Анализа на прстенот на видео прстен Doorbell 2, видео домофон за да внимавате кој доаѓа дома

Пристигнувањето на надзорните камери поврзани со нашиот паметен телефон го смени концептот на видео надзор нудејќи ни огромна разновидност на уреди кои се прилагодуваат на скоро секоја потреба што може да ја имате. Со батерија, поврзана на електричната мрежа, во затворени простории, на отворено ... и сега тие исто така делуваат како видео домофон.

Ринг, бренд со долгогодишно искуство на американскиот пазар, ни го нуди својот нов модел Ring Video Doorbell 2, bвонче на вратата за вашиот дом, кој исто така делува како видео домофон и надзорна камера што ве предупредува за секое движење откриено во неговото поле на дејствување. Ние го тестиравме заедно со додатокот Chime Pro и ви ги кажуваме нашите впечатоци со вклучено видео.

Прстенесто видео Doorbell 2 и Chime Pro

Ring Video Doorbell 2 делува како ellвонче и надзорна камера. Со можност за снимање на слики од 1080p и ноќно гледање, можете да го користите како ellвонче на вратата за вашиот дом. Со притискање на неговото предно копче, ќе добиете известување на вашиот паметен телефон и ќе можете да видите кој се јавува и да разговарате со него, како да станува збор за видео конференција, благодарение на вградениот микрофон и звучници. Исто така, ќе добивате известувања за секое движење што се случува во вашето поле на дејствување, што е прилагодливо, зачувување на снименото видео во облакот за да можете да го гледате или преземате на вашиот уред кога сакате.

Chime Pro е a Изборен додаток што можете да го купите заедно со вашиот телефон со видео врата и кој делува како продолжувач на WiFi и bвонче на врата. Ако сигналот WiFi од вашиот рутер не е доволно силен за да стигне до вашата камера Ring, овој додаток ќе дејствува како повторувач WiFi, решавајќи го овој проблем. Покрај тоа, кога некој ќе го притисне копчето за влез на видео-вратата, тоа ќе дејствува како bвонче на вратата, па покрај известувањето на вашиот iPhone и iPad ќе слушнете и bвонче што може да се прилагоди и да се прилагоди во јачината на звукот. Патем, ако сакате да продолжите да го користите вашиот вообичаен тон на ringвонење, можете да го сторите тоа ако е компатибилен (на тонови)

Содржина на кутија

Изненадувачки е сè што содржи видео-домофон „Ринг“, бидејќи вклучува апсолутно сè што ви треба за негова употреба и инсталација. Од шрафцигер со двојно завршување до шпилки, па дури и дупчалка за дупки во wallидот. Ниво така што е совршено поставено, кабел за полнење на батеријата (microUSB), завртки за прицврстување, безбедносна завртка за спречување кражба и два фронта, едниот во сив алуминиум, а другиот во црно, за да можете да изберете оној што одговара најдобро на вашата фасада.

Инсталација и конфигурација

Инсталирањето е многу едноставно, можете да го замените вашиот конвенционален bвон на врата или да го поставите независно. Да се ​​биде уред на батерија, не зависите од ниту еден штекер, така што имате целосна слобода да го поставите таму каде што најдобро одговара за вас. Кутијата исто така вклучува две додатоци за да и се даде одредена вертикална или хоризонтална наклонетост., со цел да се постигне најдобро можно визуелно поле. за околу 10 минути ќе го имате вашиот уред монтиран и подготвен за работа. Постои можност за поврзување со електричната мрежа, за што е потребно да имате трансформатор и електронско ellвонче.

Едно од сомнежите што го покренува овој видео домофон е можноста да биде украдено. Има завртка „против кражба“ за да се отежни, но не е премногу тешко да се најде малку шрафцигер што може да го отстрани. Доколку вашиот Videoвонче за прстен за видео е достапно и сметате дека е многу веројатно украдено, најдете друга локација или договорете план за заштита од прстен кој ја покрива оваа можност (ќе го објасниме подоцна).

Прстен - секогаш дома (врска со AppStore)
Прстен - секогаш домаслободен

Неговата конфигурација се прави преку апликацијата Ring, што ја имате на располагање во App Store, компатибилна со iPhone и iPad и целосно бесплатна. Тоа е типична постапка за поврзување со WiFi мрежата (2,4GHz) од дома и воила. Потоа треба едноставно да поминете неколку минути поставувајќи ја јачината на gerвонењето, областа за откривање на движење и тонот за повици и известувања за движење. Навистина е интуитивно и едноставно благодарение на апликацијата.

Посебно споменување бара конфигурација на областа за откривање на движење. Ring Video Doorbell 2 ќе ви испрати известувања кога открие движење што е во рамките на неговото визуелно поле, што ќе предизвика снимање од неколку секунди и известување на вашиот уред. Но, ова негативно ќе влијае на траењето на вашата батерија.Значи, мора да ја пронајдете совршената рамнотежа за да избегнете да останете без батерија по неколку дена или да добивате известувања на секои пет минути.

