Ранливоста во iTunes и iCloud за Windows овозможи компјутерите да бидат киднапирани

iTunesWindows

Во последниве години, нападите со рансомвер станаа главоболка за големите компании, и не толку големи, што ги гледаат како сите податоците складирани на заразени компјутери се криптирани и не можете да пристапите до нив, освен ако не одат во регистерот и не плаќаат за лозинката што наводно отклучува пристап до податоците.

Откриени истражувачи на „Морфисек“ безбедносен недостаток и во iTunes и iCloud за Windows, што им овозможи на пријателите на другите да ја искористат ранливоста на апликацијата Bonjour, апликација што ни овозможува во секое време да знаеме дали имаме нови надградби во очекување на преземање.

Напаѓачите успеаја да ја искористат оваа ранливост, што Не беше откриен од антивирус, бидејќи беше потпишан од Apple беше целосно безбедно, да се извршат напади за откуп, дозволувајќи компјутер да биде киднапиран, неговата содржина да биде криптирана и клуч да биде побаран во замена за финансиска потрошувачка.

Bonjour не е дел од апликациите iTunes или iCloud, туку повеќе работи самостојно, Затоа, при отстранување на обете апликации, оваа апликација сè уште е присутна во системот, така што бројот на компјутери што можеби биле изложени е многу голем, и покрај тоа што ги избришал обете апликации.

Оваа ранливост беше откриена во август минатата година од страна на Морфисек, кога еден од вашите клиенти беше под влијание на откупниот софтвер BitPaymer. Тие брзо ја контактираа компанијата со седиште во Купертино, пријавувајќи ги сите детали за работата на овој вирус и како тој можел да дојде до компјутерите на таа компанија.

Ако користите Windows и имате инсталирано iTunes, тоа веќе трае ажурирајте ги и iTunes и iCloud преку оваа врска. Ако верзијата на iTunes што ја инсталиравте доаѓа од Windows Store, само треба да пристапите до неа и да ја ажурирате апликацијата. Оваа ранливост не влијае на компјутерите управувани од macOS.


Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.