Сите новости за iOS 16.3

iOS 16.3

По еден месец Бета, конечната верзија на iOS 16.3 сега е достапна за преземање на нашиот iPhone, како и iPadOS 16.3, исто така watchOS 9.3 за Apple Watch. Што се менува во овие нови ажурирања? Има доста новини, некои важни, а ги детализираме овде.

Што има ново во iOS 16.3

 • нови тапет за единство да го прославиме месецот на црната историја, и на iPhone и iPad и на Apple Watch.
 • Можност за активирање на Напредна заштита на податоци во други земји, вклучувајќи ја и Шпанија
 • Безбедносните клучеви за Apple ID ја зголемуваат безбедноста на нашата сметка со тоа што можеме да користиме физички безбедносен клуч за да ја додадеме нашата сметка на нови уреди. Овие безбедносни клучеви ги заменуваат безбедносните кодови што се испраќаат до доверливи уреди кога пристапувате до вашата сметка од нов уред. За да ја користите оваа опција треба да внесете Settings и во менито на вашата сметка кликнете на опцијата „Додај безбедносни клучеви“. Може да се користат безбедносни клучеви FIDO како што е Yubikey.
 • компатибилност со нова втора генерација HomePods објавен пред само неколку дена
 • Сега мораме да упатуваме итни повици притиснете и задржете го копчето за вклучување заедно со копчето за зголемување или намалување на јачината на звукот и потоа отпуштете ги, со што се избегнуваат неволни повици.

Подобрувања и поправени грешки

 •  Поправа проблем поради кој позадината на заклучениот екран се појавува целосно црна
 • Поправа проблем поради кој се појавуваат хоризонтални линии на екранот при вклучување на екранот на iPhone 14 Pro Max
 • Поправа грешка во апликацијата Freeform што предизвика цртежите создадени со Apple Pencil или вашиот прст да не се појавуваат на други споделени екрани
 • Поправа проблем поради кој виџетот на апликацијата Home не се појавува правилно
 • Поправа проблем поради кој Siri не реагираше правилно при поднесување барања за музика
 • Го подобрува одговорот на Siri додека користите CarPlay
 • Решенија за безбедносни неуспеси со Safari, Time, Mail, Time of use итн.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.