Процентот на батеријата повторно се гледа со iOS 16 бета 5

батерија

Пред неколку години престанавме да го гледаме процент на батерија во статусната лента на iPhone. Поточно, од лансирањето на iPhone X па наваму. Тогаш се зборуваше дека тоа е поради проблем со просторот, бидејќи кога се појави горниот засек на екранот на сите iPhone со Face ID, немаше место за бројките.

Но, со последната бета (петта) објавена оваа недела на iOS 16, се покажа дека е можно да се види преостанатото ниво на батеријата во вредност од еден до сто. Вистината е дека тие можеа да го направат тоа и порано….

Оваа недела беше објавена петтата бета верзија на iOS 16 за сите програмери вести, без сомнение, вреди да се напомене фактот дека процентот на преостаната батерија што ја имате на вашиот iPhone можете да го видите во горната икона на лентата за статус. Чудо што го изгубивме од лансирањето на iPhone X, пред пет години.

Ако сте еден од програмерите кои веќе се надградиле на iOS 16 бета 5, само одете во Settings, потоа Battery, па вклучете ја новата опција Battery Percentage. Можеби дури и ќе го активирате кога ќе го ажурирате вашиот iPhone, барем така објавија некои програмери.

Треба да се напомене дека во iOS 16 бета 5, оваа нова опција за процент на батерија не е достапен на iPhone XR, iPhone 11, iPhone 12 mini и iPhone 13 mini. Ќе видиме дали во финалната верзија ќе продолжи да биде така. Ова ограничување може да потекнува од хардверски проблем, како што е густината на пикселите на екранот или некоја слична причина што спречува толку мали бројки да се видат јасно.

Во секој случај, ако iOS 16 е веќе во својата петта бета верзија, останува уште малку за лансирањето на конечна верзија за сите корисници, каде што ќе видиме дали споменатото ограничување се одржува или не. Ќе имаме трпение, малку остана.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.