Според Ринг товарот на батеријата трае околу 6 месеци (дури и една година) со нормална употреба. Во мојот случај, сè уште не снема по еден месец употреба, но се сомневам дека ќе ја достигне таа бројка, иако е точно дека на почетокот добив многу известувања се додека не успеав да ја прилагодувам соодветната област за откривање. За да ја наполните батеријата, мора да ја извадите предната страна (завртка) и да ја извадите за да ја наполните со кабел microUSB што е во кутијата, потребни се околу 4-5 часа за целосно полнење.

работа

Нема многу што да се каже за тоа како работи овој видео домофон: некој ringsвони, imeвони Chime Pro и ве известуваме на iPhone и iPad, ја отворате апликацијата, гледате за кого станува збор и разговарате со него или директно ја отворате вратата. Ова е основната функционалност на Ring Video Doorbell 2, исто како и секој систем за влез на видео врати. но од вашиот iPhone наместо телефон со врата поставен на wallидот во главната сала. Многу е погодно да можете да видите кој вика од каде било, дури и од вашата домашна градина. Дури и кога сте далеку од дома, сè додека имате интернет-врска, можете да разговарате со повикувачот и да им кажете дека не сте таму, идеално за превозниците.

Но, тоа не само што делува како видео домофон, туку исто така делува и како камера за надзор, така што ќе ве извести за секое детектирано движење. Известувањето е придружено со кратко видео што е зачувано во облакот и што можете да го гледате кога сакате, во зависност од планот за прстен што го ангажирате, за што ќе зборуваме подолу. Видеото што е зачувано во облакот може да се преземе на вашиот уред или да се испрати со пораки, нешто многу корисно понекогаш. Квалитетот на видеата е многу добар, дури и навечер, и тие ви овозможуваат да зумирате и да го смените екранот за да ги видите деталите.

Овие предупредувања за движење може да се прилагодат со поставување периоди „Не вознемирувај“ или дури фиксни времиња кога откривањето ќе престане да ве известува за да избегнете досада. Можеби е делот што вреди да се испроба, бидејќи освен тоа влијае на траењето на батеријатаКако што посочивме претходно, дека секој автомобил што ќе помине пред вашата куќа е известен, завршува како вистинска непријатност.

Не задолжителни, но препорачани такси

Не е задолжително да имате план за заштита од прстен. Без да плаќате месечна претплата, ќе можете да продолжите да примате повици до вашиот видео домофон, да разговарате со повикувачот и дури ќе добивате известувања за движење и ќе можете да го видите видеото во живо. Сепак, ќе го изгубите меморијата за облак од видеата, па ако пропуштите известување нема да можете да видите што точно се случило.

Почнувајќи од 3 € месечно (30 € годишно) Може да имате до 60 дена складирање на видео во облакот и можете да ги преземате и споделувате. Овој надоместок е по инсталирана камера. Ако имате повеќе од две камери, супериорниот план на 10 € месечно (100 € годишно) што ги вклучува, покрај сите горенаведени, сите фотоапарати што сакате попусти за набавка на производи и заштита од оштетување и кражба што го заменува вашиот уред целосно бесплатно доколку нешто му се случи.

Мислење на уредникот

Видео домофонот Ring Video Doorbel совршено ги исполнува функциите на домофон за вашиот дом и надзорна камера за влезот. Со својот систем за известување и снимање на Full HD слика Нема да имате проблем да идентификувате не само кој ви тропа на врата, туку и можни несакани натрапници. Исто така, има добра ноќна визија, а времињата на одзив за прегледување на видеата не се големи.

Речиси е задолжително да купувате месечен или годишен план, но тоа не е сериозен проблем бидејќи цената на основната е многу прифатлива (30 € годишно) со она што го добивате до 60 дена за снимање во облакот. Ако сакате систем за надзор и видео домофон без компликации и лесен за инсталирање, овој нема да ве разочара.. Достапно за 199 € на веб-страницата на Ринг и Амазон (со повремени понуди) ова е една од највозбудливите камери за видео надзор на пазарот во моментов.

Една од предностите на Ring е исто така огромниот каталог на додатоци што постојат, од соларни панели за полнење до дополнителни батерии или WiFi продолжувачи кои дејствуваат како дополнително bвонче на вратата, како што е Chime Pro. Сосема е детал што овие мелодии може да се прилагодат и од самата апликација.

Прстен Видео дорбел 2
 • Оценка на уредникот
 • 4.5 ratingвезден рејтинг
199
 • 80%

 • Дизајн
  Уредник: 90%
 • Издржливост
  Уредник: 80%
 • Сликата
  Уредник: 80%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 80%

Добрите

 • Едноставна инсталација без кабел
 • Добро дизајнирана и интуитивна апликација
 • 1080p снимање и добра ноќна визија
 • Известувања за tвонење за прилагодување
 • Многу достапни планови за цени

Contras

 • Речиси задолжително да плаќаат месечна претплата
 • Лесно се краде ако го поставите во многу достапни области

Добрите

 • Едноставна инсталација без кабел
 • Добро дизајнирана и интуитивна апликација
 • 1080p снимање и добра ноќна визија
 • Известувања за tвонење за прилагодување
 • Многу достапни планови за цени

Contras

 • Речиси задолжително да плаќаат месечна претплата
 • Лесно се краде ако го поставите во многу достапни области

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   пристаниште нахама dijo

  Како можете да ги вратите претходните видеа дури и кога веќе поминал 30-дневниот период