Сè што Apple ќе претстави на својот настан Peek Performance

Изненадувачки, компанијата од Купертино неодамна најави нов настан, иn 8 март 2022 година ќе го живееме ѕиркаат перформанси од Apple за кои замислуваме дека ќе бидат фокусирани пред сè на оние производи кои се повеќе дизајнирани да создаваат отколку да консумираат, односно палетата iPad и Apple Mac, иако не исклучуваме некои изненадувања со оглед на тоа дека влегуваме во последната фаза на Тим Кук. како извршен директор на Apple.

Да ги погледнеме сите новости што Apple би можел да ги претстави за време на настанот Peek Performance на 8 март. ти си спремен? Време е да дознаете на iPhone News.

iPhone SE 2022 со 5G

iPhone SE ќе добие внатрешен редизајн, кој воопшто не би влијаел на неговата шасија, односно би продолжил да се монтира на дизајнот на iPhone 8, со вашето копче Home (т.е. TouchID), отсуство на FaceID и некои рамки типични за крајот на минатата деценија. Но, еј, сè е да се прилагоди цената, би можеле да кажеме во одбрана на Apple (иако не навистина тоа).

iPhone SE 5G

Во овој момент ќе се одржи 4,7-инчен LCD панел, онаа направена од LG што се монтира на iPhone 8. Наместо тоа, ќе монтира a A15 Bionic процесор, точно исто како што го имаме на iPhone 13 Pro со 5G конекција последната генерација. Како што сакаат да го „продадат“ од Купертино, овој iPhone ќе биде дизајниран за компании и корисници на кои не им е потребна најновата технологија, па камерата би продолжила да тапка во место, очигледно застарена и потрошувачка на батерија што не го почитува достапниот хардвер.

Уште една година што останавме без iPhone SE со Face ID, но тој продолжува да се позиционира како омилена опција за корисниците кои го сметаат актуелниот iPhone за „одличен“. Не можеме да негираме дека неговиот отпор, ракување и големина воодушевуваат многу корисници. Покрај тоа, како последна кулминација, аналитичарите посочуваат забележливо намалување на цената меѓу 30 и 50 евра под сегашната цена, односно убедливо најевтиниот iPhone во историјата.

Потребно е обновување на iPad Air

Apple повторно би се обложил на iPad Air, „средниот опсег“ во рамките на своите таблети дека овој пат ќе ги преземе оние карактеристики што беа претставени со шестата генерација на iPad Mini, т.е. A15 Bionic процесор (ист како iPhone SE) и секако 5G конекција за оние модели кои се обложуваат на мобилната верзија.

Да, се очекуваат забележителни подобрувања во камерата, каде што се вклучени широкоаголни леќи или сензори наменети особено за скенирање документи, што би го направило работна алатка со додадена вредност. Останатите подобрувања би можеле да бидат насочени кон снимање видео, без многу повеќе стимулации, бидејќи надворешниот дизајн би се задржал и не се очекува ни додавање на компатибилни додатоци. Остануваат сомнежите за палетата на бои, која во случајот на актуелниот iPad Air е веќе доста широка.

Нов Mac Mini

Mac Mini претрпе благ внатрешен редизајн, не толку надворешен, со цел да ја монтира сопствената архитектура на процесорот „М“ на компанијата од Купертино. Земајќи ги предвид нивните перформанси, нивните способности без потреба од забележливо ладење и отсуството на независен графички процесор се погодна почва за скок на моќта во опсегот на Mac Mini, кој повеќе не му завидува на традиционалниот опсег на iMac.

Новиот Mac mini на Apple

На овој начин, новиот Mac Mini ќе добие модификација на задната страна, каде што ќе видиме две USB-A порти, четири USB-C Thunderbolt 3 порти, RJ45 порта и комерцијален Apple конектор за напојување сличен на оној присутен во iMac. Тие за возврат ќе ги монтираат процесорите M1 Pro и M1 Max (се сомневаме дека ќе биде првиот M2 процесор) заедно со компатибилност помеѓу 8 и 64 GB интегрирана и непроширлива RAM меморија. Сега Mac Mini ќе биде малку покомпактен, со светол надворешен дизајн и палета на бои слична на онаа од палетата iMac. Овој уред ќе стартува од 699 евра за верзијата со 8GB RAM и 256GB SSD меморија.

Нов екран?

Рака под рака со Mac Mini, сè укажува дека Apple би избрал да лансира поевтина верзија на своите монитори, индивидуален екран кој, иако нема да ги достигне височините на Pro XDR Display, ќе има A13 Bionic процесор внатре за синхронизација. задачи.и обработка на слики. Секако, оваа новина е сè уште под знак прашалник и за неа има малку протекувања, но аналитичарите добија информации во врска со тоа.

Каде и кога е настанот Peek Performance?

Првата работа е дека ни е јасно каде и кога можеме да го видиме настанот Peek Performance на Apple. Како што веќе рековме, ќе се одржи на 8 март 2022 година во 10:00 часот во Купертино, што би било 19:00 часот во Шпанија (полуостровско време). Еве во кое време можете да го гледате настанот на Apple во март 2022 година врз основа на вашата територија:

 • 10:00 часот - Cupertino (САД).
 • 12:00 часот - Гватемала (Гватемала), Манагва(Никарагва), Мексико ДФ(Мексико), Сан Салвадор (Спасителот), Тегусигалпа (Хондурас) и Сан Хозе (Костарика).
 • 13:00 часот - Богота (Колумбија), Лима (Перу), Мајами (САД), Нуева Њујорк (САД), Панама (Панама) и Кито(Еквадор).
 • 14:00 часот - Каракас (Венецуела), La Сонцето (Боливија), Сан Јован (порторикански) и Санто Доминго (Доминиканска Република).
 • 15:00 часот - Asunción (Парагвајски), Буенос Аирес (Аргентина), Монтевидео(Уругвајски) и Сантијаго (Чиле).
 • 18:00 часот - Острови Канарските Острови (Шпанија) и Лисабон (Португалија).
 • 19:00 часот - Континентална Шпанија, Сеута, Мелила и Балеарските Острови (Шпанија) и Андора Стариот (Андора).

И сега второто прашање е за местото или веб-страницата преку која можете да го видите настанот. Apple ќе го издаде истовремено во следните точки:

Како и секогаш, ве потсетуваме дека во 23:00 часот по шпанско време, тимот на Actualidad iPhone ќе го изведе својот вообичаен #PodcastApple во живо на YouTube и нашиот канал Раздор, каде што ќе коментираме за се што е претставено, какви се нашите впечатоци и ќе комуницираме со корисниците за да ги споделиме искуствата што ни ги остави овој настан на Apple.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Луис dijo

  Не беше многу чудно, бидејќи со години се знаеше дека во март Apple најавува настан, дури и на оваа страница веќе се шпекулираше за темата