App Store додава ново јазиче за приватност

Приватност во продавницата за апликации

Од некои години, приватноста е на усните на сите. Бројот на корисници кои се грижат за својата приватност е многу зголемен поради различните скандали во Фејсбук. Благодарение на ова, Apple ги зголеми мерките што ги интегрира во iOS за да ги заштити своите клиенти.

Последните медиуми што ги внесовте може да се најдат во App Store. За неколку часа, Apple воведе нов таб на информации за приватност на апликациите, табулаторот каде што сме информирани за тоа кои податоци се собираат и како се собираат, очигледно само податоците до кои им дозволува пристап до Apple.

Иако сеуште не е достапно во сите апликации (Секој развивач треба да го информира Apple за тоа какви податоци собира и како ги прави, иако не проверува дали се точни), во овој дел наоѓаме две категории:

 • Податоците што се користеа за да ве следат
 • Податоците не се поврзани со вас

Во двете категории ги наоѓаме следниве делови: рекламирање на трети страни, рекламирање или маркетинг на развивачи, анализа на податоци и функционалност на апликациите. Секој од овие делови со икона ни покажува каков тип на податоци собира апликацијата. Apple става посебен акцент на сите развивачи со информациите што ги собираат, поттикнувајќи ги да:

 • Идентификувајте ги сите можни збирки и употреба на податоци, дури и ако одредени податоци ќе бидат собрани и користени само во ограничени ситуации.
 • Одговорите на програмерите треба да ги следат упатствата за преглед на App Store и сите применливи закони.
 • Програмерите се одговорни за ажурирање на информациите за приватност. Ако нивните практики се променат, тие треба брзо да ги ажурираат преку App Store Connect.

Јаболко не верификува ако информациите поврзани со податоците собрани од апликациите се точни, затоа, уште еднаш, треба да веруваме во добрата работа на развивачите.

А што е со игрите Аркадни Аплеи

Приватност во продавницата за апликации

Како што се очекуваше и како што објави Apple со лансирањето на Apple Arcade, сите игри достапни на оваа платформа тие собираат само податоци за употреба на игри (метод за монетизација што програмерите треба да го наплатат за насловите достапни на оваа платформа).


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.