Apple Stores ќе продава додатоци за хендикеп од 2016 година

Пристапност

Apple го покажа својот интерес за здравје кога ги објави Apple Watch и Health апликацијата во iOS 9, но со години работи на тоа да направи некои оневозможени корисници тие би можеле да ги користат своите уреди без поголеми проблеми. Сега, според Mac Otakara, можеме да знаеме дека овој интерес ќе има ново поглавје од 2016 година и тоа е Apple да започне со продажба на уреди за пристапност за вашите производи iOS и OS X и во вашата онлајн продавница и во вашите физички продавници. Ова ќе им овозможи на лицата со попреченост да купуваат вакви видови на предмети во истата продавница со која купуваат Mac, iPhone и iPad.

Според Мек Отакара, „Епл“ веќе го започнал процесот за донесување уреди за пристапност, како на пр брајови дисплеи за iOS, до нејзините физички и онлајн продавници и ќе бидат достапни помеѓу јануари и март 2016 година. Сепак, во овој момент не е познато точно кои производи ќе бидат понудени преку продавниците на Apple.

Идејата на Apple е дека ако корисник со попреченост е заинтересиран да купи производ од јаболко и му треба дополнителна поддршка, овој корисник може купете го целиот пакет во истата продавница. Логично, ова им овозможува на корисниците погодност со тоа што не мора да посетуваат два објекта за иста употреба. Од друга страна, движењето би било позитивно и за Apple, бидејќи тие би продавале повеќе отколку ако не понудат ваков вид на производи. Не смееме да заборавиме дека, колку и да сакаме бренд и да осигураме дека тие прават работи за нас, Apple е компанија и, како таква, тие мора да остварат профит.

Како и да е, овој вид движење што им ги олеснува работите на корисниците е секогаш добредојден. И тоа е дека, ако една работа ни користи на кој било начин, најдобро е да ја искористиме приликата. Се разбира, ако цените се конкурентни.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.