Продажбата на користени iPhone телефони во Индија наидува на силно противење

iPhone-5s-Индија

Пред неколку недели ви кажавме вести за плановите на Apple за продажба на користени уреди во Индија со намера да го приближиме населението што е можно поблиску до iOS уредите. Сепак, се чини дека оваа иницијатива наиде на силно противење од многу други членови на секторот, дури и испрати официјално соопштение до владата да ја негира можноста на Apple за продажба на овие уреди што се користат во Индија. Како би било поинаку, една од овие компании е Самсунг, која ја брани својата позиција на пазарите во развој, гледајќи како го губи уделот на пазарот од година во година во корист на „Епл“ и неговите „Ајфони“.

„Епл“ верува дека Индија ќе биде следната Кина, големото население и нејзините стапки на развој им даваат голем потенцијал, особено кога наоѓаме појава средна класа, различна од она што го гледаме во европските земји, каде се чини дека средната класа има свои најлошите моменти во историјата.

На „Епл“ не смее да се продаваат и увезуваат користени уреди кога увозот на други користени производи, како што се автомобилите, подлежи на давачки што може да достигнат дури 300 проценти.

Ова беше одговорот на Равиндер Зутши, претседател на Советот за телефонија и комуникации, создаден неодамна и кој ги обединува компаниите како што се „Микромакс“, „Интекс“ и секако „Самсунг“. Откриваме дека во Индија 80% од уредите чинат помалку од 150 УСД, односно тие се уреди со значителен низок опсег. Затоа, продажбата на користени iPhone-и ќе му овозможи на Apple целосно да влезе во овој сè уште неискористен пазар за iOS, но другите компании кои им нудат производи со низок квалитет по ниски цени не се подготвени да останат без својот дел од богатството на глобализацијата. Потрошувачот е најмалку од тоа, што продолжуваат да го купуваат нашиот старо железо, сметаат тие.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   скл dijo

  Неколку пати сте ја објавиле фотографијата од овие две млади дами за сè што е поврзано со Индија.

  1.    Сојлент Грин dijo

   Ха ха ха меѓу размислувањето за истото 🙂