xCraft тие гарантираат дека тие имаат различни безбедносни системи за да гарантираат безбеден и целосно функционален лет, ако на ова додадеме дека нашиот паметен телефон ќе обезбеди беспилотно летало со поврзување на податоци и многу точен GPS ... Повеќе не гледајќи како вашиот дрон лета надвор од видното поле!

фондрон

«Дронот» е достапен во Kickstarter по цена што започнува од 195 евра, најниска за беспилотно летало со такви карактеристики (очигледно го имаме скапиот дел во џебот), и бидејќи тој е првиот производ што ја нуди оваа функционалност и доаѓа од реномирана компанија во крауд-финансирање. како тоа е xCraft Kickstarter им ја додели титулата „Персонален избор“, што со други зборови значи дека тоа е директна препорака од самиот портал за крауд-финансирање.

фондрон

Без сомнение, можноста да се направат воздушни фотографии од Apple Watch е нешто што многу ме вика, нели? Ако одговорот е да, не чекајте да ја добиете вашата единица на вашата официјална страница на проектот, уште на првиот ден од кампањата PhoneDrone веќе сте ја постигнале целта од 100.000 € и сега тој е пред да го удвои тоа!


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

9 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   нео dijo

  Според законот, забрането е летање со беспилотни летала во урбаните области, па затоа не се користи многу.

  1.    Хуан Колила dijo

   Забрането е летање со беспилотни летала со одредена големина, мислам дека нема проблем кога летате со ваква големина, а помалку на отворени полиња или малку преполни места или на планина кога ќе спортувате или ќе поминувате време , картичката е исто така неопходна кога одите За да ги користите овие уреди платено, можете да отидете во полициска станица за да дознаете за тековната регулатива.

   1.    Луис V dijo

    Па не, целосно е забрането да се користи во урбани средини без соодветно одобрение од градскиот совет, без оглед на големината на дронот.

    Исто така е забрането да се лета ноќе, на отворен терен што не ви припаѓа, и во близина (8 км приближно) на аеродроми, воени бази или области за полетување и слетување за спортови, како што се падобран или параглајдер.

 2.   Чао dijo

  Ако некој ви го хакира сигналот за дрон, тој го зема и вие останувате без дрон и без iPhone! СМЕЕЊЕ НА ГЛАС,

  1.    Хуан Колила dijo

   Освен фактот дека ова мора да го мислат креаторите, имаме iCloud и неговата Активирачка заклучување, доколку тие го украдат, iPhone нема да им користи и ќе може да се лоцира….

 3.   Џо dijo

  За 100 евра, како што велите, треба сами да ги испечатите пластичните парчиња, наместо за 235 УСД, бидејќи другото финансирање од 195 УСД е исцрпено.

  Со почит

 4.   andres dijo

  ѓубре, кој ќе го стави својот iPhone на дрон.

  1.    andres dijo

   И што ќе се случи ако добиете повик за време на летот?

   1.    Побретоло dijo

    Ништо, затоа што ќе биде во режим на авион