Apple Watch Series 7 нуди безжичен пренос на податоци од 60,5 GHz, но не е отворен

Ова е една од карактеристиките што се додаваат во Apple Watch Series 7 и која протече во документ на FCC. Веста што доаѓа од раката на MacRumors покажува дека Серијата 7 нуди опција за пренос на податоци од 60,5 GHz. Оваа опција не е отворена за сите корисници. ексклузивна употреба на вработените во Apple.

Оваа врска нуди предавател од 60,5 GHz бара "безжична сериска докинг станица" патентиран од Apple со USB C конекција што се чини дека само вработените во Apple треба да испраќаат податоци до паметниот часовник. Во оваа смисла, нема премногу детали за работата на овој пренос на податоци, иако е вистина дека ниту ние нема да можеме да ги користиме.

Тоа е база што овозможува пренос на податоци од Apple Watch Series 7

Прикажува филтрација база со сериски број A2687 и како што рековме на почетокот работи со USB-C порта. Врската помеѓу основата и самиот часовник се прави со магнети исто како и основите за полнење за Apple Watch.

EUT се состои од рачен уред на Apple Watch кој содржи модул за предавател на комуникација на податоци без дозвола / ослободен од лиценца 60,5 GHz. Потребна е комерцијална сериска безжична база со соодветен модул од 60,5 GHz за да се овозможи стриминг на Apple Watch. Уред за магнетно усогласување го заклучува Apple Watch на врвот на сериската безжична база, што овозможува комуникација помеѓу основата и Apple Watch. Безжичната сериска база се напојува со USB-C порта.

Документот протечен и објавен од медиумите датира од крајот на август иs Аналитичарите на Баркли, Блејн Кертис и Том О'Мали, беа тие што ги објавија податоците. Со оваа база, како што е објаснето во средината, конекцијата овозможува пренос на податоци до 480 Mbps, што е слично со брзините на USB 2.0. Можеби Apple сака да пристапи до информациите на уредот без да ја користи портата што се наоѓа во внатрешноста на дупката за ремените, со што би било полесно да се пристапи до часовникот.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.