Сега можете да го користите Siri за да го слушате Spotify на Apple Watch

Се чини дека Spotify и Apple ја паркираа својата посебна војна и услугата за стриминг на музика е насочена кон искористување на оружјето што им го нуди Apple, и Сега можеме да го користиме Siri на нашиот Apple Watch за да ја контролираме музиката на Spotify, и на Apple Watch и на iPhone.

Едно од ограничувањата што го имаше Spotify во однос на Apple Music беше да се користи виртуелниот асистент на Apple, Siri, за да се контролира репродукцијата од неговата апликација. Ова е нешто што Apple Music, како мајчин iOS сервис, го ужива уште од првиот ден и една од предностите што ги има услугата на Apple во однос на конкуренцијата. Пред неколку месеци Apple го отвори Siri за да може да се користи од други музички апликации, и иако е потребно време, Spotify веќе ви овозможува да го користите асистентот на Apple на iPhone, iPad и сега, Apple Watch.

Applicationе треба само да ја ажурирате апликацијата Spotify со најновата верзија достапна во App Store и без да направите ништо друго, можете директно да му кажете на Siri на вашиот Apple Watch да започне со репродукција на Spotify и на часовникот и на iPhone. Она што ќе мора да му кажете на Siri е дека сакате да го сторите тоа на Spotify, бидејќи ако не го сторите тоа, по дифолт, тој ќе користи Apple Music. Можете дури и да побарате албум или изведувач што сакате да го слушате, но запомнете, секогаш кажувајте „на Spotify“ на крајот, како што можете да видите на сликата во заглавието на статијата.

Засега, и иако на некои места може да се прочита спротивното, каде што не работи е на HomePod. Не знаеме дали тоа ќе биде можно и Spotify едноставно ќе мора да ја ажурира својата апликација или Apple не го дозволува тоа на кој било начин. Малку по малку се чини дека предностите на Apple Music во однос на Spotify стануваат сè пократки, што е добра вест за корисниците кои можат да ја изберат услугата што најмногу ја сакаат без да ја изгубат функционалноста.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Карлос Мартин dijo

  Ти кажа но го пушта на iPhone ми кажува дека не може да го пушти на часовник

  1.    Жозе dijo

   Истото ми се случува, може да се репродуцира само од iphone, тоа е едноставен далечински управувач.