Управувајте со вашиот целосен ASUS рутер од вашиот iPhone со официјалната апликација

Рутер

ASUS отсекогаш бил еден од референтните брендови за сите нас кои не се задоволни од типичниот рутер со дискутабилен квалитет што го издвојуваат телекомуникациските компании, а во средината на 2016 година минимум што може да се бара од квалитетен рутер е тоа што тој исто така понудете ни квалитетна апликација за мобилна телефонија. АСУС исполни ја мисијата, иако ако ги погледнеме деталите, има некои точки што треба да се подобрат.

Управување со рутерот

ASUS избра да ни понуди футуристички екран во најчистиот стил на извештај за малцинството за да не пречека на апликацијата, и од истиот овој поглед можеме да ја набудуваме состојбата на мрежниот сообраќај во реално време, како и да го видите статусот на нашиот рутер. Со лизгање на прстот, добиваме пристап до три други екрани каде што можеме да ја видиме конфигурацијата Wi-Fi, употребата на процесорот и RAM меморијата на уредот и бројот на клиенти што сме ги поврзале на мрежата, разликувајќи ги оние што се безжични и оние што се жични.

Од секој поединечен екран можеме да управуваме практично сите аспекти на рутерот како да сме на компјутер преку веб-интерфејсот и ако преминеме во делот „Повеќе“ ќе имаме пристап до десетици функции за брзо конфигурирање на рутерот, вклучувајќи додатоци и додатоци на трети страни.

Добрите и лошите страни

Најдоброто нешто за апликацијата без сомнение е леснотијата да го конфигурирате рутерот во секое време, да можете да го ажурирате, па дури и да споделувате WiFi со пријателите на едноставен начин со неколку допири на екранот. Апликацијата е несомнено дизајнирана така што сите пристапи се неколку славини и не ми паѓа на ум да се вратите на компјутерот за да го користите веб-интерфејсот.

Што се однесува до негативниот дел, можеби она што најмногу ќе го привлече нашето внимание е тоа што аспектите поврзани со преводот не се грижеа претерано. Тоа е, апликацијата е добро преведена, но преводот предизвикува некои текстови да бидат лошо позиционирани (што може да се види во фаќањето со „безбедност“) што ни остава резултат непрофесионално и грозен. Од друга страна, иако дизајнот не е лош, вистина е дека некои елементи не се согласуваат премногу со стилот на дизајнот што Apple го следи правилно веќе неколку години.

Зборуваме во секој случај на бесплатна апликација која, со неколку измени, ќе биде совршена за сите сопственици на А. Рутер ASUS компатибилен со него. Патем, тоа е веќе суштинско ако го имате.

Нашата проценка

уредник-преглед

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.