iOS 15.3.1 сега е достапен за поправка на безбедносен проблем

ажурирајте го iPhone

Серверите од Купертино објавија ново ажурирање и за iOS и за iPadOS, 15.3.1, мало ажурирање кое се појави на пазарот две недели подоцна на лансирање на iOS и iPadOS 15.3.

Ова ново ажурирање е достапно за сите уреди кои се надградуваат на iOS и iPadOS 15: iPhone 6s и понова верзија, iPad Air 2 и понова верзија, iPad 5-та генерација и понова верзија, iPad Pro (сите модели), iPad mini 4 и понова верзија, и iPod touch (7-ма генерација).

Како што можеме да видиме во деталите за ажурирањето што Apple го објави на својата веб-страница, ова ажурирање го поправа проблемот со WebKit каде што злонамерната веб-содржина може да предизвика произволно извршување на кодот на уреди преку меморија на уредот.

Ако сакате повеќе информации за оваа ранливост, бројот со кој е идентификуван е 2022-22620 и е откриен од анонимен истражувач.

Apple наведува дека, според претходниот извештај, оваа ранливост беше активно искористувана во минатото, затоа се препорачува што е можно поскоро ажурирање на сите уреди со кои управува iOS и iPadOS 15.

Како да го ажурирате iPhone на најновата верзија

до ажурирајте го нашиот iPhone или iPad на најновата верзија на iOS, нашиот уред мора да има батерија над 50% (иако со некои ажурирања тоа не е потребно).

Се препорачува do е процесирање кога го прикачуваме, бидејќи батеријата може да биде засегната.

 • Откако ќе ги исполниме тие барања / совети, пристапуваме до менито подесувања на нашиот уред.
 • Следно, кликнете на Генерално а потоа и во Ажурирање на софтвер.
 • За да ја преземете најновата достапна верзија (треба да биде прикажана во овој дел) кликнете на Преземете и инсталирајте и внесете го кодот за заклучување на нашиот уред.

Откако ажурирањето е преземено и инсталирано, уредот автоматски ќе се рестартира.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Карлос dijo

  ќе се „поправа“