iTunes Radio престанува да емитува програма. Beats станува единствената бесплатна содржина на Apple Music

itunes радио ios 8

Така и како што е ветено пред само две недели, iTunes Radio престана да емитува програма. Отсега, неговите станици стануваат дел од услугата за плаќање на Apple Music. Кога корисниците кои можеа да пристапат до iTunes Radio се обидат да пристапат до услугата, тие гледаат екран што ги поканува да се претплатат на новата музичка услуга на стриминг Apple, за кој се сеќаваме дека има цена од 9,99 € - $ / месец за индивидуална претплата или 14,99 € - $ / месец за семејна претплата (до шест лица).

За неколку часа и каде било во светот, на само бесплатна содржина Apple Music станува радио станица Победи 1, станица во живо што емитува 24/7/365. Разликата со iTunes Radio, од моја гледна точка дека го пробав еднаш со американска сметка, е бесмислена: iTunes Radio беа станици на барање засновани на уметник, стил или песна и Beats 1 емитува што сака диџејот да свири. Покрај тоа, точноста на понудата на музика според нашите преференции беше многу добра, квалитет што сега ќе достигне до станиците на Епл Музик на барање.

Јаболко-музичко-известување

Известување за престанок на радио iTunes на iOS

Apple трајно го затвора iTunes Radio

Во моментов има само една станица Beats, но Apple веќе ја има подготви уште неколку кои би се викале Битс 2, Битс 3 и така натаму сè до вкупно, во моментот и ако не се лажам, 5 бесплатни станици. Што ќе емитуваат овие нови станици, сè уште е непознато, но се надевам за доброто на оние што не се подготвени да платат дека има разновидност.

известување-јаболко-музика

Известување во iTunes за Mac

Додуша, ова е лоша вест. Ми се допадна радио iTunes кога го пробав во денот, но исто така разбирам дека ова мерка е неопходна ако Apple сака да го привлече вниманието на уметниците. Колку повеќе претплатници има една услуга, толку повеќе пари земаат и, логично, тие ќе одлучуваат за една или друга услуга. Тоа е причината зошто Spotify размислува многу за ограничување на својот бесплатен режим, за да ги „покани“ корисниците да се претплаќаат и уметниците да ја додадат својата работа на нејзината платформа.

Дали сте еден од погодените од затворањето на iTunes Radio?

Слики: MacRumors.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Адолфо апаез dijo

    Да, се чувствувам погодено, бидејќи тоа беше местото каде што секогаш ги слушав моите омилени станици