WatchOS 8, HomePod 15 и tvOS 15 сега се достапни

ажурирања на јаболко

Покрај објавувањето на iOS 15 и iPadOS 15, Apple исто така објави ажурирања за Apple Watch, HomePod и Apple TVНа Ви ги кажуваме главните вести и компатибилните уреди.

watchOS 8

Ажурирањето на iOS 15 за нашиот iPhone SE го придружува ажурирањето за Apple Watch. Паметниот часовник Apple е неразделен придружник на iPhone, така што Препорачливо е да го ажурирате едното ако го ажурирате друготоНа Добрата вест е дека има многу поддржани уреди, истите оние што беа компатибилни со watchOS 7:

 • Apple Watch серија 3
 • Apple Watch серија 4
 • Apple Watch серија 5
 • Apple Watch SE
 • Apple Watch серија 6
 • Apple Watch серија 7

За да можете да го инсталирате ажурирањето на вашиот часовник на Apple прво мора да го ажурирате вашиот iPhone на iOS 15, и после тоа можете да ја внесете апликацијата Часовник и да го ажурирате вашиот Apple Watch на новата верзија што ќе се појави на екранот. Какви вести вклучува?

 • Можност за споделување здравствени податоци со вашето семејство или со вашиот лекар
 • Нова апликација Mindfulness која интегрира вежби за дишење со другите за концентрација и релаксација
 • Нови сфери како новата со фотографии во режим на портрет и светски часови
 • Следење на спиењето со респираторна стапка
 • Подобрувања во апликацијата Home со нови функции како што е способноста да се види кој вика дома ако имате компатибилна единица за влез на видео врата
 • Секогаш вклучен екран со апликации од трети страни
 • Нови вежби во апликацијата Тренинг како Пилатес
 • Апликација за контакти
 • Апликации за пронаоѓање луѓе, објекти и уреди

tvOS 15

Новото ажурирање за Apple TV е достапен за моделите на Apple TV 4 и 4K, вклучувајќи го и најновиот модел објавен пред неколку месеци. Новините што се вклучени се:

 • Пријавете се преку Face ID и Touch ID од нашиот iPhone или iPad, се додека апликацијата Apple TV од трета страна ја поддржува
 • Препораки за содржина врз основа на пораките што ги добиваме со серии или филмови и нашите вкусови
 • Просторно аудио со AirPods Pro и AirPods Max
 • Известувања за поврзување на AirPods кога се откриени
 • Поврзување на два HomePod mini во стерео за да ја слушате содржината на нашиот ТВ
 • Способност за прегледување на повеќе камери додадени на HomeKit
 • SharePlay за споделување на она што го гледаме преку FaceTime (ќе дојде подоцна)

HomePod 15

Звучниците на Apple исто така го добиваат своето ажурирање. Ако сакаме целиот наш екосистем на Apple да работи совршено, ажурирањето на звучниците до новата верзија е повеќе од препорачано. Сите HomePods објавени до денес се поддржани, и оригиналниот HomePod и мини HomePod. Вклучените новитети се:

 • Способност да го конфигурирате HomePod mini како стандарден аудио излез
 • Контролирање на репродукцијата HomePod од заклучениот екран на iPhone
 • Контрола на бас за да не ги вознемируваме другите кога играме содржина
 • Siri ви овозможува да вклучите Apple TV, да пуштите филм или да контролирате репродукција
 • Siri ја контролира јачината на звукот на одговорот врз основа на јачината на звукот
 • Контрола на уредот HomeKit по неколку минути што мора да ги наведете
 • HomeKit Secure Video открива пакети оставени на врата
 • Способност за контрола на HomePod од други уреди што се компатибилни со Siri од трета страна

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.