Сите вести за бета 5 на iOS 16

iOS 5 Бета 16 за програмери

Програмерите имаат среќа и се чини дека нема празници во Купертино. Вчера беше бета ден и беа лансирани новите бета-верзии на сите оперативни системи претставени на WWDC22. Ова е бета 5 и вака се појавува две недели по претходната верзија. Да почнеме да анализираме кои се главните новитети на бета 5 на iOS 16 кои се случија досега. Многу од нив неочекувани.

Процентот на батеријата пристигнува (5 години подоцна) во бета 5 на iOS 16

Тоа е ѕвездената новина на бета 5 на iOS 16. По пристигнувањето на iPhone X, Apple го отстрани процентот на батеријата во статусната лента. Пет години подоцна, тој повторно го воведува овој важен број во иконата за батеријата во статусната лента во бета 5 на iOS 16. Тоа е опција што се активира или деактивира од Поставките за батеријата. Без сомнение, иако неочекувано, тој е еден од најважните новитети на оваа надградба.

Сепак, не е сè злато што блеска и Apple го ограничи изгледот на процентот на некои iPhone-и. Ајфоните компатибилни со опцијата се iPhone 12, iPhone 13, iPhone X и iPhone XS. Затоа, iPhone 12 mini, iPhone 13 mini, iPhone 11 и iPhone XR се изоставени.

Нови звуци во апликацијата „Пребарување“.

Ако мислиме на звук кој е поврзан со апликацијата Search, секогаш ни доаѓа на ум звучниот сигнал што отсекогаш сме го слушале кога го изгубивме нашиот iPhone. Во бета 5 на iOS 16 звукот е сменет во друг. Тоа е малку погласен звук.

Новиот звук можете да го слушнете во видеото преземено од 9to5mac, која го извади звукот и го објави на својата официјална веб-страница. Всушност, овој нов звук Тоа е и звукот што го пушта iPhone кога го бараме од контролниот центар на Apple Watch.

iOS 16 бета
Поврзана статија:
Apple ја објавува петтата бета верзија на iOS 16 и iPadOS 16

Нови функции во сликите од екранот на iOS 16

Нова функција доаѓа до сликите од екранот во оваа бета 5 верзија на iOS 16. До сега кога правевме слика од екранот, можевме да пристапиме за да ја уредиме. Откако ќе заврши изданието, можевме да притиснете „Готово“ и се прикажаа низа опции, меѓу кои беа Избриши, Зачувај во датотеки, Зачувај во фотографии итн. Сепак, во новата верзија на iOS 16 за програмери, функцијата е додадена „Копирајте и избришете“.

На овој начин, можеме моментално да ја копираме сликата од екранот на таблата со исечоци и да ја избришеме од системот. Додадена е уште една опција во поставките за слики од екранот на iOS 16.

Нов мини плеер iOS 5 бета 16

Сликата е преземена од MacRumors

Други помалку важни вести

Петтата бета исто така вклучува нов додаток за репродукција на почетниот екран. ова нов додаток тој е различен од оној вклучен во третата бета верзија, што беше репродукција на цел екран. Она што е воведено во оваа бета 5 е мини плеер кој не зазема многу простор и ги прикажува сите информации потребни за контрола на репродукцијата од почетниот екран.

Поставките се изменети и од почетниот екран, како што е отстранувањето на опцијата PerspectiveZoom што овозможи да се форматира тапетот. Затоа, во овие поставки моментално е достапна само опцијата Длабочина.

Од друга страна, додадено е ново место за означување на кодеците компатибилни со одредена песна, како што се Loseless или Dolby Atmos. Сега се појавуваат покрај жанрот на песната, во мали и со логото на самиот кодек.

Конечно, името дадено на итниот повик кога ќе ги притиснеме копчето за вклучување и копчето за јачина на звук неколку секунди е изменето. Сега е обичен итен повик.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.