Реалноста што стои зад издржливоста на „склопувачките“ телефони

Галакси З Флип

Поговорката вели дека луѓето се единственото животно способно двапати да го сопне истиот камен, а Самсунг очигледно е исклучително хумана компанија. Galaxy Unpacked неодамна беше понуден, каде Samsung е задоволен да ги лансира своите најсовремени производи на пазарот, генерално дежурниот опсег „Galaxy S“. Сепак, овој пат Galaxy S20 е забележително засенчен, Galaxy Z Flip беше во фокусот на сите камери. Како и да е, Овој Samsung Galaxy Z Flip уште еднаш посеа сомнежи во однос на издржливоста, скриеното лице на телефоните што се преклопуваат.

Уште еднаш JerryRigEverthing мораше да работи, време беше да се тестира новата „ултра-тенка чаша“ што успеа да ги реши очигледните структурни проблеми што ги влечеа Галакси Фолд, толку очигледно што беа повлечени од аналитичарите за да го „редизајнираат“ уредот. Се чини скоро иронично што во време кога големите компании инвестираат (теоретски) огромни суми пари во R&D со единствена намера да ги направат своите уреди поотпорни, особено кога станува збор за стакло, тие се осмелуваат да ги лансираат овие псевдотроотипи кои се во спротивност со децениската подвижност, практичност и отпорност. И не е изненадувачки ако се земе предвид како Samsung ги прави работите во последно време, резултатот се покажува катастрофален.

Со внимание на видеото што ги придружува овие редови, се чини дека она што Самсунг го нарекува „ултра тенко стакло“ се однесува повеќе како пластика ... се сеќавате ли на оние пластични екрани на првите паметни телефони? Имајќи го предвид скалите што ги користи YouTuber, Galaxy Z Flip почнува да покажува непоправливи знаци на оштетување на нивоа два и три, додека генерално класичните уреди имаат тенденција да се спротивставуваат на гребење на ниво пет или шест. За да добиете идеја, сафирот е претставен помеѓу ниво осум или девет, додека дијамантот би бил максималното, ниво десет.

Но, тоа не е сè, и покрај фактот дека Самсунг сè уште инсистира да го нарекува „стакло“, излегува дека екранот реагира на извор на топлина (запалка во случајот на видеото) како што би реагирала пластика, и ако го ставите вашиот имај предвид, Можете да го гребете со ноктот, да, со ноктот, во времето кога имитациите на Розалија со нокти долги повеќе од три сантиметри лутаат по улиците на Мадрид. Не можам сосема да разберам како можат да дизајнираат телефон кој има тенденција да се гребе со суштински дел за неговата употреба, човечки прст.

Галакси З Флип

Ова е, сепак, Официјалното објаснување на Самсунг За екранот Galaxy Z Flip:

Има Infinity Flex дисплеј со ултра тенкото стакло на Samsung што му дава елегантен, врвен изглед. Нуди извонредно искуство со гледање.

UTG технологијата на Samsung (како што ја нарекуваат оваа чаша), прва од ваков вид, е различна од онаа на другите Galaxy. Иако екранот се витка, мора да се ракува внимателно. Покрај тоа, Galaxy Z Flip има заштитен слој на врвот, сличен на оној на Galaxy Fold.

Сепак, и покрај сè, Samsung ветува дека ќе понуди замена на екранот за околу 120 евра, нешто што ми е тешко да поверувам со оглед на тоа колку чини да се смени екранот на другите модели на марката, што исто така чини многу помалку пари. Не заборавајте дека Samsung Galaxy Z Flip чини повеќе од 1.300 евра, цена на „премиум“ телефон. И покрај фактот дека е безбеден, секој пат кога некој бренд лансира уред во овој опсег на трошоци, тоа обично се однесува на тоа колку тие вложиле во неговата отпорност, издржливост и честопати дури и отпорност на вода.

Ова не е флексибилниот телефон за кој сонуваме

Брендовите продолжуваат да се трудат да ни го покажат вредниот свет на флексибилни телефони, но на свој начин. После толку многу години фокусирање на светот на технологијата преку Актуалидад Гаџет и Актуелидад Ајфон, морам да признаам дека досега не сум видел практики што компаниите ги спроведуваат со „промоција“ на нивните флексибилни телефони. Да се ​​покаже Motorola, која го позајми својот модел Razr на аналитичарите со ограничување од 24 часа, само еден ден да се тестира терминал кој чини 1.599 €, нема ништо.

Да бидеме сериозни, тие ќе им дадат 24 часа за да ја направат најдобрата најава што можат, и е дека ако ни го остават садот во наши раце повеќе време може да ги сфатиме неговите дефекти, кои не се малку, и пренесувањето на нашите следбеници може да падне некои од друга продажба. Не, овие не се флексибилни телефони за кои сонуваме: Не многу отпорни, премногу дебели, со непрактични оперативни системи, а во некои случаи и помалку од просечен хардвер. Продолжете да работите на телефони што виткаат, но нешто ми кажува дека тие ќе завршат во истата фиока како очилата за виртуелна реалност, 3Д телевизорите и бета лентите.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.