Apple Store е на второ место по продажба на интернет по Amazon

Apple Store онлајн продавница

Apple пред неколку недели го претстави фискалниот извештај за продажбата на своите производи низ целиот свет, со што стана јасно дека бројот на продажби продолжува да се зголемува што се однесува до компјутерите Mac, iPhone и iPad. Сега штотуку е откриено дека онлајн продавницата на Епл, Apple Store, го окупира второ место во продавниците по обем на продажба преку веб низ целиот свет, само зад гигантот Амазон и неседниците Стејплс, посветени на продажба на канцелариски материјали.

Како што објави весникот Wall Street Journal, Apple Store низ целиот свет го виде го зголеми својот обем на продажба за 24% изминатата година, импресивна бројка земајќи го предвид големото економско влијание што овие податоци го претставуваат за компанијата. Ова зголемување одговара на 18,3 трилиони долари, имајќи предвид дека Американците имаат еден трилион во една милијарда долари.

Табела за продажба на WSJ

Анализирајќи го графикот што го подготви WSJ, гледаме дека од средината на 2010 година се забележува големо линеарно зголемување на продажбата на производите на Купертино од сопствената веб-страница. Исто така, можеме да ја видиме вредноста постигната со продажбата од веб-страниците на дистрибутерот ширум светот Амазон, достигнувајќи ја застрашувачката бројка од 67,86 трилиони долари, непобедлива бројка во моментот за остатокот од онлајн продавниците, но мора да се земе предвид дека Амазон така продаваат само преку Интернет и производите на Apple се продаваат низ целиот свет преку илјадници физички продавници.

Но, очигледно за компанијата на каснатото јаболко, ова сè уште не е доволно, со неодамнешните додатоци на неговиот извршен персонал de Angela Ahrendts и Боб Купенс се сакаат понатаму да се промовира продажбата на производите на компанијата и од Apple Store преку Интернет и од физички продавници и дистрибутери на компанијата. Seeе видиме дали овие додатоци дополнително ја зголемуваат оваа бројка и ќе постигнат поголем обем на продажба оваа година, во споредба со успешната 2013 година за компанијата.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.