Пристапете до платена телевизија од кој било сет-топ-бокс, целта на FCC

Епл-ТВ-16

Се почесто е да се има „Сет-топ-бокс“ во дневната соба. Без разлика дали станува збор за „Епл ТВ“, „Андроид“ уред или која било друга марка („Року“, „Амазон ТВ“ ...), корисниците се повеќе се одлучуваат за овој вид мултимедијален уред за гледање на стриминг содржина на нашиот ТВ, па дури и за уживање во други производи, како на пр. игри или апликации. Меѓутоа, кога се претплаќаме на платена телевизиска услуга, давателот инсистира да постави друг уред во дневната соба за да може да ја види неговата содржина. Ова е токму она што FCC, регулаторното тело на САД, сака да го стори со дозволување кој било од гореспоменатите уреди може да пристапи до содржината на која било кабелска телевизија или интернет провајдер.

Јасно е дека ако им дозволиме на компаниите што ни нудат телевизија да го сторат тоа сами, тоа никогаш нема да се случи. По неколку месеци со Apple TV на пример, сè уште чекаме да пристигнат Yomvi или Vodafone TV на уредот Apple и многу се плашам дека чекањето ќе продолжи на неодредено време. Компаниите сакаат целосна контрола врз своите клиенти, а тоа вклучува и кажување со кој уред да користат за да гледаат телевизија, а некои дури ви наплатуваат за тоа. Доаѓањето на Нетфликс и објавата на ХБО во Шпанија за оваа година се чини дека не ги направи многу нервозни и нивните планови остануваат недопрени. Во моментов, не е важно дали имате SmartTV од следната генерација со најдобриот софтвер на пазарот, Apple TV или најнапредната Android TV, затоа што ако сакате да гледате ТВ Movistar или ТВ Водафон, ќе мора да поставите уште еден ужасен (и во случај на огромен Водафон) декодер на вашата телевизиска маса.

Во САД, FCC стои зад принудувањето на кабелските компании да ја направат достапна нивната содржина преку кој било плеер што ги исполнува минималните спецификации, така што тие не мора да користат свои декодери. Ова исто така ќе овозможи секоја промена на компанијата едноставно да предизвика промена на апликацијата што ја користиме за гледање телевизија, без да мора да добиеме посета од техничар или да ги вратиме декодерите што повеќе не ги користиме. Дали ова ќе се оствари? Па, зависи од тоа дали е присилно или едноставно се препорачува. Но, за секој случај, не би било лошо ако во Европа, бидејќи толку многу им се допаѓа редовно, би го погледнале овој предлог замислено да видат дали ќе добиеме нешто.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

3 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Чави dijo

  Што недостасуваше. Повеќе регулатива за телемаркетите и полесно за гигантите на Интернет. Извинете, но тоа е многу фанбој визија. Телеоператорите се супер обврзани на сè, но сега решија дека е потребно да се присили да се доставуваат содржините до Apple за апликација

  1.    Луис Падилја dijo

   Никој не зборува за давање содржина на никого. Се работи само за апликации, содржината останува сопственост на каналите. И никој не зборува само за Apple TV, туку за кој било уред, вклучувајќи го и самиот smartTV.

 2.   Обед obид (@obed_muro) dijo

  Да, би било одлично доколку се примени вакво нешто, во случајот на Мексико мегабелираните декодери со многу стар и бавен софтвер, па со ова, во иднина би можеле да видиме јаболко телевизор со влез за коаксијален и да ја добиеме програмата пред плаќање, иако ќе мора да видиме безбедност, затоа што на тој начин тие ќе имаат помала контрола врз уредите, како што се клонирање на мак итн.