Се појавува нова алатка за хакирање на лозинки iCloud

icloud-пробие

La Заштита на Тоа е главната грижа на големите компании денес и на сите услуги што нудат хостирање на лични податоци. Треба да биде и наша грижа, бидејќи многу пати не сме свесни за опасностите на кои ги изложуваме нашите податоци, но тоа е друга приказна.

Свеста за проблемите со приватноста расте кај сите нас, делумно затоа што секој пат кога ќе зачуваме повеќе податоци наши во облак. Затоа, алармите се вклучуваат секогаш кога некој вели дека откриле нов метод за да ги заобиколат бариерите на услугите и со тоа да пристапат до нашата приватност.

Уште еднаш, целта на овој напад беше icloud, нешто што се чини дека е тренд во последно време. Преку GitHub Откриена е нова алатка која би употребила брутална сила за да ги заобиколи ограничувањата на системот на „Епл“, дешифрирање на лозинката и на тој начин пристап до информациите.

Овој метод едноставно ќе се заснова на речнички зборови утврдени во алатката, кои ќе се проверуваат сукцесивно сè додека не се најде точниот. Очигледно, овој систем е многу редок, бидејќи ако вашата лозинка не е во речникот, таа не може да се најде. Сепак, многу луѓе воспоставуваат како метод на безбедност збор што им е познат и не алфанумерички, што го прави потенцијална цел на овој систем.

Очигледно не е нешто за што треба да се грижиме, бидејќи Apple наскоро ќе го реши тоа (во теорија), но повторно ја доведува во прашање безбедноста на една од најкористените платформи во светот. Сигурни сме дека сите се сеќаваат на масовен грабеж на разголени голи на познати личности што се одржаа ова лето, нешто што го натера безбедносниот систем на компанијата многу да се сомнева.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.