Приврзокот за клучеви iOS 14 iCloud нè предупредува дали излегле нашите лозинки

Приватноста и безбедноста се основни оски на политиката на Apple. Постојат многу програмери и големи компании кои не се согласуваат со најновите одлуки околу iOS 14, iPadOS 14 и macOS Big Sur. Сепак, се повеќе и повеќе корисници преземаат контрола над нивните податоци и нивните уреди за да знаат кои компании следат што и кога. Другите нови карактеристики на iOS и iPadOS 14 се вртат околу iCloud Keychain или iCloud Keychain. Во рамките на овој комплекс се вклучени забележува дали нашите лозинки протекоа или не. Покрај тоа, вклучени се безбедносни препораки за наши совети во кои можеме да знаеме што е безбедносна грешка.

Повеќе безбедност во нашите лозинки со синџирот на клучеви iCloud на iOS 14

Safari безбедно ги следи вашите зачувани лозинки, автоматски внимавајќи на лозинките што можеби биле вклучени во кршење на податоците. За да го направите ова, Safari користи силни криптографски техники за редовно да ги проверува изводите на вашата лозинка во однос на списокот на нарушени лозинки на безбеден и приватен начин што не ги открива информациите за вашата лозинка, дури и за Apple. Ако Safari открие повреда, може да ви помогне да го ажурирате за да се најавите со Apple кога е достапно или автоматски да генерирате нова силна лозинка.

Ова е еден од клучевите за новините на iOS 14 околу приврзок за клучеви iCloud. Apple има интегрирано a протече база на податоци за лозинки што се споредува со нашите лозинки поврзани со нашата синџир со клучеви. На овој начин, ако iOS или iPadOS 14 открие дека една од нашите лозинки протекла, ќе бидеме известени и ќе ни се дадат опции што е можно побрзо да го промениме генерирање на побезбедна автоматска лозинка.

Од друга страна, вклучува и iOS 14 iCloud Keychain препораки за безбедност во веќе додадени лозинки. На овој начин, iOS коментира под секоја лозинка и означува неколку препораки како што се следново:

 • Многу луѓе ја користат оваа лозинка, што го олеснува погодувањето
 • Оваа лозинка е лесно да се погоди
 • Оваа лозинка користи низа "123". Користењето на вообичаени обрасци ги прави лозинките лесно погодливи
 • Повторно користени лозинки
 • Оваа лозинка се користи на други веб-страници на wb, што го зголемува ризикот за оваа сметка ако е нарушена една од другите сметки

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.