Ранливоста на AirDrop ги става на ризик вашите податоци

AirDrop

AirDrop е една од оние работи што кога ги имате сопствена Производите на Apple ве потсетуваат зошто потрошивте толкава сума на пари во средина на уреди од иста марка, и покрај сето ова што вашиот девер ве потсетува на секоја божиќна вечера дека нивниот Android + Windows го прави истото, но поевтино .

Сепак, Не е целата планина оригано, како што видовме по неодамнешниот повик за наредба во врска со безбедноста. Наводната ранливост во AirDrop прави опасно изложени податоци како што се вашиот мобилен телефон или е-пошта.

Истражувачите на Техничко универзатист Дармштадоткри во мај 2019 година дека гореспоменатата ранливост влијае на безжичната интеракција помеѓу iOS и macOS. И покрај предупредувањата, оттогаш „Епл“ сè уште не обезбеди решение за погодените уреди, нешто што искрено нè изненадува прилично, со оглед на тоа како „Епл“ претходно постапуваше со овој вид безбедносни проблеми, особено ако се земе предвид дека тие наскоро ќе поминат две години откритие. Според германските истражувачи, проблемот се јавува кога ја активираме функцијата „Само контакти“ на AirDrop, тоа ќе ни ги покаже (и ние ќе ви се појавиме) само оние уреди компатибилни со AirDrop на луѓе кои се на нашата агенда.

И покрај фактот дека испратените информации се шифрирани, нешто во согласност со политиките за приватност на компанијата Купертино, Истражувачите веруваат дека системот не е доволно робустен според вообичаените стандарди на Apple. Можеби ова е одредувачката точка со која Apple сè уште не ја „решил“ ранливоста, сфаќајќи дека може да се пресретне само додека пренесуваме податоци (краток временски период) и има лесен слој на енкрипција. Ова е причината зошто Apple може да смета дека е доволно безбедна или барем многу веројатно нема да се користи.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.