Сега можете да го користите „Помошникот на Google“ на вашите звучници на Sonos

Sonos продолжува во својата незапирлива трка да ги опреми своите звучници со најновите достигнувања, не само во однос на квалитетот на звукот, туку и во однос на виртуелните асистенти. Помина долго време откако не ја додадовте можноста да ја инсталирате Alexa на вашите звучници со микрофон (Sonos One, Move и Beam) и сега направете уште еден огромен чекор за да се разликувате од конкуренцијата со додавање на „Помошник на Google“. Со тоа станува првиот систем што им овозможува на кој било од двата виртуелни асистенти на нивните уреди, овозможувајќи им на корисниците да изберат кој најмногу им одговара.

Отсега е можно да се додаде „Помошник на Google“ на кој било од звучниците на микрофонот „Сонос“. Процесот на инсталација се изведува од самата апликација Sonos, за само неколку минути, со постапка практично идентична со онаа што треба да се направи за додавање на Alexa. Во моментов не е можно да ги имате двата виртуелни асистенти во ист звучник, нешто што од компанијата велат дека работи, но дека сè уште не го постигнало. Она што е можно е да инсталирате различни асистенти во вашиот систем Сонос, имајќи Алекса во спалната соба и асистент на Google во дневната соба, исто така, дозволува интеракција помеѓу нив двајца, бидејќи ако започнете песна на Алекса, можете да прашате која песна звучи за Google.

Со „Помошникот на Google“ можете да контролирате репродукција на музика и радио, да го вклучувате и исклучувате телевизорот со вашиот Sonos Beam со прашување на Google, да слушате резимеа на вести и да го контролирате вашиот паметен дом ако имате додатоци компатибилни со асистентот на Google. И, ако приватноста те засега, Сите звучници на Sonos со микрофон имаат контрола на допир што целосно го заобиколува микрофонот додека не го вклучите повторно. Покрај компатибилноста со Alexa (Amazon) и Google Assistant, важно е да запомните дека звучниците Sonos се компатибилни со airPlay 2 и затоа со Siri.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.