Серија на Apple Watch 7: поголем, потежок, повеќе ист

Поточно, го тестиравме Apple Watch Series 7 челичниот модел во графитна боја со LTE конекцијаНа Поголем екран и побрзо вчитување ... дали вреди да се промени? Зависи што имаш на рачниот зглоб.

Гласините за Apple Watch за иднината започнуваат од моментот на лансирање на новиот модел, и веќе една година има време за многу илузии кои завршуваат да се претворат во разочарувања. Оваа година очекувавме промена во дизајнот, вклучително и нови сензори за мерење на температурата и нивото на гликоза во крвта, дури и крвниот притисок требаше да го контролира Apple Watch. Но реалноста е дека Apple Watch достигна толку високо ниво на зрелост што промените веќе доаѓаат со капалка, и оваа година го потврдува.

Нови големини, ист дизајн

Главната новина на новиот Apple Watch е неговата поголема големина во двата модели. Со минимално зголемување на вкупната големина, Apple успеа да ја зголеми големината на дисплеите на двата модели, намалувајќи ги рамките до тој степен што дисплеите се протегаат до закривениот раб на стаклото, што тоа е особено забележливо кога гледаме фотографии на цел екран или ги користиме нивните нови сфери, ексклузивно за Серијата 7. Екранот е до 20% поголем отколку во Серијата 6, и иако на почетокот се чинеше дека промената ќе биде речиси занемарлива, во реалниот живот се чини дека е уште поголема.

Користете апликации како Калкулатор, бирање на Контурно и Модуларно дуо (ексклузивно), или дури и новата целосна тастатура (исто така ексклузивна) ја истакнува оваа поголема големина на екранотНа Тоа покажува многу ... иако не постои оправдување зошто тие не се исто така достапни во претходните модели, бидејќи ако може да ги има Серија 7 од 41мм, може и Серија 6 од 44мм. Срамота е вакви одлуки, бидејќи на едногодишниот Apple Watch (Серија 6) веќе му недостасува нов софтвер и тоа не му прави услуга на уредот.

Покрај промената на големината, екранот е посветлен (до 70%) кога е во мирување, се додека ја имате активирана опцијата "Екранот секогаш вклучен". Ако никогаш не сте ја пробале оваа опција на Apple Watch, сигурно нема да ја цените, но штом го имате, сфаќате дека е неверојатно практично Бидејќи ви овозможува да го проверите времето додека пишувате ваква статија, без да ја кревате раката од тастатурата и да го треснете зглобот. Оваа промена во осветленоста ја подобрува оваа функционалност и го прави тоа (во теорија) без да влијае на автономијата на часовникот, толку фантастично.

Поотпорна

Продолжуваме да зборуваме за екранот на часовникот, еден од неговите најделикатни делови. Apple го осигурува тоа предното стакло на Apple Watch е поотпорно на удари, благодарение на новиот дизајн со рамна основа, покрај тоа што го потврди часовникот како IP6X отпорен на прашина, што му дава целосна заштита. Apple никогаш не го сертифицираше својот часовник со отпорност на прашина, па затоа не ја знаеме разликата во споредба со претходните генерации. Во однос на водоотпорноста, с still уште имаме длабочина од 50 метри, нема промени во овој поглед.

Apple Watch с have уште има различни предни прозорци во зависност од тоа дали се спортски или челичен модел. Во случајот со моделот Спорт, има IonX стакло кое е многу отпорно на удари, помалку отпорно на гребнатини, додека челичниот модел кристалот е направен од Сафир, неверојатно отпорен на гребење, но помалку отпорна на удари. Според моето искуство, јас сум многу повеќе загрижен за гребнатини на стаклото отколку за испакнатини, и тоа е токму една од причините зошто повторно се одлучив за челичен модел по една година со Алуминиумска серија 6.

Побрзо полнење

Брзото полнење е уште еден од аспектите во кои се фокусирани подобрувањата на оваа нова серија на Apple Watch 7. Ние би сакале повеќе да ја зголемиме автономијата додека не стигнеме два дена без да ја наполниме, но мора да се помириме со тоа потребно е помалку време за полнење. Нешто е подобро од ништо. Ова ќе ви олесни да може да го носите во текот на ноќта за да го следите нашиот сон, а наутро служи како будилник.На Според Apple, можеме да ја наполниме нашата серија 7 до 30% побрзо од серијата 6, од нула до 80% за 45 минути, а 8 минути полнење (додека ги миеме забите) даваат цела ноќ следење на спиењето.

Откако Епл ја започна оваа нова функција за спиење на нашиот Apple Watch, јас се навикнав да го полнам двапати дневно: кога ќе се вратам дома навечер додека подготвувам вечера и додека не заспијам, и наутро додека се туширам. Со ова ново брзо полнење ќе можам да го ставам часовникот на мојот зглоб порано навечер, без да чекам да легнам ... колку што се сеќавам, што ќе се случи многу ретко. Можеби со текот на времето ова брзо полнење ќе се покаже како навистина корисно, но во моментов не мислам дека тоа ќе биде голема промена во навиките на мнозинството.

