Приватното реле на iCloud станува бета функција во најновата бета верзија на iOS 15

приватна реле на iCloud

Apple на WWDC 2021 претстави пакет новини собрани под iCloud +, нов додаток во облакот на Apple. Во рамките на овој сет на новини е приватно реле на iCloud, систем способен за зголемување на приватноста при прелистување на Интернет. Во текот на сите софтверски бета објавени од Големото јаболко, функцијата се појавуваше стандардно активирана и целосно функционална. Сепак, Apple одлучи да го направи iCloud Private Relay јавна бета верзија што е стандардно оневозможено во iPadOS бета 7 и iOS 15.

Поврзана статија:
Apple го прави изненадувањето и го лансира iCloud + на WWDC 2021

Приватно реле на iCloud - безбеден и приватен начин за пребарување од iOS, macOS и iPadOS

ICloud Private Relay или iCloud Private Relay услугата е a систем дека овозможува сообраќајот што го остава нашиот уред да биде шифриран. Тоа го постигнува благодарение на мулти-хоп архитектура во која сите барања што излегуваат од iPhone или iPad се испраќаат до две релеи (прокси). Благодарение на овие два скока, дозволено е да се скрие точната IP адреса од местото каде што работиме. Но, чување на некои основни карактеристики на нашето барање како слична локација за да обезбедиме некои функции на веб -услуги.

Крајниот резултат е дека IP адресата ја претставува приближната локација на корисникот, но вистинската IP адреса е маскирана со споделување на анонимна адреса на серверите на веб -страницата. И со ова се постигнува побезбеден и поприватен начин на прелистување. Многу експерти го споредија системот со VPN. Меѓутоа, со iCloud Private Relay не можеме да пристапиме со IP од друго место. И затоа, не можеме да пристапиме до содржини што може да бидат блокирани. Она што се постигнува е маскирање на ИП со информации за локација слични на вистинските, што ја разликува од класичниот VPN.

Објаснето приватно реле на ICloud

iCloud Private Relay е услуга која ви овозможува да се поврзете со практично било која мрежа и да пребарувате на интернет со Safari на уште побезбеден и приватен начин. Обезбедува дека сообраќајот што излегува од вашиот уред е шифриран и користи две независни релеи на Интернет, така што никој не може да ја користи вашата IP адреса, вашата локација и вашата активност за прелистување за да создаде детален профил за вас.

iOS 15 ќе биде објавен со оваа функција како јавна бета верзија

Изненадувањето скокна со лансирањето на седмата бета верзија на iOS и iPadOS 15. Во него, Стандардно, приватното реле на iCloud беше оневозможено а исто така и со нов текст што ја постави функцијата во бета форма. Со други зборови, функцијата како таква од стандардно овозможена опција стана претходно оневозможена функција, предмет на бета -тест.

Тоа е затоа што програмерите откриле проблеми со перформансите и пристапот за некои веб -страници користејќи приватно реле на iCloud. Всушност, ова беше наведено во официјалната белешка за вестите за бета 7:

Приватното реле на iCloud ќе биде објавено како јавна бета верзија за да се соберат дополнителни повратни информации и да се подобри компатибилноста на веб -страниците. (82150385)

Крајниот резултат на овој маневар има многу посреќен крај отколку со функцијата SharePlay. Оваа последна функција нема да ја види светлината во првата финална верзија на iOS 15, но најверојатно ќе ја види во iOS 15.1. Во случај на приватна реле на iCloud да, ќе ја види светлината во iOS 15 како конечна верзија, барем засега, но со знак дека се уште е функција што се тестира и е под јавна бета верзија.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.