Проверете го статусот на гаранција на вашиот уред Apple

продажба ipad pro

Има многу од вас кои имаат а нов уред со јаболка, нов уред што ви е даден на подарок во последната Божиќна сезона. Но Што ако вашиот нов iPad / iPhone / Mac не работи како што треба?, Apple може да го поправи целосно бесплатно ... И да, прашањето за половина месечина во предната камера на iPhone е исто така опфатена со гаранција.

Мора да го имате предвид тоа не секогаш ќе треба да имате купено план за покривање на AppleCare, Законите на Заедницата воспоставуваат гаранција од 2 години и вашиот производ треба да се поправа без трошоци доколку се открие некаква грешка во неговото производство. По скокот ви ги кажуваме сите чекорите што мора да ги следите за да го лоцирате серискиот број на вашиот уред и да ги проверите сите активни опфаќања од Apple.

проверете ја гаранцијата за вашиот уред

Пронајдете го серискиот број или IMEI на вашиот уред

 • Во твоето Mac пристап до мени  (горе лево во лентата за статус / мени)> За овој Mac> Преглед, вашиот серискиот број ќе се појави на последната линија од менито.
 • Во твоето iPhone или iPad: ако вашиот уред работи, внесете подесувања > Генерално > информации, ќе се појави линија со вашиот сериски број и вашиот IMEI.
 • En iTunes: ако вашиот уред сè уште работи, можете да го најдете серискиот број / IMEI со поврзување и прегледување на страницата «Краток преглед"На уредот.
 • Ако сè уште не можете да го најдетеТука Можете да ги најдете сите информации од Apple за да го идентификувате серискиот број на вашиот уред. проверете ја гаранцијата за вашиот уред

Проверете го статусот на вашата гаранција

Кога го знаете серискиот број, внесете го во страница за проверка Покривање на поддршка и одржување на Apple.

Кога ќе ја внесете, ќе видите страница како оваа прикажана подолу:

гаранција за уреди со јаболко

Како што можете да видите, во серискиот број што го внесовме за реализација на овој пост, имаме а валиден датум на купување (ова секогаш треба да се појавува со зелениот крлеж), телефонска техничка помош истековме (за да биде активен, треба да имаме план за AppleCare) и покриеност за одржување и поправка Ни се појавува во сина боја, бидејќи ја потрошивме првата година од гаранцијата за производот.

Важно е да се запамети дека во Европската унија Утврдено е дека сите производи купени во рамките на Европската заедница (ЕЗ) ги имаат две години гаранција (затоа се појавува во сино), да, ако не сте го купиле уредот во продавница на Apple (физички или преку Интернет) во текот на втората година, ќе мора да одите директно кај продавачот на уредот.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

6 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Раул dijo

  ufffff толку малку ми се допаѓаат врските што ве пренасочуваат да ги внесете ID на јаболко и лозинка ...

  1.    Карим Хмејдан dijo

   Не мора да го внесувате вашиот Apple ID! Можете да управувате со серискиот број без да ги дадете другите податоци.

 2.   Жозе dijo

  Последново не е точно, втората година е управувана од продавница на Apple или овластена работилница, клиентот може да ја обработи гаранцијата од установата каде што ја купил заради погодности, но не е задолжителна, знам за што зборувам Работам во овластен сат и сум овластен техничар.

  1.    Карим Хмејдан dijo

   Отсекогаш разбирав дека втората година на гаранција (ако сте ја купиле од продавач) ја покриваше тој дилер. Пред некое време со iPhone 4 отидов во продавницата Apple и ми рекоа дека во рок од втора година од гаранцијата морам да го однесам кај продавачот каде што го купив (ECI). Сега можете да го однесете во Apple Store дури и ако не сте го купиле таму ???

 3.   Jimими iMac dijo

  Да се ​​постави датумот на купување е потребно, претпоставувам, за да се потврди гаранцијата, бидејќи пред некој ден сакав да купам половна телевизија со јаболка и немаа билет за набавка, серискиот број го препозна како јаболко, но тој ме праша за еден. Валиден датум за купување за да ја видите гаранцијата, дали е тоа точно?

 4.   Jorge dijo

  Бидејќи не постои гаранција според законот за потрошувачи, дали гаранцијата се појавува како истечена?