За да можете да користите брзо полнење, потребно е да користите нов кабел за полнач со USB-C конектор што е вклучен во кутијата на Apple Watch, и полнач кој мора да има моќност на полнење од 18W или да е компатибилен со испорака на енергија, во кој случај 5W ќе биде доволноНа Стандардниот полнач од 20W на Apple е совршен за ова, или кој било друг полнач од сигурен производител што можеме да го најдеме на Амазон по пониска цена (како ова). Инаку, MagSafe базата на Apple која чини 149 евра не е компатибилна со брзо полнење, одличен детал.

Нови бои, но недостасуваат бои

Оваа година Apple одлучи да ја промени опсегот на бои на својот Apple Watch на голем начин, и тоа го направи со одлука што не им се допадна на сите. Во случај на алуминиумски Apple Watch Sport, Повеќе немаме сребро или празно сиво, бидејќи Apple додаде бела starвезда (која е бело-златна) и полноќ (сино-црна) за да ги замениНа Го одржува црвеното и синото, а исто така додава темнозелен воен стил на кој многу му се допаѓа. Ако се одлучив за алуминиум оваа година, мислам дека ќе останев со полноќ, но ниту една од боите не ме убеди.

Можеби тоа ме натера да се одлучам за челичен модел, кој веќе ја прогонуваше мојата глава уште пред да ги знам конечните бои. Во челик е достапен во сребро, злато и графит (затоа што просторот црно е ограничен на изданието Хермес надвор од дофат за повеќето). Челикот секогаш генерира многу сомнеж кај оние што размислуваат за тоа како ќе издржи со текот на времето, но држи многу подобро од алуминиум. И ова го велам откако имав два Apple Watch во челик и два во алуминиум.

Конечно, ја имаме опцијата Apple Watch во титаниум, со празно црна и титаниумска боја што не ме убедува, поради што се одлучив за челик, кој исто така е поевтин.

Останатото не се менува

Нема повеќе промени во новиот Apple Watch. Поголема големина на екранот со посветла празен leд, поголема отпорност на предното стакло и брзо полнење за кое не гледам голема употреба во моментов. Ние дури и не зборувавме за поголема моќ или брзина при извршување на задачите, бидејќи нема. Процесорот што ја вклучува оваа нова Серија 7 е практично ист како Серијата 6, кој од друга страна работи навистина добро дури и со најновиот оперативен систем, watchOS 8, но истиот е. Некои од нас очекуваа мал чекор кон независност од iPhone, но ниту едното ниту другото.

Исто така, нема промени во сензорот, нема здравствени карактеристики, нема мониторинг на спиењето и нема навистина нови карактеристики, како што нема. Ако ги оставиме настрана новите бројчаници, нема ексклузивна карактеристика на Серијата 7, но не затоа што тие се вклучени во другите, туку затоа што навистина нема ништо ново. Apple Watch е многу кружен производ, како по дизајн, така и по неговите функции за мониторинг на здравјето и спортотНа Мерењето на отчукувањата на срцето, откривање на неправилен ритам, мерење на заситеноста со кислород и ЕКГ ја преземаат границата високо, толку високо што дури и Apple не успеа да го победи оваа година, останувајќи таму каде што беше. Можете да го купите од 429 € (алуминиум) во Apple и Amazon (линк)

Екранот го оправдува сето тоа

Apple лансираше нов паметен часовник во кој се обложија на с on на импресивниот, убав и светла екран. Навистина е спектакуларно штом го извадите од кутијата и го вклучите часовникот за прв пат. Промената на големината и зголемувањето на површината на екранот речиси до самиот раб го прават да изгледа како многу поголем часовник од неговиот претходник, и покрај тоа што едвај ја зголемија големината. Но, тоа е тоа, ништо ново не може да се каже за оваа Серија 7, барем ништо ново што е навистина релевантно.

Apple Watch е најдобриот паметен часовник на пазарот, далеку од вториот, па дури и годинешната пауза нема да го скрати ова растојание. Одлуката за купување Apple Watch Series 7 мора да се донесе со тоа што ќе погледнете што носите во моментов на вашиот зглоб. Дали ќе биде вашиот прв Apple Watch? Така, го добивате најдобриот паметен часовник што можете да го купите во моментов. Дали веќе имате Apple Watch? Ако сте одлучиле да го промените, продолжете. Но Ако сте се сомневале, оваа нова Серија 7 нема да ви даде премногу причини да ги отстраните во своја корист.

Јаболко Гледајте 7
 • Оценка на уредникот
 • 4.5 ratingвезден рејтинг
429 a 929
 • 80%

 • Јаболко Гледајте 7
 • Преглед на:
 • Објавено на:
 • Последна измена: 18 октомври 2021
 • Дизајн
  Уредник: 90%
 • Издржливост
  Уредник: 90%
 • Завршува
  Уредник: 90%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 80%

Добрите

 • Прекрасен приказ
 • Нови сфери
 • Поголем отпор
 • Брзо полнење

Contras

 • Истиот процесор
 • Истите сензори
 • Истата автономија
 • Истите функции

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Hummer dijo

  8 минути да ги измиеме забите… Правам нешто погрешно X)