Дневно - Како работат апликациите за следење контакти за COVID-19

Алијансата на „Епл“ и „Гугл“ за развој на заедничка платформа на која владите можат да ги создадат своите апликациите за „трагање по контакт“ или следење на контакт, можат да бидат од суштинско значење во борбата против пандемијата КОВИД-19, која го парализира целиот свет. Како тие работат? Дали тие ја почитуваат приватноста? Зошто некои земји не ги сакаат?

Во овој (скоро) дневен подкаст ќе зборуваме за важни вести што се случуваат веднаш, но и за интересни теми. Twitterе имаме активен хаштаг # podcastapple во текот на целата недела на Твитер за да можете да нè прашате што сакате, дајте ни предлози или што и да ви падне на ум. Сомнежи, упатства, мислење и преглед на апликации, што било има место во овој дневен подкаст, за кој сакам да бидам што поблиску до вас, слушателите.

Потсетуваме дека ако сакате да бидете дел од една од најголемите заедници на „Епл“ на шпански, внесете го нашиот телеграмски разговор (линк) каде што можете да дадете свое мислење, да поставувате прашања, да коментирате вести итн. И тука не наплатуваме за влез, ниту се однесуваме подобро кон вас ако плаќате. Ви препорачуваме претплатете се на iTunes en iVoox o en Spotify така што епизодите се преземаат автоматски штом се достапни. Дали сакате да го слушнете токму тука? Па, веднаш под вас го имате играчот да го стори тоа. Може да не следите и на нашиот блог (линк) и на нашиот канал на YouTube (линк)


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.