Проблеми со безжично полнење: Неефикасност и исцрпување на батеријата

Безжичните полначи станаа задолжителен дел за многумина од нас. Удобноста што ја обезбедуваат е непобитна, особено за долги периоди на оптоварување, на пример, покрај ноќната маса секој ден. Ова ги направи особено интересен додаток што не можеме да престанеме да го препорачуваме.

Меѓутоа, при безжично полнење, сè што трепери не е злато. Безжичните полначи продолжуваат да имаат проблеми со неефикасноста и сега се особено контрапродуктивни во текот на летото. Ајде да разговараме малку за безжично полнење, веќе ја знаеме добрата страна но ... и лошата страна?

Тие се многу неефикасни

Уште во 2017 година Apple конечно одлучи да вклучи безжично полнење на iPhone X и на iPhone 8, нешто што сите го ценевме. Оттогаш се одржува во сите нови лансирања на компанијата Купертино, иако самиот Apple не беше во можност да пушти безжичен полнач специјално развиен за производи околу јаболкото. Сепак, неодамна во OneZero Тие извршија прилично откривачка студија во врска со перформансите на овие полначи. Јасно е дека никој не е премногу загрижен за тоа колку троши wallиден полнач од нашиот iPhone.

Но, можеби работите ќе се променат ако ви кажам дека полнењето на iPhone со кабелот Lightning има стапка на ефикасност од 95%, додека безжичниот полнач може да падне под 47% во многу случаи. Ова се резултатите од студијата, а тоа е дека додека Google Pixel 4 наполнет од 0% до 100% со кабел троши приближно 14,26 Wh, под истите услови потрошувачката на електрична енергија преку безжичен полнач се зголемува на 21,01, 0,25 Wh. Со останатите тестови, постигнат е проценет просек дека безжичниот полнач троши XNUMX Wh повеќе во просек од неговиот жичен ривал.

Топлина, лош придружник на безжичниот полнач

Безжичните полначи, како што веќе рековме, трпат загуба на голем дел од својата енергија преку топлината што ја произведуваат. Можеби немајќи го при рака додека се полни, не сте забележале, но реалноста е дека полнењето на iPhone преку безжичен полнач обично го крева уредот на температури слични на оние што ги достигнува кога интензивно го користиме во моментот кога го полниме со кабел. Ова во лето го предизвикува тоа многу корисници откриваат дека нивните уреди престанале да се полнат на 80% откако полнеше цела ноќ.

Ова е затоа што iPhone со своите сензори за температура прави решеност да го паузира полнењето со намера да ги задржи нивоата на температура на батеријата под границите. На кратко, вообичаено е, особено во лето, вашиот iPhone да престане да се полни безжично поради ризиците да го имате уредот на високи температури подолго време.

Штетно за батеријата

Да се ​​каже дека безжичното полнење е лошо за батеријата на генерички начин, би било демагогија. Реалноста е дека и преку кабел и преку безжично полнење мора да преземете низа мерки на претпазливост и одговорност при полнење на уредот, со што ќе избегнете забележливо истекување на батеријата и затоа ќе го зголемите корисниот век на траење на уредот. Како и да е, ако е точно дека безжичното полнење, придружено со незнаење на корисникот, може да доведе до предвремено стареење на батеријата па дури и опасни околности за стабилноста на уредот.

Систематското подложување на уредот на високи температури е еден од најодлучувачките фактори во абењето на батеријата. Затоа, важно е секогаш да избираме безжичен полнач од признати брендови, а во случај на iPhone барем да се обложуваме на технологии за полнење со помала моќност. Мислам, апсурдно е да се обложувате на „брз“ безжичен полнач, кога целта на овие полначи е секогаш да одржуваат долг систем за полнење. Затоа, според моето строго лично мислење по повеќегодишни прегледи и тестови, не можам да препорачам каков било безжичен полнач со поголема моќност од 5W освен ако нема активен систем за ладење.

Препораки за користење на безжично полнење

Далеку од советување за употреба на безжично полнење, Имам полначи Qi и на ноќната маса и на работните станици, И, тоа е дека знаејќи ги неговите ограничувања и со добро обележаните упатства за употреба, безжичниот полнач станува верен придружник во битките. Ова се некои од советите што можам да ви ги дадам за безжичните полначи.

Оптимизирано вчитување

 • Секогаш користете овластен полнач „Qi“.
 • Секогаш купувајте полначи од признати брендови како Samsung, Moshi, Xtorm или Belkin (на пример).
 • Избегнувајте безжично полнење ако станицата за полнење прима директна сончева светлина.
 • Избегнувајте безжично полнење во простории каде температурите надминуваат 26 степени.
 • Обидете се да избегнувате „брзи“ безжични полначи.

Друга интересна забелешка што треба да ја имате предвид кога редовно користиме безжично полнење е да го имате системот „оптимизирано полнење“ на кој сите уреди со iOS имаат интегрирано. Може да се активира вака:

Поврзана статија:
Што е и што е оптимизирано полнење на iPhone?

Ако од која било причина сакате да го активирате или деактивирате оптимизираниот товар следете ја следната патека: Поставки> Батерија> Здравје на батеријата и деактивирајте го Оптимизирано полнење на батеријата. Важно е да се знае дека оптимизираниот полнеж е активиран стандардно во iOS 13 и дека започнува кога iPhone е поврзан на извор на енергија подолг временски период.

Ако ги следите овие препораки до писмото и сте јасни за ограничувањата на безжичните полначи, ќе можете да го одржувате здравјето на батеријата на вашиот iPhone подолго време. На овој начин ќе избегнете предвремена деградација и ќе ги подобрите нејзините перформанси. Вистината е дека ова се аспекти за кои ретко се зборува воопшто, но кои се исклучително интересни да се земат предвид.

Додека безжичното полнење е најудобна опција, тоа сигурно има силни добрите страни, но никогаш не смееме да ги заборавиме минусите.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.