Решението за дефекти на GPS со iOS 14 и watchOS 7 е да се врати, според Apple

Од Актуалидад iPhone никогаш не советуваме бидете едни од првите што ќе го ажурираат вашиот уред до нови верзии на iOS или ажурирања што ги објавува периодично барем додека не знаеме (преку мислења на корисници) дека нема да најдеме никакви проблеми.

Првиот проблем со кој се соочуваат првите корисници кои го ажурираат својот iPhone на iOS 14 и да го гледаат OS 7 нивниот Apple Watch влијае на работата на ГПС, GPS што правилно не снима патеки за обука. Не е важно дали ја користиме апликацијата „Епл“ или некоја од трети страни.

Кога многу корисници чекаа да биде објавена ажурирање од Купертино за да се реши овој проблем, страницата за поддршка на Apple не поканува да ги вратиме двата уреди од нула да се реши проблемот.

Ако Apple препорача дека ова е единственото или препорачано решение за решавање на овој проблем, тоа е затоа што проблемот е во процес на ажурирање на двата уреди, процес што ќе предизвика одредени датотеки да не работат правилно, затоа единственото решение es направи чиста чеша.

Овој проблем се јавува главно во корисници кои ажурирале од iOS 13 во iOS 14. Корисниците кои ги ресетираат и Apple Watch и iPhone не ги доживеале овие проблеми со перформансите на GPS.

Секој пат кога Apple издава нова верзија на кој било од своите оперативни системи, најдоброто што можеме да го направиме е да го вратиме од нула без да вчитаме претходна резервна копија, бидејќи ќе ги повлечеме можните проблеми со перформансите или работата што ги презентираше уредот.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Анибал dijo

  По враќањето на мојот iPhone 8 Plus и мојата серија 4 Apple Watch, можам да ви кажам дека продолжува да ги претставува токму истите проблеми ...

 2.   Цезар Фернандез dijo

  iPhoneX со IOS 14.0.1 и Apple Watch серија 2 со WatchOS 6.2.8 (17U63).
  По враќањето на обете, проблемот со GPS продолжува. Сè уште не можам да ја видам рутата на мојот тренинг.