Сè што ни откри WatchKit за Apple Watch

Резолуција на Apple-Watch

Малку по малку учиме повеќе за Apple Watch и во отсуство на протекување на компоненти (Apple покажува дека кога не сака ништо да се знае, тоа го прави прекрасно), самата компанија ни овозможува да откриеме важни карактеристики на нејзиниот паметен часовник, иако тоа го прави со капка по капка, по стапка сака да не остави секогаш со мед на усните. Најновото издание на iOS 8.2 Бета 1 со веќе вклучено WatchKit откри некои податоци што е навистина интересно да се знае повеќе за следното лансирање на компанијата за јаболка. 

Резолуција на екран

Двата екрани се мрежница, со сооднос од 4: 5 и со различна резолуција според големината на часовникот. Малиот модел (ако 38мм е мал) ќе има резолуција од 340 × 272, додека големиот модел (42мм) ќе има нешто поголема резолуција, 390 × 312. Според сопствените информации на „Епл“, двата екрани треба да покажуваат иста информација, односно носењето на поголем часовник ќе значи само дека ќе видите сè поголемо, не дека ќе видите повеќе информации.

јаболко-часовник-безбедност

IPhone-от ќе ви биде неразделен придружник

Всушност, паметниот часовник Apple нема да биде многу паметен сам по себе, но секогаш ќе зависи од тоа дали го носите iPhone-от со вас и поврзан со него или скоро секогаш. Тоа ќе биде сателит што ќе ни овозможи пристап до информации и функции без користење на iPhone, кој може да остане во вашиот џеб. Апликациите што можат да се развиваат сега, секогаш мора да ја имаат соодветната главна апликација инсталирана и активна на iPhone. Напорната работа ја извршува iPhone, така што Apple Watch може да се грижи за својата слаба батерија да го заврши денот.

Тоа не значи дека секогаш ќе биде на овој начин, бидејќи Apple го рече тоа програмерите ќе можат да создаваат природни апликации за Apple Watch, но тоа нема да биде можно до почетокот на 2015 годинаМожеби дури и откако Apple го лансираше часовникот на пазарот. Apple исто така во презентацијата рече дека можеме да слушаме музика од нашиот Apple Watch без потреба од iPhone благодарение на слушалките со Bluetooth, што значи дека тој мора да има капацитет за складирање.

WatchKit-2

Три различни типа на апликации

Врз основа на горенаведеното можеме да разликуваме три вида на апликации:

  • Апликации WatchKit: самите апликации, но всушност живеат на iPhone. Часовникот ќе ни покаже интерфејс со кој можеме да комуницираме, но апликацијата всушност работи на iPhone.
  • Поглед: статички известувања со кои не можеме да комуницираме, само прочитајте ги. Да, тие можат да водат до главната апликација за iPhone.
  • Интерактивни известувања: известувања како оние што ги прикажува нашиот iPhone, но на нашиот часовник кои, за разлика од претходните, ќе ни понудат различни опции за интеракција со нив.

Два типа на известувања

Beе има две различни известувања: кратко и долго, и ние ќе бидеме тие што ќе одлучиме како ќе бидат известувањата. Ако часовникот не предупреди на нешто и го подигнеме за да го видиме, ќе видиме едноставно, брзо известување дека ако го чуваме часовникот кренат на повидок, тој ќе се прошири за да понуди повеќе информации.

Ограничени гестови

Екран со оваа големина не може да понуди многу обемен каталог на гестови на допир. Вертикално, хоризонтално и од рабовите на екранот, покрај очигледното „допирање“ на екранот ќе бидат единствените гестови што можеме да ги користиме. Е има и таканаречен „Force Touch“ Благодарение на екранот чувствителен на притисок, тој ќе ни овозможи да отвориме идејно мени во апликацијата во која се наоѓаме.

Анимации ограничени на 20 MB слики

Анимациите што ни се прикажани на часовникот нема да бидат обработени од него, тие всушност ќе бидат слики од претходно изведената анимација што ќе се репродуцира на часовникот, со ограничување од 20 MB, а не уште една.

WatchKit

Инсталирајте апликации на часовникот кога ги инсталирате на iPhone

Ако инсталираме апликација на iPhone што има свое продолжување за Apple Watch и имаме автоматски часовник поврзан со паметниот телефон ќе бидеме запрашани дали сакаме да ја инсталираме апликацијата на часовникот на Apple, едноставен и навистина единствен начин да го сториме тоа, бидејќи нема да имаме пристап од часовникот до продавницата за апликации.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.