Classicbot ни нуди два скапоцени камења за секој обожавател на Apple

Ако требаше да избереме два репрезентативни производи на Apple, од неговата најдлабока суштина, сигурно многумина ќе ги вклучуваа оригиналниот Macintosh и iMac G3. Не само заради она што тие значеа за самиот Apple, туку и заради тоа што тие значеа за самата PC индустрија. Затоа Classicbot сакаше да ги почести со две мали фигури во кои се в inубуваат на прв поглед: Classicbot Classic и iBot G3.

Macintosh и iMac G3

Не случајно Classicbot ги избра овие два персонални компјутери за своите мали играчки. Macintosh е она што многумина го сметаат за прв персонален компјутер во историјата, иако не е целосно точен. Овој мал сè-во-едно (од 1984 година) беше за многу корисници и мали бизниси првиот компјутер што влезе во нивниот дом или деловно работење. Со својот дискета, графички интерфејс заснован на прозорец и глушец за управување, беше голем облог на компанијата и Стив sобс да донесат персонални компјутери во домовите и тие успеаја во тоа.

Фигурата на Classicbot пресоздаде во многу детали овој Apple Macintosh, со својата карактеристична боја и форма, рачката на горниот дел, предниот дискета и задните врски, па дури и малото глувче што се користеше за движење околу екранот на компјутерот. Вклучува и актовка „фонтана“, а ни недостасува само тастатурата. Рацете на фигурата се одделени, и благодарение на фактот што ги држат магнети, не постои вид на дупка на страните на компјутерот, па ако ги отстраниме и нозете, можеме да ја „дехуманизираме“ фигурата и да ја поставиме како да беше обичен макинтош на вашата работна маса.

Другиот персонален компјутер избран од Classicbot е оригиналниот iMac, подоцна познат како iMac G3. Тој е еден од најпознатите технолошки производи од модерната ера на „Епл“ и беше првиот што беше лансиран по враќањето на Стив sобс во компанијата, во критично време за тоа, претпоставувајќи го почетокот на она што е „Епл“ денес. Првично лансирана во таа карактеристична зеленикаво-сина боја, подоцна имаше повеќе бои на располагање, но секогаш со истата карактеристика: про transparentирна обвивка што ви овозможи да ја видите нејзината внатрешност.

Тоа беше многу понапреден компјутер од оригиналниот Macintosh, со покомплексен дизајн и Ова е совршено рефлектирано во малиот Classicbot iBot G3, кој се грижи и за најмалите детали, со про theирноста на куќиштето, рачката за носење, тастатурата и глувчето, па дури и страничниот капак што ги криеше USB-врските на овој прв iMac. Како и другиот модел, рацете и стапалата се отстрануваат за да се постави како мала реплика на компјутерот. Овој модел е достапен во две бои: Бонди сина и мандарина портокалова.

Мислење на уредникот

Classicbot избра два такви иконски производи како Macintosh и iMac G3 за своите мали фигури, голем успех бидејќи ја буди целата носталгија кај секој „макеро“ или едноставно од кој било lубител на технологијата. Со најголема грижа за мали детали и завршни работи што одговараат на два такви историски производи, Classicbot Classic и Classicbot iBot G3 се две играчки кои тие ќе изгледаат спектакуларно на која било канцелариска маса или биро дома. Тие можат да се купат на веб-страницата на Classicbot со пратки низ целиот свет:

 • Classicbot Classic: 31 долари (линк)
 • Classicbot iBot G3: 39 долари (линк)
Classicbot Classic и iBot G3
 • Оценка на уредникот
 • 4.5 ratingвезден рејтинг
$ 31 a $ 39
 • 80%

 • Дизајн
  Уредник: 90%
 • Издржливост
  Уредник: 90%
 • Завршува
  Уредник: 90%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 90%

Добрите

 • Квалитетни материјали и завршни работи
 • Многу внимателни детали
 • Отпорен
 • Кабриолет

Contras

 • Ми недостасува тастатурата за Macintosh

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.