С about за новите функции во iOS 15: Белешки, потсетници и звук во позадина

iOS 15 е вистинска и вистинска кутија за вести. Ако мислевте дека веќе знаете с everything, се лажете, во Actualidad iPhone продолжуваме да работиме со iOS 15 и iPadOS 15 на сите наши уреди за да можете да извлечете максимум од вашиот iPhone и iPad.

Длабоко ви ги прикажуваме сите нови функции Забелешки и потсетници во iOS 15, како и новата опција Звуци во позадина што ќе ви го олеснат животот. Откријте со нас од што се состојат сите овие карактеристики и како можете да ги користите за да изгледате како вистински професионалец со вашиот iPhone и iPad.

Сите вести за Белешки во iOS 15

Апликацијата Белешки е еден од големите корисници на iOS 15, и покрај тоа што реновирањето на дизајнерско ниво беше минимално.

Како да цитирате корисници

Првата функционалност е да цитирате корисници. За да го направите ова, првото нешто што треба да направите е да ја споделиме белешката со права за модификација, За да го направите ова, ние едноставно кликнуваме на иконата во горниот десен агол и додаваме корисник на iOS или iPadOS 15 во апликацијата Белешки.

 • Можете да ја консултирате историјата на промените на Белешките со кликнување на иконата (…).

Откако ќе се најде во белешката, можеме да ја цитираме на најбрз и најлесен начин, само користете "@" како што обично правите на WhatsApp или Twitter и корисникот ќе ве додаде со многу iousубопитна анимација и тон во боја што ќе ви овозможи да го разликувате.

Како да додадете ознаки

Секогаш кога го користиме знакот за фунта "#" и пишуваме збор тогаш без простор, ознаката автоматски ќе се креира, како што се случува на пример на Твитер. Овие ознаки ќе се управуваат автоматски и ќе ни овозможат брзо да ја идентификуваме темата на белешката. Така, кога сме на почетокот на белешките, ќе имаме пристап до брзите ознаки и кога ќе ги притиснете, ќе ни ги прикаже само белешките што одговараат на одредена тема.

Папки за паметни белешки

На ист начин, со помош на ознаките што ги воспоставивме и ги искористивме предностите на корисниците што успеавме да ги додадеме во белешката, Weе ни биде дозволено да креираме паметни папки со кликнување на иконата во долниот лев агол. Ако ја одбереме паметната папка ќе треба да означиме име како и ознаките дека папката ќе се собере за да можеме брзо да пристапиме до нив. Оваа технологија целосно ќе ги искористи предностите на системот на Невронски мотори на Епл и ќе ни го олесни животот во текот на апликацијата Белешки.

Сите вести за Потсетници во iOS 15

На ред е Reminders, друга апликација која е екстензивно модифицирана за да понуди многу повеќе функционалности со доаѓањето на iOS 15.

Како да додадете ознаки во Потсетници

На ист начин како и во Белешките, ќе можеме да доделиме ознаки на нашите потсетници, или со помош на подлогата на тастатурата, или директно со притискање на иконата «#» на списокот со брзи функционалности што се појавува веднаш над тастатурата за iOS кога пишуваме или развиваме нов потсетник.

Како да доделите потсетник на некоја личност

Во овој случај, првото нешто што треба да направиме е да ја споделиме белешката со права за модификација, штом ќе го направиме тоа, ќе можеме да пристапиме до многу интересна функционалност, а тоа е директно доделување потсетници на одреден корисник. Во листата на функционалности за брзо потсетување ја гледаме иконата на контакт, кога ќе го притиснете, ќе се прикажат корисниците вклучени во споменатото потсетување и треба само да кликнеме на него.

Во овој случај, корисникот ќе добие потсетник и неговата фотографија од Apple ID ќе се појави веднаш до конкретниот потсетник за да покаже дека тоа е корисничка задача што чека. Во принцип, конкретниот корисник ќе мора да го заврши, освен ако некој од администраторите не одлучи да го измени.

Список со паметни потсетници

Искористувајќи ги уште еднаш ознаките за кои зборувавме претходно, можеме да создадеме и паметни списоци за потсетување, за ова едноставно создаваме нова листа и ја избираме опцијата за „Претвори се во паметна листа“ веднаш под името на листата. Willе видиме список со ознаки што ги додадовме претходно и паметната листа ќе се креира автоматски, искористувајќи ја предноста на технологијата Neural Engine на iOS 15.

Звуци во позадина, интересна карактеристика

Звукот во позадина е нова способност дека iOS 15 е воспоставен во делот Пристапност и тоа ќе ни овозможи да додадеме постојан звук во заднина што, во зависност од околностите, ќе им помогне на одредени луѓе да се концентрираат или да се релаксираат додека извршуваат секојдневни задачи со својот iPad или iPhone.

Како да го вклучите звукот во позадина

Активирањето на звукот во позадина е многу лесно, за ова мора да ја следите следната рута: Поставки> Пристапност> Аудио / Визуелно> Звуци во позадина.

Внатре ќе ја најдеме можноста за активирање на овој звук во позадина со помош на класичниот iOS прекинувач. Откако ќе го активираме, можеме да извршиме различни системски конфигурации.

Прилагодете ги звуците во позадина

Во рамките на поставките на звуци во позадина, новата функционалност на iOS 15, ќе можеме да ја извршиме личноста на одредени параметри. Прво, ќе можеме да избереме од листата на звуци што ќе се преземат додека ги избираме:

 • Пинк бучава
 • бел шум
 • Браун бучава
 • Океан
 • Дожд
 • Аројо

Исто така, ќе можеме да прилагодиме 100 нивоа на моќност за звукот што го избравме, како и прилагодување на начинот на кој се репродуцира звукот додека гледаме или слушаме која било друга содржина. Во овој дел можеме да го деактивираме или да го прилагодиме како мал звук во заднина.

Очигледно, можеме да ја искористиме опцијата на крајот од списокот да бараме iOS 15 да ги оневозможи сите звуци во позадина кога iPhone е заклучен, иако во овој случај репродукцијата ќе продолжи веднаш по отклучувањето на уредот.

Звуци во позадина во Контролниот центар

Можете да ја додадете оваа функционалност директно во Контролниот центар за брзо да ја активирате или деактивирате, за ова едноставно следете ја патеката: Поставки> Контролен центар> Слух. Меѓу опциите за слушање, ќе се појават звуците во позадина.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.